Prerábame byt: S dobrým rozpočtom vás len tak niečo nezaskočí

rekonštrukcia

isifa

Chystáte sa renovovať svoj príbytok? Na úvod vám želáme veľa šťastia a pevné nervy. Znie to možno pesimisticky, no verte, že oboje budete naozaj potrebovať. Ak totiž chcete ušetriť stovky eur, mnohé úkony si v rámci prerábania môžete urobiť aj sami. Najskôr si však všetko dobre zrátajte. A pre istotu pripočítajte aj to, čo vôbec neočakávate. Poradíme vám, ako si pri počiatočnom a finálnom rozpočte zachovať chladnú hlavu.

Aké sú pri prerábaní možnosti?

Jedným slovom – široké. V zásade si však môžete celú rekonštrukciu objednať „na kľúč“ alebo si majstrov privoláte len k tomu, čo sami nezvládnete (napríklad obklad či inštaláciu sanity).

V prvom prípade vás čaká „len“ zabezpečenie náhradného ubytovania a hodiny listovania vo vzorkovníkoch, z ktorých budete vyberať materiály a farby. Rátajte ale s tým, že tento variant poriadne prevetrá vašu peňaženku. Je to totiž daň za to, že sa v podstate nemusíte o nič starať. Po pár dňoch sa vrátite do vynoveného a predovšetkým čistého bytu. Rozpočet vám pripraví samotná firma a na všetkom sa vopred dohodnete v pohodlí kancelárie.

O niečo lacnejší, ale ďaleko náročnejší spôsob rekonštrukcie je ten, pri ktorom si väčšinu prác urobíte svojpomocne. Najlepšie spravíte, ak zvoláte rodinnú radu, zoberiete do ruky pero a papier a pripravíte si hrubý finančný náčrt. Že sa v tomto odvetví zatiaľ neviete dobre orientovať? Odhad si poľahky zreálnite v samotných obchodoch so stavebninami a nábytkovými doplnkami. Pripravte sa však na to, že vám z toho rozdielu možno padne sánka!


Mohlo by vás zaujať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


S čím vlastne začať?

Najprv si dobre zvážte, aké sú vaše finančné možnosti a čo všetko vlastne potrebujete prerobiť. Kroky si naplánujte tak, aby ste veľký neporiadok pri búraní a z toho plynúce prášenie urobili iba raz. Zhadzovanie starého obkladu, búranie priečok, výmena elektroinštalácie, či hocijaké iné sekanie do múrov – to všetko urobte ako prvé. Aby ste sa však nezdržiavali, vopred si zadovážte potrebné stavebné materiály ako lepidlo, omietku, nový obklad. A čo je najdôležitejšie, vopred si zabezpečte odvoz vzniknutého odpadu. Vysypanie jednej tony odpadu sa na smetiskách pohybuje od 50 eur vyššie.


Mohlo by vás zaujať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


Pozor na formality

Hoci si za rekonštrukciu zodpovedáte sami v rámci vlastnej nehnuteľnosti, do ničoho sa nepúšťajte svojvoľne. Pri jednoduchých prácach musíte minimálne upovedomiť správcu obytného domu oznámením, ktoré vám v kancelárií opečiatkujú. Pri hrubších zásahoch však potrebujete tiež povolenie zo stavebného úradu. Chystáte sa posúvať priečky? Potom myslite na odbornú konzultáciu so statikom. Všetky tieto náležitosti totiž upravuje stavebný zákon a ich vybavenie zvyčajne nebýva krátkym procesom. Pripravte sa na kreslenie pôdorysov, kupovanie kolkov a množstvo byrokracie. Pred samotným začiatkom rekonštrukcie nezabudnite na susedov. Vytlačte si vopred oznam upozorňujúci na priebeh stavebných úprav, v ktorom  sa formálne ospravedlníte za prípadný hluk. Takýto oznam nalepte na dvere do vchodu, v ktorom bývate.


Mohlo by vás zaujať: Milujete sushi? Takto si ho pripravíte doma – a ešte aj ušetríte!


Ach, tie financie

Aby vás pri prerábaní nič neprekvapilo, pri zostavovaní rozpočtu preháňajte a myslite aj na väčšiu finančnú rezervu. Vyhnete sa tak tomu, že plánované úkony nakoniec nedokončíte. Nepríjemné skúsenosti má aj náš čitateľ Peter (45): „Keď som pri prerábke osekával starý obklad, všetko sa mi začalo doslova sypať pod rukami – stierka, omietka, úplne všetko až na holú tehlu. Musel som urobiť dve nové steny, s ktorým som v rozpočte vôbec nerátal.“ Aby sa niečo podobné nestalo aj vám, odložte si minimálne 20% nákladov. Pre istotu.

Zdroj: isifa, isifa, Johnny
Odporúčame