Správne meranie tlaku je malé umenie: Osvojte si jeho pravidlá

Krvný tlak

thinkstockphotos.com

Vysoký tlak – toto spojenie pozná množstvo ľudí v strednom či vyššom veku až priveľmi dobre. Odhaliť ho nie je vždy jednoduché, pretože často nemá žiadne príznaky. Výhodou je, že si ho bez problémov môžeme merať doma – aj to však treba vedieť. Presné hodnoty sú totiž dôležité pri nastavovaní liečby.

Na Slovensku trpí vysokým tlakom asi každý štvrtý Slovák a hypertenzia podľa odhadov stojí až za štvrtinou všetkých úmrtí do 40 roku veku. Prístroj na domáce meranie krvného tlaku maju na Slovensku tisícky ľudí, len málokto ale vie, ako s ním správne zaobchádzať.

Na jedno meranie sa nespoliehajte

,,Všetko má svoje pravidlá, meranie tlaku tiež. Mali by sme si ho merať v týždni pred návštevou lekára, dáta zaznamenávať, merať vždy ráno a večer, a to nielen raz, ale opakovane,spresnil profesor Aleš Linhart, člen výboru Českej spoločnosti pre hypertenziu.


Mohlo by vás zaujať: Krvný tlak: Čo všetko ovplyvňuje jeho výšku a ako ho mať pod kontrolou?


Správna technika je základ

Pri meraní by mal byť človek v pokoji, sedieť pri stole aspoň päť minút v pokoji a až potom sa zmerať. Ruku by mal mať opretú o stôl vysoký približne 70 75 centimetrov a prístroj mať približne v úrovni srdca. Nekrížiť nohy, nehýbať nimi, nehovoriť, dodal Linhart s tým, že presnejšie meranie je z prístrojov s manžetou, prístroje na zápästie nemusia vždy merať správne.

Aké sú tie správne čísla?

Optimálny tlak u dospelého človeka je do 120/80, normálny tlak do 139/89, hypertenzia od 140/90. Kojenci majú normálny tlak 80/45, vysoký tlak od 120/80, väčšie deti majú normálny tlak 110/70, vysoký 120/80. Nízky tlak u dospelých žien je pod 100/60 a u mužov pod 100/70. Vysoký tlak dlho nemá žiadne príznaky, prvým môže byť infarkt alebo mŕtvica, aj preto sa mu hovorí tichý zabijak. Medzi možné príznaky patria napríklad bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, či tlak na hrudi.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o krvnom tlaku: Aký má byť, ako ho znížiť či zvýšiť aj kedy ho merať


Za vysoký tlak môže genetika

Hypertenzia patrí k najčastejším ochoreniam cievneho obehu. Po päťdesiatke má vysoký tlak polovica ľudí. Vplyv na rozvoj vysokého tlaku genetika, ktorú človek nemôže ovplyvniť. Naopak môže ovplyvniť to, aby nemal v strave veľa soli. Vysoký tlak súvisí aj s prejedaním a obezitou, najmä vtedy, keď sa tuk hromadí na bruchu. Nepriaznivo pôsobia tiež nadmerné pitie alkoholu a fajčenie, rovnako ako stres, z liekov potom hormonálna antikoncepcia, kortikoidy a antidepresíva. Príčinou vysokého tlaku môže tiež byť ochorenie obličiek, štítnej žľazy alebo srdcová vada.


Ako často si doma meriate tlak vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame