Znepokojuje vás každá maličkosť? Zdvihnite zadok a rozhýbte sa!

Žena

thinkstockphotos.com

Necítite sa psychicky dobre, obávate sa aj maličkostí a neustále ste v strehu, keby sa udialo niečo „zlé“? Možno za tieto stavy môže vaše pridlhé sedenie. Vedci totiž potvrdili jeho vplyv na úzkosť.

Tráviť dlhé hodiny, niekedy aj celý deň, v sede pre naše fyzické zdravie skutočne nie je dobré. Je to dokázané a každému je to zrejmé. Či už to vedie k vzniku srdcových problémov, cukrovky či osteoporóze, posedávanie v kresle alebo povaľovanie sa na pohovke nie je na prospech nikomu.

Sedenie a psychika

Vedci sa tentoraz sústredili na to, aký vplyv má sedavý spôsob života na duševné zdravie. Nová štúdia, zverejnená na BMC Public Health, ukazuje, že nebezpečenstvo vzniku úzkosti rastie v závislosti na čase, ktorý strávime v sede, či už pred počítačom alebo pred televíziou či pri pracovnom stole.

Úzkosť je ozajstná choroba

Úzkosť je skutočnou duševnou chorobou, ktorou vo svete trpí 27 miliónov ľudí, a ešte oveľa viac, ak k tomu pripočítame poruchy s úzkosťou spojené, ako fóbie. Ľudia trpiaci úzkosťou sa neustále príliš znepokojujú, čo viac či menej narušuje kvalitu ich života. Úzkosť máva často somatické prejavy, to znamená, že sa prejavuje fyzickými problémami, ktoré môžu mať formu trvalej únavy či dýchacích ťažkostí, svalového napätia či bolesti hlavy.


Mohlo by vás zaujať: Strata sebavedomia, strach či nervozita: Ako si poradiť s úzkostnou depresiou?


Je jej čoraz viac

,,V našej modernej spoločnosti narastajú symptómy úzkosti, ktoré zjavne sprevádzajú sedavý životný štýl,vysvetľuje hlavná autorka štúdie Megan Teychenneová z Deakinovej univerzity v Austrálii. ,,Chceli sme teda overiť, či sú oba faktory skutočne spojené. Predchádzajúci výskum osvetlil vzťah medzi sedavým životným štýlom a depresívnymi symptómami, preto sme chceli preskúmať, či je tu vzťah aj s príznakmi úzkosti,“ uvádza.

Analyzovali predchádzajúce štúdie

Vedci analyzovali a porovnávali deväť predchádzajúcich štúdií. Väčšina z nich ich priviedla k vyššie uvedenému záveru. Vedci za sedavé aktivity považovali tiež sedenie pri počítači, hoci vzťah medzi úzkosťou a displejom vyšiel menej výrazne. Štúdia preukázala, že 36 percent vysokoškolských študentov, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne pred počítačom, je viac vystavených nebezpečenstvu vzniku úzkosti, než , ktorí pred počítačom trávia menej času.


Mohlo by vás zaujať: Psychické problémy, priberanie, únava: To sú znaky chýbajúceho jódu vo vašom tele


Hľadanie súvislostí

Ako túto súvislosť vysvetliť? Vedci prichádzajú s hypotézou, že prílišné sedenie narušuje spánkový cyklus, čo zhoršuje metabolizmus. Pripomínajú psychiatrickú teóriu, podľa ktorej nadmerné sedenie vedie k tomu, že sa jednotlivec sťahuje zo sociálnych vzťahov, ktorých strata vyvoláva úzkosti. To všetko ešte mienia ďalej skúmať a analyzovať.

Pohybom k psychickej pohode

Avšak je dôležité si uvedomiť, že zvýšenie fyzickej aktivity nás môže uviesť do kľudnejšieho psychického a emotívneho stavu. A ako tvrdia mnohí psychológovia, pekná prechádzka alebo hodinka plávania urobí dobre nielen telu, ale aj duši.


Ako často mávate pocity úzkosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame