Čistá a voňavá chladnička je zrkadlom domácnosti: Ako sa o ňu správne starať?

Chladnička

thinkstockphotos.com

Chladničku používame denno-denne a svoj život si bez nej už pomaly ani nevieme predstaviť. Nie vždy jej však venujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžila. Viete, čo si v nej svojou nedbalosťou môžete „vypestovať“?

Aj keď sa zdá, že chlad ničí baktérie a plesne, v prípade chladničky, to až tak veľmi neplatí. Priemerná teplota 4°C v spojitosti s vysokou vlhkosťou, ktorá v chladničke bezpochyby je, dokáže narobiť veľkú „šarapatu“. Preto pokiaľ nevenujeme dostatok času jej očiste, môže nás prekvapiť nepríjemnými baktériami či plesňami, ktoré sa veľmi rýchlo a účinne postarajú o znehodnotenie potravín.

Ich prítomnosť by sa nemala brať na ľahkú váhu, pretože sa medzi nimi môžu objaviť aj veľmi nebezpečné druhy, napríklad salmonela, listéria či E. coli. Odborníci sa zhodujú na tom, že najvyšší počet sa ich nachádza v priehradkách na zeleninu, a to v dosť hrozivých číslach. Ide totiž o obdobné množstvo, ako sa ich nachádza na toaletách, a to je celkom alarmujúce, nemyslíte? Avšak aj takýmto nevítaným hosťom sa dá vyhnúť tak, že budeme dodržiavať aspoň dve pravidlá.

Prvé dnu – prvé von

V prvom rade je dôležité nezabúdať na potraviny, ktoré sme uskladnili, a nezatláčať ich čoraz viac dozadu. Teda je potrebné sa riadiť heslom: prvé dnu – prvé von, čím sa vyhneme náhodne objaveným nazelenalým potravinám, ktoré sa už-už rozbehujú von po vlastných.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna


Pravidelné čistenie

Druhým dôležitým pravidlom je dôkladné čistenie chladničky raz za mesiac. Pred tým, ako začneme, je podstatné povyberať všetky potraviny, uskladniť ich na chladnom mieste a chladničku úplne vypnúť. Je vhodné si umývanie naplánovať vopred a chladničku tesne pred ním zbytočne nezapĺňať čerstvo nakúpenými potravinami. Na umytie úplne postačuje bežný saponát, no pokojne sa nechajte zlákať  špeciálnymi prípravkami na ničenie baktérii, tým nič nepokazíte. Je však potrebné potom dôkladne poličky umyť opláchnuť čistou vodou.

Vnútro chladničky umývame hubkou. Najviac sa treba zamerať na zadnú časť, po ktorej steká kondenzovaná voda. Nesmie sa zabudnúť ani na viaceré nedostupné miesto ako rohy držiakov. Tam veľmi účinne pomáhajú vatové tyčinky, ktoré sa dostanú všade.

Tá správna teplota

Medzi preventívne riešenia ako zabrániť plesniam patrí aj nastavenie správnej teploty. Tá by sa mala pohybovať medzi 1,5 a 4,5°C. Nižšia teplota sa neodporúča, pretože by mohla spôsobiť kryštalizáciu vody v potravinách a tým ich znehodnotiť.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Zápachu sa nevyhnete, toto pomôže

S chladničkou sa, aj napriek jej pravidelnému čisteniu, spája bezpochyby nepríjemný zápach. Úplným základom je skladovanie potravín v uzavretých nádobách. Ak  vás však aj napriek tomu neustále trápi zápach z chladničky, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov:

  • jedlá sóda – stačí ju nasypať na tanier a vložiť do chladničky. Po pár dňoch by sa mal zápach minimalizovať. Pre trvalé odstránenie by ste mali mať sódu v malej krabičke v chladničke celý čas. Rovnako ju môžete využiť aj na jej vyčistenie.
  • ocot – zmiešajte jeden diel octu a jeden diel vody a týmto roztokom chladničku umyte
  • ovsené vločky – do téglika nasypte neochutené vločky a vložte do chladničky. Po pár dňoch by mali zápach vsiaknuť, potom ich vyhoďte

Čo patrí kam, pomôžme tomu tam

Správne usporiadanie potravín v chladničke je dôležité najmä z toho dôvodu, aby sme sa vyhli zbytočne veľkému množstvu pokazených potravín. Viete, ale čo kam uložiť tak, aby všetko klapalo v najlepšom poriadku?

  • Polica na samotnom vrchu patrí jednoznačne mliečnym výrobkom, ktoré sú určené na rýchlu konzumáciu. Takže tam uložte jogurty či šľahačku.
  • O niečo nižšie patrí maslo, krémové zákusky, pečené mäso, prikryté zvyšky zo včerajšieho obeda či kečup a džem. Takisto si vo vrchnej časti rýchlejšie vychladíte víno či pivo.
  • Stredná časť patrí čerstvému mäsu, rybám aj mäsovým výrobkom. Nezabúdajte pri nich však na vhodnú prikrývku, aby sa pach nešíril v celej chladničke.
  •  Na samotný spodok je vhodné uložiť všetku zeleninu aj ovocie, ktoré aj pri vhodnom uskladnení je nutné pred použitím poriadne umyť.

Police na dverách sú určené vo vrchnej časti na vajcia a syr. A v tej spodnej na nápoje, ktoré potrebujete vychladiť – plechovky, fľaše a pod.


Ako často upratujete svoju chladničku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame