Chcete byť zdravší, krajší a dlhšie mladí? Skoncujte s fajčením ešte dnes!

Fajčenie

thinkstockphotos.com

Fajčenie je jedným z najnezdravších zlozvykov, aké si človek môže vypestovať. Okrem toho, že prináša so sebou množstvo zdravotných rizík, sú cigarety aj jedným z najdrahších neduhov. Fajčiari navyše čelia rýchlejšiemu starnutiu pleti, zažltnutým zubom a prstom.

Zbaviť sa závislosti na nikotíne je jedným z najťažších predsavzatí, aké si môžete dať. Odolávať chuti zapáliť si totiž môže byť veľmi náročný proces a trvá dlho, kým prestanete úplne. Skoncovať s fajčením však prináša množstvo výhod a popritom zistíte, že vám na konci mesiaca zostane viac eur v peňaženke.

Zdravie na prvom mieste

Fajčiari si vždy nájdu množstvo výhovoriek, prečo nechcú s fajčením skončiť. Používajú cigaretku na odreagovanie sa od stresu, ako dôvod na prestávku počas práce, ako spoločenský stimulátor alebo fajčia, aby sa uvoľnili. Keď však počet vyfajčených krabičiek stúpa, zväčšuje sa aj riziko rakoviny pľúc a iných ochorení. Práve tento druh rakoviny sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí holdujú cigaretám – až 80 percent prípadov rakoviny pľúc je spôsobených práve fajčením. Okrem toho fajčiarom hrozí aj rakovina hrtana a úst, pľúcne a kardiovaskulárne ochorenia. Motivácia chrániť si vlastné zdravie preto môže byť hlavným dôvodom, prečo prestať fajčiť.


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


Nefajčenie prospieva vášmu telu

Povzbudzujúcim stimulom môže byť zlepšenie zdravotného stavu, ktoré nastane. Už po niekoľkých minútach od zahasenia poslednej cigarety sa zníži tepová frekvencia a viac sa prekrvia končatiny. Ak vydržíte bez cigarety viac ako 2 týždne, zlepší sa funkcia pľúc a takisto krvný obeh. Prvé tri mesiace sú pre organizmus najnáročnejšie, no už po jednom roku bez fajčenia sa riziko srdcových ochorení znižuje na polovicu. No a kedy si môže bývalý fajčiar povedať, že je úplne čistý? Tento proces je veľmi dlhý – až po piatich rokoch je riziko mŕtvice rovnaké ako u ľudí, ktorí nikdy nefajčili a trvá až 15 rokov, než sa riziko predčasného úmrtia zníži na takú úroveň, akoby ste nikdy nefajčili.

Treba zaťať zuby

Je skvelé, ak ste sa rozhodli definitívne zbaviť tohto zlozvyku. Najťažšie je však začať. Najmä ak je jeden z partnerov nefajčiar a druhý fajčiar, ktorý chce prestať, je dôležité, aby pociťoval podporu. Psychologička Urte Scholzová a jej tím z Univerzity v Zürichu uskutočnila prieskum medzi 99 manželskými pármi, kde jeden bol nefajčiar a druhý fajčiar, ktorý sa pokúšal odvyknúť si od fajčenia. Otázky sa týkali ich správania a podpory počas doby odvykania si. Výsledok výskumu potvrdil, že podpora a pomoc je pre fajčiara zásadná. Práve ľudia, ktorí pri odvykaní si od fajčenia cítia posilu v svojich blízkych, dokážu prestať fajčiť oveľa rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujať: Elektronická cigareta: Môže pomôcť k zdravšiemu životu aj vám?


Ako sa vyhnúť fajčeniu

Častým problémom, ktorému čelia odvykajúci si fajčiari, sú ľudia v jeho okolí. Návštevy barov s priateľmi, rodinné výlety či iné spoločenské udalosti – všade, kde sa fajčí, môže fajčiar znovu podľahnúť pokušeniu. Preto je dobré sa načas vyhýbať prostrediu, kde sa pohybujú fajčiari, aspoň do času, kým si nevypestujete dostatočnú odolnosť voči naliehavej chuti na cigaretu. Snahy mnohých ľudí, ktorí sa pokúsili prestať fajčiť, stroskotali práve na tom, že sa pohybovali v spoločnosti, kde sa fajčilo a jednoducho neodolali ponuke dať si cigaretku s priateľmi.

Nový život bez fajčenia

Upustiť od fajčenia rozhodne má zmysel. K samotnému odvykaniu si môžu napomôcť rôzne techniky a tipy. Jednou zo základných rád, ktorú by ste mali dodržiavať počas celého procesu, je zvýšený príjem tekutín. Neustále nutkanie na cigaretu je najlepšie potlačiť jednoduchými dychovými relaxačnými cvičeniami, ako sú hlboké nádychy a výdychy. V prípade, že už naozaj neviete, čo s rukami, dajte si cukrík alebo mentolovú žuvačku – pozor však na zvýšený príjem cukru. Spolu s tým, že prestanete fajčiť, je skvelé spojiť aj začiatok nového, zdravšieho životného štýlu – nastal čas doplniť do stravy viac ovocia a zeleniny, začať cvičiť, alebo si nájsť nové hobby, ktoré vyplní váš čas, ktorý by ste inak strávili poťahovaním z cigarety. Samozrejme, to či prestanete fajčiť, alebo nie, závisí hlavne od sily vašej vôle. Preto, ak odoláte chuti zapáliť si, doprajte si odmenu, napríklad za ušetrené peniaze, ktoré ste neminuli na cigarety.


Aké skúsenosti s fajčením máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame