Chôdza či radšej beh: Ktorý pohyb viac prospeje vašej postave a ktorý zdraviu?

Chôdza

thinkstockphotos.com

Beh či rýchla chôdza? Touto otázkou sa zaoberajú mnohí, nielen športovci, ale aj rôzni špecialisti či bežní ľudia, ktorí chcú pre svoje zdravie niečo spraviť. Ako to teda je?

Každá pohybová aktivita má pre naše telo obrovský význam, nielenže pri nej spaľujeme kalórie, ale najmä si trénujeme svalstvo, posilňujeme srdce a vytvárame si pohybové návyky. Výber aeróbneho cvičenia závisí od toho, ako sa cítite a pri ktorom type sa cítite lepšie.

Toto vás počká a neminie pri behu

Medzi klasiku patrí jednoznačne beh, pretože je nenáročný ako na priestor tak aj na vybavenie potrebné na jeho vykonávanie. Čo všetko pravidelným behom získate? Posilníte si srdce, zlepšíte celkovú vytrvalosť a schudnete. To všetko však len v prípade, že sa behu venujete pravidelne a nemáte vážnejšie zdravotné problémy.

K tomu, aby sa prejavili nejaké výsledky, je potrebné behať aspoň trikrát do týždňa po najmenej tridsať minút. Samozrejme, čas môžete postupne zvyšovať v závislosti od vašich schopností. Nikdy  sa však nepreceňujte, pretože nevítaná odmena v podobe svalovej horúčky a odporu k behu vás vtedy neminie.

Ak trpíte bolesťami kĺbov a chrbtice, behu sa rozhodne vyhnite. Dochádza pri ňom totiž k oveľa väčším otrasom ako pri chôdzi. Ten však z veľkej časti vyrieši správna kvalitná bežecká obuv.


Mohlo by vás zaujímať: Všetkého veľa škodí: Koľko behu týždenne vám naozaj prospieva?


Chôdza je šetrnejšia, beh spaľuje viac

Aj keď chôdza na prvý pohľad nevyzerá ako plnohodnotný šport, opak je pravdou. Počas pravidelnej rýchlej chôdze si dokážeme vybudovať skvelú kondičku. Zároveň predstavuje pre pohybový aparát najmenšiu záťaž. Práve preto je vhodná pre každého – pre ľudí s obezitou, pokročilou artrózou, či pre ženy, ktoré majú bolesti chrbta kvôli väčšiemu poprsiu a to im bráni vychutnať si pôžitok z behu.

Chôdza ako aeróbna aktivita zlepšuje funkčnosť srdcovo-cievnej sústavy, tonizuje svalstvo a to najmä stehná, lýtka a bedrá.

Začať môžete už počas bežného dňa tým, že všade tam, kam sa dá, pôjdete pešo. Nielenže tým budete šetriť vašu peňaženku aj životné prostredie, ale si postupne navyknete na chôdzu. Potom si upravte svoj denný režim tak, aby ste stihli prejsť naplánovanú dĺžku trasy aj mimo bežných povinností. Z voľného tempa postupne prechádzajte do intenzívnejšieho.

Čo je lepšie pre postavu…

Základným rozdielom medzi behom a rýchlou chôdzou je to, že počas chôdze sa vždy jedna z končatín dotýka zeme a vďaka tomu sa nohy menej zaťažujú. Naopak pri behu dochádza k rýchlejšiemu výdaju energie, a teda je pri chudnutí oveľa vhodnejší. Na porovnanie: ak vážite 75 kg, spálite pri polhodinovom behu približne 400 kalórií. Pri rýchlej chôdzi je to pri rovnakej váhe a čase len 196 kalórií, teda o polovicu menej.  To znamená, že za pol hodinu vychodíte dve tyčinky Milky Way alebo napríklad pol litra klasickej koly – pri behu sa zbavíte kalórii za oboje pochutiny. Na druhej strane nevýhodou behu je tlak na končatiny, ktorý je až štyrikrát vyšší ako pri chôdzi.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna postava bez kíl navyše: S ktorými športami to ide najrýchlejšie?


…a čo pre zdravie?

Mnohí odborníci na zdravý životný štýl sa dohadujú, čo je vhodnejšie, no vedci sa vyjadrili jasne: chôdza a beh sú pre ľudský organizmus rovnako prospešné.  Na stránkach American Heart Association publikovali štúdiu, v ktorej odborníci analyzovali vplyv chôdze na zdravie človeka. Výskumnú vzorku tvorilo viac ako 33 000 bežcov a 15 045 chodcov vo veku 18 až 80 rokov. Vďaka tejto štúdii, ktorá trvala šesť rokov, odborníci zistili, že tak pri chôdzi ako aj pri behu získali ľudia viacero zdravotných výhod. U bežcov aj chodcov bez rozdielu postupne dochádzalo k zníženiu rizika vysokého krvného tlaku, cukrovky, vysokej hladiny cholesterolu.

Obe aeróbne aktivity zahrňujú rovnaké skupiny svalov a rovnaké činnosti vykonávané s rôznou intenzitou. Chôdza je rovnako zdravá ako beh, no na dosiahnutie rovnakého efektu musí byť o čosi dlhšia.  Jednoznačne platí aj priama úmera: čím viac bežci bežia  a chodci prejdú, tým väčší prínos pre zdravie môžu očakávať. Všetko závisí od toho, ktorý typ pohybu je pre nás prirodzenejší a pri ktorom sa cítime vo svojej koži. Každý pohyb je dobrý, preto dlho neuvažujte a vyskúšajte na vlastnej koži oba druhy a začnite sa hýbať.


Venujete viac voľného času behu alebo rýchlej chôdzi? Aké skúsenosti máte s týmito aktivitami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Dora
Odporúčame