Život môže byť naozaj fajn: 5 tipov, ktoré vás naučia myslieť pozitívne

Žena

thinkstockphotos.com

Máte pocit, že sa vám nič nedarí a všetko je akési čierne? Povedzte stop a začnite myslieť pozitívne. Tieto slová nie sú klišé, pozitívnym myslením sa zaoberá mnoho psychológov a pomáha značnému počtu ich pacientov. Preto nezdvíhajte len skepticky obočie, ale skúste mu dať naozaj šancu.

Oslavuje sto rokov

Termín pozitívne myslenie je módna záležitosť a zasvätené mu je nespočetné množstvo kníh. História pozitívneho myslenia začína začiatkom 20. storočia, keď francúzsky lekárnik a psychoterapeut Emile Coué objavil so svojimi pacientmi silu pozitívnej autosugescie. Táto metóda, preventívna aj liečebná, podľa neho umožňuje ľuďom cítiť sa lepšie po fyzickej aj duševnej stránke. Ide o slávnu metódu pomenovanú podľa zakladateľa –  Coué.

Nová generácia

V roku 1998 vytvoril profesor Pensylvánskej univerzity Martin Seligman novú psychologickú disciplínu zasvätenú pozitívnym aspektom existencie, ktorú pomenoval pozitívna psychológia. Namiesto toho, aby si kládol otázku, čo nám v živote nejde, viedol s kolegami štúdie na rozvíjajúcich jednotlivcoch, aby tak odvodil poučky použiteľné na väčší počet osôb. Medzi rôznymi cestami štúdia pozitívnej psychológie sa začalo rysovať to, čo sa stalo nástrojom pre novú generáciu psychológov: pozitívne myslenie.


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Optimisti žijú dlhšie

Východisko teoretikov pozitívneho myslenia je prosté: optimisti žijú dlhšie a tešia sa lepšiemu zdraviu. Pozitívne myslenie nie je žiadna mágia. Sophie Machotová, autorka úspešnej publikácie Pestujte si svoje šťastie vysvetľuje: ,,Ide o nástroj, ktorý umožňuje využívať celý potenciál, čo máme, naše myšlienky, emócie a správanie, aby sme lepšie fungovali v každodennom živote.

Všetko sa dá nacvičiť

Nedávne štúdie potvrdzujú, že mozog nerobí rozdiel medzi tým, čo prežívame, a tým, čo si predstavujeme. Keď si niekoľko dní pred významným rozhovorom predstavujete túto situáciu a prežívate ju do najmenších detailov, keď sa v nej uvoľňujete, upokojujete a dodávate si sebadôveru a prehrávate si ju niekoľkokrát, potom vo chvíli, keď rozhovor naozaj nastane, váš mozog pocit, že to prežil a pomôže vám dostať sa do takého emocionálneho stavu, ktorý ste si predtým vytvorili.


Mohlo by vás zaujať: Chcete žiť dlhšie? Podľa týchto zásad by sa to malo podariť


Päť cvičení pozitívneho myslenia

1. Naučte sa hovoriť pozitívne

Mozog nerozumie negácii. Ak poviete: Nechcem sa stresovať, mozog si podrží iba slovo stres. Je teda potrebné skôr hovoriť: Chcem byť pokojnejší. Vo všeobecnosti si treba dávať pozor na to, čo hovoríme sebe i druhým a vyhýbať sa negatívnym formuláciám.

2. Stanovte si ráno svoje pozitívne ciele

Teda nie zoznam nejakých 50 úloh, ktoré nemôžete splniť, ale niekoľko záväzkov, ktoré možno dodržať. Večer pred spaním si zopakujte tri pozitívne momenty dňa a znovu ich v duchu prežite, aby ste si zafixovali pozitívne pocity, ktoré ich sprevádzali.

3. Objavujte svoje okolie

Sébastien našiel spôsob, ako navodiť dobrú náladu, keď sa nad hlavou kopia oblaky. ,,Chodím po uliciach a hľadím na to, čo si zvyčajne nevšímam. Prechádzam parkom a cítim vôňu, farby a usmievam sa na ľudí,hovorí.

4. Usmievajte sa na seba aj na ostatných

,,Keď sa prebudím, hovorím si, že ma čaká pekný deň, že všetko prebehne dobre, a potom sa musím usmiať. Úsmev zostane na tvári po celý deň,zveruje sa Elise.

5. Naučte sa zhovievavosti voči sebe

V situácii, ktorej sa obávate, prejavte voči sebe zhovievavosť ako k dieťaťu. Buďte empatickí, ušľachtilí a autentickí. Pozrieť sa zhovievavo na seba, na druhých aj na svet vás môže zmeniť, hovorí psychologička Aurore Aimeletová.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


Na pozitívne myslenie treba mať sebavedomie

Pozitívne myslenie funguje u časti populácie, ale môže mať aj obrátený účinok. Osoba, ktorá nemá dosť sebadôvery, od pozitívneho myslenia nič nezíska, skôr naopak, pripomína psychologička Cécile Neuvillová. Taký človek si môže povedať: U mňa to nefunguje, pretože som nula. To môže posilniť pocit neúspechu.

Ako sa dozvieme, že u nás pozitívne myslenie funguje? Oznámkujte mieru svojej sebadôvery na škále od jednotky do desiatky. Ak si dáte známku nižšiu ako päť, radšej voľte klasickú terapiu. Pozitívne myslenie neumožňuje napraviť to, čo je zlé, ale skôr upraviť to, čo by mohlo byť lepšie.


Radíte sa medzi večných optimistov alebo skôr máte na život pesimistický pohľad? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame