Zbaliť na dovolenku celú rodinu a neprísť o rozum? Podarí sa to aj vám

Balenie na dovolenku

thinkstockphotos.com

Letné dovolenkové obdobie je pre mnohých najvytúženejším časom roka. Odhodiť za hlavu všetky starosti a leňošiť na pláži je snom takmer každého z nás. Sladkému ničnerobeniu a kvalitnému oddychu však predchádza jedna mimoriadne nepríjemná a neobľúbená činnosť a to balenie.

Dovolenka s partnerom alebo rodinou je jednou z najdôležitejších udalostí roka a tak pri príprave na ňu nechceme nič zanedbať alebo zabudnúť. Veľa ľudí preto zalieva studený pot už len pri predstave preplnených kufrov, zabudnutých pasov a nevhodne oblečených členov rodiny. Ak sa chcete vyhnúť stresu pri balení sa na dovolenku, prečítajte si nasledujúce riadky.

Balenie pokojne a s rozvahou

Pokiaľ nepatríte k dobrodružným typom, ktorým stačí vyraziť z domu s peňaženkou, uterákom a plavkami, isto si vopred plánujete, čo si so sebou zoberiete a čo nie. V tomto prípade je pre vás najvýhodnejšie zostaviť si zoznam vecí, ktoré si chcete pobaliť. Pripravte si ho s dostatočným časovým predstihom, aby ste prípadne mali dosť času oprať oblečenie a nakúpiť všetko potrebné. Berte pritom do úvahy vziať fakt či cestujete vlastným autom, alebo lietadlom – v tom prípade sa musíte riadiť obmedzeniami leteckých spoločností. Zoznam sa vám bude hodiť aj pre ostatných členov rodiny – najmä ak viete, že s obľubou odkladajú balenie na poslednú chvíľu a až po pricestovaní do dovolenkovej destinácie zistia, čo všetko nechali doma. Len ho nezabudnite dostatočne vopred skonzultovať. Nedopustite, aby sa priveľmi naťahoval a všetkých upozornite, aby nezabudli dať veci včas do prania.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Dvakrát meraj a raz baľ

Samotný akt balenia je pritom hotová veda.Po návrate z dovolenky si neraz uvedomíte, že isté kusy oblečenia alebo topánok ste ani raz nemali na sebe. Preto, hoci to vyžaduje istú dávku sebazaprenia, najmä u dám, si zbaľte iba to najnevyhnutnejšie. Dozaista nebudete potrebovať viac ako tri páry topánok a dva, maximálne tri páry plaviek. Nuž, aké veci sa vám na dovolenke budú najviac hodiť a ako si ich zabaliť?

  • Topánky a ťažšie predmety vždy ukladajte naspodok kufra.
  • Krémy na opaľovanie, šampóny a podobne zabaľte do igelitových vrecúšok – ak by sa vám vyliali, nezašpinia tak zvyšok batožiny.
  • Vezmite si ľahké, vzdušné a nekrčivé oblečenie, ktoré zaberá málo miesta. Rifliam dajte na dovolenke dočasné zbohom.
  • Zrolované uteráky a odevy zaberajú menej miesta ako poskladané.
  • Drobnosti ako spodná bielizeň, ponožky a podobne si nechajte bokom – poslúžia vám ako skvelá výplň malých „slepých“ miest, do ktorých sa nič väčšie nezmestí.
  • Ak si beriete aj pevnú obuv, nezabudnite ju vyplniť malými predmetmi. Tvrdšie topánky môžete využiť aj ako určitú ochranu jemnejších predmetov.
  • Praktická lekárnička s obväzmi, náplasťami a liekmi proti bežným ťažkostiam sa vždy zíde
  • Na dovolenku v hoteli si nemusíte brať uteráky, fén a sprchové šampóny, ale ak máte ubytovanie v apartmáne alebo súkromí, zoberte si ich.
  • Ak máte problémy s miestom či s hmotnosťou batožiny (najmä pri ceste lietadlom), zvážte, či si niektoré veci nekúpiť až na mieste – napríklad kozmetiku ako opaľovací krém, ktorý na dovolenke s rodinou možno celý miniete a tak vás nebude ťažiť ani cestou naspäť. Nákup novej kozmetiky môže byť lacnejšie, ako doplácať za priťažkú batožinu.
  • Pri menších deťoch nezabudnite na veci, ku ktorým majú citový vzťah a uľahčujú im napríklad zaspávanie.

Mohlo by vás zaujať: First moment verzus last minute: Zistite, čo je pre vás výhodnejšie


Bez čoho nevyrážajte z domu

Hoci niekomu pripadá ako pohroma, ak dorazí na dovolenku bez obľúbených sandálov, iné veci by mali mať vo vašich prípravách na dovolenku najvyššiu prioritu a bez nich by ste nikdy nemali cestovať. Sú to:

  • platné cestovné doklady (pre cesty po EÚ občiansky preukaz, mimo Európy pas)
  • vodičský preukaz (ak cestujete autom, aj všetky ostatné potrebné doklady)
  • určitá hotovosť (ideálne v mene krajiny, kam cestujete)
  • platobné alebo kreditné karty
  • zmluva o cestovnom poistení
  • cestovné lístky alebo letenky
  • platné víza, pokiaľ cestujete do krajiny, ktorá ich vyžaduje
  • európsky preukaz zdravotného poistenia
  • lieky, ktoré momentálne užívate
  • telefón a nabíjačka
  • zmluva s cestovnou kanceláriou

Žiadnu z uvedených vecí by ste nemali podceniť a rozhodne by ste si nemali povedať, že ich nebudete potrebovať. Nikdy neviete, kedy sa ocitnete bez hotovosti alebo budete potrebovať lekárske ošetrenie, preto vám odporúčame poistiť sa pred cestou. Kamkoľvek cestujete, je dobré vyhľadať si vopred aj kontakty na slovenskú ambasádu vo vašej cieľovej krajine, aby ste vedeli, na koho sa obrátiť v prípade odcudzenia dokladov. Na stránke ministerstva sa tiež môžete pred cestou do zahraničia (najmä na vlastnú päsť) zaregistrovať. To vás v prípade akéhokoľvek hroziaceho nebezpečenstva informovať ďalšom o postupe. V turistických obchodoch sa dajú kúpiť praktické bedekre so všetkými potrebnými informáciami – vrátane kontaktov na políciu a záchranárov.


Aké praktické rady pri balení sa na letnú dovolenku by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame