Očné choroby číhajú aj na vás: Na čo si dať pozor?

Zrak

thinkstockphotos.com

Zrak je najdôležitejší zo zmyslov, bez ktorého si asi nikto z nás nevie a určite ani nechce predstaviť svoj život. Časom však aj oči strácajú na sile a pomaly vypovedajú službu. Ich opotrebovanie rastie priamoúmerne s vekom. Často sa človek dokáže zhoršenému videniu tak prispôsobiť, že sa pri prehliadke príde na vážny očný problém bez toho, aby si daný človek uvedomoval, že s jeho zrakom niečo nie je v poriadku. S akými očnými problémami sa najčastejšie stretávajú ľudia po 50-tke?

Podmienené vekom

Staršieho človeka môžu trápiť podobné očné problémy ako mladých ľudí, pridávajú sa k nim však postupne aj očné ochorenia, ktoré už sú podmienené vekom. „Patria medzi ne napríklad zelený zákal, vekom podmienená degenerácia makuly, no najrozšírenejšou diagnózou u ľudí po šesťdesiatke je ochorenie sivého zákalu, ktoré vzniká starnutím vnútroočnej šošovky. Na šošovke vekom pribúdajú ďalšie vrstvy, podobne, ako šupky na cibuli. Keby ste rozrezali povrch šošovky, v priereze by ste videli jednotlivé vrstvy ako letokruhy na strome. Kvôli celoživotnému zahusťovaniu však šošovka postupne stráca pružnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia už po 40. roku života problémy, najčastejšie v podobne krátkozrakosti. To je princíp šedého zákalu,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová, lekárka a očná chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Nie je zákal, ako zákal

Mnoho ľudí si ešte stále mýli sivý a zelený zákal. Ide pritom o dve úplne odlišné ochorenia, ktoré vznikajú na inom princípe, inak sa liečia a pre človeka znamenajú aj iné riziká. Sivý zákal znamená vekom spôsobené zakalenie vnúroočnej šošovky. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. Zelený zákal je zákernejšie ochorenie. Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie prakticky dokonale obnoviť, je možné pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces v najlepšom prípade iba zastaviť. Zmeny, ktoré nastali v dôsledku poškodenia zrakového nervu, sú nezvratné,“ objasňuje rozdiely medzi týmito dvomi ochoreniami MUDr. Záhorcová.

Najčastejšia operácia na ľudskom tele

Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou, ktorá sa vykonáva na ľudskom tele. „Kým v prvotných štádiách ešte nemusíte mať problémy, v pokročilom štádiu už môžete pociťovať citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz či farby so sivožltým nádychom. Pri operácii sivého zákalu nahrádza očný chirurg zakalenú vnútroočnú šošovku novou umelou vnútroočnou šošovkou. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, aj desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace,“ vysvetľuje očná chirurgička. Tá zároveň dodáva, že operáciu je možné vykonať aj bez dotyku ľudskej ruky, pomocou femtosekundového laseru, ktorý úplne nahrádza skalpel a ostré nástroje. Výberom napr. multifokálnej šošovky môže byť pacient bez obmedzenia veku zbavený okrem zákalu aj všetkých dioptrií, vrátane astigmatizmu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Po 80. sa šedému zákalu nevyhne takmer nik

Typ šedého zákalu, ktorého vznik súvisí s vekom,sa podľa odborníčky objavuje väčšinou po šesťdesiatom roku života. Po sedemdesiatke ho má už takmer polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý človek. Sivý zákal sa nevráti, no časom môže dôjsť asi u 6% ľudí k tzv. „sekundárnemu sivému zákalu“, čo je zákal šošovkového puzdra, ktorý sa dá jednoducho odstrániť pomocou tzv. „YAG“ lasera.

So zeleným zákalom je to horšie

Zelený zákal prebieha pomaly a nepozorovane. Glaukóm sa prejavuje viacerými príznakmi, napr. zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu, ale aj zmenami v periférnom videní a zmenami zrakového nervu. Pri jeho liečbe nie je možné úplné vyliečenie, chorobný proces je možné v najlepšom prípade iba zastaviť. „Prvotný zelený zákal vzniká bez príčiny, druhotný väčšinou v nadväznosti na iné ochorenia očí, alebo na úraz. Primárny zelený zákal má hlavne genetický základ. Hlavným rizikovým faktorom je dedičnosť, ale aj krátkozrakosť a ďalekozrakosť,“ upozorňuje MUDr. Záhorcová.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Máte migrény, či kolísavý tlak? Pozor na zelený zákal!

Podľa lekárky sú na zelený zákal náchylní aj ľudia, ktorí trpia záchvatovými ochoreniami, napríklad migrénami, majú studené končatiny, alebo kolísavý krvný tlak. Neliečený glaukóm spôsobuje odumieranie vlákien zrakového nervu, následkom čoho dochádza k výpadkom v zornom poli. „Vznikajú postupne a pacient si ich spočiatku neuvedomuje. Kým si ich všimne, výpadky sú už natoľko veľké, že pacientovi nedokážeme pomôcť. Zelený zákal je práve kvôli svojej nenápadnosti a hrozivým dôsledkom považovaný za mimoriadne zákerné ochorenie. Preto by si každý človek po 40. roku života mal dať odmerať vnútroočný tlak, vyšetriť očné pozadie a absolvovať vyšetrenie OCT,“ hovorí očná špecialistka z kliniky NeoVízia.

Okuliare na čítanie? V dnešnej dobe zbytočnosť!

Aj vás hnevá, keď si v reštaurácii, či obchode nedokážete prečítať jedálny lístok či etiketu? Problémom sa stáva aj obyčajné vyťukanie esemesky či telefónneho čísla v mobile.Od minulého roka však už aj pacienti na Slovensku majú k dispozícii metódu, ktorá rieši takzvaný problém „krátkych rúk“. „Bezbolestná metóda „Raindrop“ dokáže pomocou maličkého implantátu v tvare dažďovej kvapky odstrániť presbyopiu – vekom podmienené okuliare na čítanie. Chirurg ho do oka implantuje za asistencie femtosekundovéholaseru,“ odporúča novinku špecialistka. Implantát je určený iba do jedného, nedominantného (nevedúceho)  oka. Do toho, ktoré človek viac používa pri videní do blízka a pri čítaní. Vedúce oko, ktoré viac využíva pri zaostrovaní videnia na diaľku, zostáva nezmenené.


S ktorými očnými chorobami máte skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame