Dodajte svojej krvi železo: Naservírujte si tie správne potraviny!

Zdravie

thinkstockphotos.com

Anémia je pomerne častý druh diagnózy. Ak trpíte únavou, vaša pokožka má bledú farbu, mávate závrate či bolesti hlavy, môžete ju mať aj vy. Jej príčinou jbýva nedostatok železa, ktorého hodnota sa dá niekedy veľmi jednoducho napraviť správnou stravou. Ktoré potraviny vám s tým pomôžu?

Ani veľa, ani málo

Charakteristickým pre anémiu je pokles hladiny krvného farbiva hemoglobínu. Za jej vznikom sa skrýva viacero príčin a tou najznámejšou i najčastejšou je nízka hodnota železa. Úlohou hemoglobínu je prenášať kyslík. Ten však musí viazať práve železo, preto pri jeho nedostatku dochádza k slabému okysličeniu tkanív. Z toho vyplýva, že nedostatok železa neradno podceňovať, avšak ide o dvojsečnú zbraň, lebo všetkého veľa škodí. Naše telo totiž nemá mechanizmy na odstránenie prebytočného železa, a to môže potom v tele spôsobovať problémy. Takže všetko s mierou. Vstrebávanie železa urýchľuje vitamín C, preto klaďte dôraz, na to, aby ste ho prijímali v dostatočnom množstve.

Choďte po červenej

 Jedným z najlepších liekov na chudokrvnosť je čerstvá šťava z červenej repy, ktorá patrí už medzi tradičné a silné prírodné liečivo. Odporúčaná dávka je pri anémii pol litra šťavy. Pokojne ju zmiešajte s mrkvovou šťavou kvôli lepšiemu tráveniu. Cviklu je vhodné tiež pridávať ku hlavnému jedlu ako šalát. S farbou krvi sa spája aj farba ďalšieho vhodného adepta, ktorým je červené mäso. Nachádza sa v ňom totiž veľa železa, najviac v hovädzom mäse (2,6 mg na 100 g). Má však okrem toho aj dobrý vplyv na svalstvo i pokožku.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Nezatracujte vajíčka

Aj vajíčko dnne môže pomôcť  zvýšiť objem železa prijímaného zo stravy. Okrem železa obsahuje veľa nutričných látok, čo nie je na škodu. Treba si však uvedomiť, že s vajíčkami to nemožno preháňať – odporúčania odborníkov sú rôzne, pohybujú na počte od 2 do 4 týždenne.

Zelenina plná železa

Ak si spomínate na kresleného námorníka s obrovskými svalmi, tak viete, že konzumovanie špenátu môže byť len k dobru. Špenát síce nemá toľko železa, ako sa predpokladalo, ale určite by mal byť súčasťou jedálničku anemikov.  Vyberajte však radšej ten tepelne upravený, pretože železo zo surového je ťažšie vstrebateľné (to platí aj v prípade ďalšej zeleniny). Zelenina má vo všeobecnosti tie správne účinky a na zvýšenie železa sú vhodné najmä strukoviny a z toho biela fazuľa či šošovica. Nezaostávajú však ani cibuľa, rajčiny či pór.


Mohlo by vás zaujať: Recepty pre dobrú krv: Pripravte si ich a anémia sa vám vyhne oblúkom


Marhule či pistácie? Určite áno

Pri regenerácii hemoglobínu sú za vynikajúce pomocníčky považované marhule, bez ohľadu na to, či sú sušené alebo čerstvé, by sa mali konzumovať dosť často. Okrem nich sú ideálne aj jahody, ostružiny a jablká. S energeticky výdatnými orechmi by sme sa síce mali krotiť, no k zdravému životnému štýlu ich veru potrebujeme. Pri anémii sú vhodné najmä pistácie, mandľové a para orechy. Vhodná dávka je 15 malých kusov.

Naj raňajky pre anemikov

Aj správne vytvorené raňajky dokážu upraviť hladinu železa v krvi, tak stačí zmiešať ovocie a orechy s ovsenými vločkami a železitý zázrak je na svete. Takéto raňajky dodajú aj dôležitú energiu do nového dňa, aj vďaka nim sa bude kyslík šíriť po tele oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie. Pokojne pridajte aj med,  tiež obsahuje určité množstvo železa a vo veľkej miere sa podieľa na dodávaní prospešných minerálov a vitamínov telu.


Aké máte skúsenosti s anémiou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame