Paralen či Theraflu zrejme vplýva aj na našu psychiku: Viete ako?

Paracetamol

thinkstockphotos.com

Kto z nás by si niekedy nedal Paralen, Theraflu či Panadol? Všetky tieto prípravky majú jedného spoločného menovateľa – látku paracetamol. Práve jej vedľajšie účinky na psychiku nedávno skúmali vedci a prišli na zaujímavé výsledky.

Paracetamol je pod rôznymi názvami (napr. Paralen, Panadol či Coldrex) najpredávanejším liekom vo Francúzsku. Ale napríklad v Spojených štátoch ho obsahuje viac ako 600 liekov a odhaduje sa, že každý týždeň si niektorý z nich Američania vezmú. Práve toľko rozšírené užívanie tohto lieku viedlo vedcov k tomu, aby bližšie skúmali, ako paracetamol pôsobí, teda okrem toho, že tíši bolesť a znižuje horúčku.

S paracetamolom k veselšej smrti?

V roku 2013 dospeli kanadskí psychológovia k zaujímavým výsledkom: osoby, ktoré dostali paracetamol, mali napísať niekoľko viet o vlastnej smrti. Ukázalo sa, že boli menej zasiahnuté negatívnymi pocitmi a úzkosťou ako kontrolná vzorka, ktorá dostala placebo. Ako by liek okrem pôsobenia proti bolesti zároveň zmierňoval negatívne emócie. Tím vedcov z americkej Ohijskej univerzity túto hypotézu ďalej rozvíjal a ich výsledky priniesol časopis Psychological Science.


Mohlo by vás zaujať: Zbavujete sa bolestí hlavy tabletkami? Pozor – môžu váš stav ešte zhoršiť!


Fotografie ich prezradili

Pre prvý pokus vedci použili 82 ľudí: polovici podali jeden gram paracetamolu a druhej polovici bez ich vedomia placebo. Vyčkali hodinu, aby liek postúpil do mozgu. Potom všetkým testovaným predložili 40 fotografií z fotobanky IAPS (International Affective Picture System), počnúc tými najsmutnejšími, zobrazujúcimi napríklad plačúce či podvýživené deti, cez neutrálne po veľmi príjemné. Kontrolná vzorka osôb, ktoré dostali placebo, a tí, ktorí dostali paracetamol, mali oklasifikovať každú fotografiu známkami od tej najhoršej (-5) po tú najlepšiu (+5) a na stupnici od nuly do desať mali označiť, do akej miery u nich fotografia vyvolala citové reakcie.

Potlačuje smútok aj radosť

Výsledky ukázali, že pokusné osoby, ktorým bol podaný paracetamol, v porovnaní s tými, ktoré dostali placebo, menej zasiahnuté negatívnymi pocitmi pri pohľade na najsmutnejšie fotografie. Zároveň sa však ukázalo, že radostné fotografie v nich budili menej radosti. Ako keby paracetamol zmierňoval všetky city, potláčal nielen utrpenie, ale aj radosť. Skupina s paracetamolom priznávala, že pociťuje celkovo menej emócií.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Emočná dovolenka

Ako uvádza francúzsky denník Le Monde, je to prvýkrát, čo bol takto popísaný vedľajší účinok paracetamolu, ktorý môže mať podľa hlavného autora štúdie Geoffreya Dursoa širšiu škálu účinkov, ako sa doteraz myslelo. Okrem úľavy od bolesti sa tak paracetamol môže vnímať aj ako prostriedok k úľave od emócií. Zostáva zistiť, akým mechanizmom k tomu dochádza, ako paracetamol ovplyvňuje naše citové reakcie. Toto vysvetlenie je potrebné tým skôr, pretože tento liek je tak veľmi rozšírený.

Môže za to serotonín?

Vedci vo svojej štúdii nastolili možnosť, že pôsobenie paracetamolu súvisí s neurotransmitorom serotonínom, ktorý sa podieľa na transmisii a kontrole bolesti a o ktorom je známe, že hrá úlohu v našej nálade. Vedci majú v úmysle tiež pokračovať vo výskume ďalších liekov proti bolesti, ktoré chemicky odlišné, ale takmer rovnako tak hojne používané, ako je ibuprofén alebo aspirín.


Ako často a ktoré prípravky s obsahom paracetamolu užívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Monde
Odporúčame