Cítite sa osamelo a chýbajú vám priatelia? Zaobstarajte si psíka!

Muž

thinkstockphotos.com

Ak žijete sami, určite sa vám už stalo, že ste z dlhej chvíle nevedeli čo robiť. Nuda sa dá pritom zahnať jednoduchým spôsobom – zožeňte si chlpatého spoločníka! Okrem toho, že psy sú milujúce a verné tvory, ich chov má veľa výhod. Pravidelné venčenie či výbeh vám zabezpečia zdravý pohyb, zoznámite sa s novými ľuďmi a váš maznáčik vám bude dlhé roky prinášať radosť. Samozrejme, kúpa psa je rozhodnutím na celý život, preto najprv venujte dostatok času tomu, či budete mať čas a priestor sa zvieraťu venovať niekoľko hodín denne, aby ste boli obaja šťastní a spokojní.

Akého havkáča si vybrať

Pes je najstaršie zdomácnené a zároveň najrozšírenejšie spoločenské zviera, preto je prirodzené, že väčšina ľudí začne pri zmienke o domácom zvierati premýšľať najprv o ňom. V súčasnosti existuje viac ako 400 plemien psov, je teda na vás, či pri výbere uprednostníte čistokrvného psa s určitými povahovými vlastnosťami, alebo kríženca z útulku. Cena psa s papiermi o pôvode sa môže vyšplhať až na stovky eur v závislosti od rasy, zatiaľ čo za orieška z ulice zaplatíte zvyčajne iba symbolický príspevok útulku. Výber psa rovnako závisí od podmienok, ktoré ste mu schopní poskytnúť – veľké plemená, ktoré vyžadujú množstvo pohybu, nepatria do bytu a rovnako malá čivava, ktorá pohyb príliš nepotrebuje, by sa v záhrade rodinného domu mohla cítiť stratená.


Mohlo by vás zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Pri čistokrvných rasách pozor na množiteľov

Psi od chovateľov sú krásni a vynikajúci spoločníci, najmä ak ich chcete brávať na výstavy, no pozor si dajte na takzvaných množiteľov. Od ľudí, ktorí predávajú šteniatka iba pre peniaze a nestarajú sa o podmienky, v akých žijú ich rodičia, si psíka určite neberte a trvajte na tom, že si prezriete koterec aj sučku.

Kamaráta si nájdete aj v útulku

Z útulku si môžete vziať už aj dospelého psíka, nielen šteniatko, čo môže byť výhodou, najmä ak nemáte čas trénovať neposedné šteňa. Navyše, na rozdiel od svojich šľachtených bratancov, krížencov trápi menší počet chorôb a sú odolnejší.

Na čo všetko sa pripraviť

Najzjavnejšou nevýhodou pri chove psa sú, tradične, financie. Okrem prvotných nákladov na kúpu psa, musíte rátať s množstvom investovaných peňazí. Pes potrebuje koterec alebo búdu, ak bude spávať vonku, pelech, ak vnútri, misky, obojok, vodidlo, hračky a podobne. Strava pre psa takisto nie je práve najlacnejšia, psy by mali konzumovať iba granule určené pre ich vekovú alebo váhovú skupinu. Nákladné sú tiež návštevy veterinára – na Slovensku je povinné očkovanie psov proti besnote, svojho štvornohého kamaráta však môžete dať zaočkovať proti celému radu infekčných chorôb. Spolu s pravidelným odčervovaním, ktoré je nevyhnutné každých pár mesiacov, sa môže cena za starostlivosť o psa pohybovať ročne v desiatkach či dokonca stovkách eur.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si psíka, nesmiete zabudnúť na ďalšiu povinnosť a to zaplatiť daň za psa. Tá sa líši podľa od toho, či ho chováte v dome alebo v byte, v druhom prípade je vyššia. Výšku tejto dane určuje mesto, preto sa o nahlasovaní psa a platení informuje na vašom mestskom úrade. Niektoré obce na vidieku však daň za psa nemajú vôbec zavedenú.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Pes ako prírodný liečiteľ

V prípade, že ste doteraz kúpu psíka odkladali zo zdravotných príčin, je najvyšší čas, aby ste zmenili rozhodnutie a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Mať doma psa je veľmi zdravé, pretože vás potreba venčiť ho núti k pravidelnému pohybu, ktorý je skvelý pre vaše srdce a kĺby.
  • Pes slúži aj ako stimulátor spoločenských vzťahov – na prechádzke či u veterinára sa ľahšie prihovoríte cudziemu človeku, ak rovnako ako vy, drží na vôdzke svojho psa.
  • Psy pomáhajú znižovať hladinu stresu a maznanie s nimi vylučuje hormóny šťastia a znižuje krvný tlak.

Existuje aj oficiálna forma terapie s pomocou psov – canisterapia, kedy špeciálne cvičení psíci pomáhajú ľuďom s psychickými alebo fyzickými zdravotnými ťažkosťami. Musíte uznať, že keď uvidíte rozžiarené oči vášho psa po príchode domov, nebudete ľutovať, že ste si zadovážili psieho maznáčika.


Máte doma psíka? Aká je to rasa? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame