Všetko o úpale: Prečo vzniká, aké má príznaky, aj ako ho liečiť

Horúci deň

thinkstockphotos.com

Letné horúčavy udrú každý rok aj u nás a spolu s nimi sa zvyšuje aj výskyt najčastejšieho ochorenia spôsobeného teplom – úpalu. Úpal je v podstate prehriatie organizmu, ktorý už nedokáže odvádzať prebytočné teplo a dokonca sa prestáva potiť. Pozor, úpal nevzniká len pri dlhom pobyte na horúcom slnku, ale aj vo vlhkých, neklimatizovaných priestoroch a pri nadmernej fyzickej záťaži. Riziko úpalu sa zvyšuje nielen s vonkajšou teplotou, ale aj nedostatočným príjmom tekutín a tesným, nevzdušným oblečením.

Rozlišujeme pritom tepelný úpal, ku ktorému dochádza pri celkovom prehriatí organizmu v horúcom prostredí a slnečný úpal, ktorý spôsobuje dlhý pobyt na priamom slnku bez pokrývky hlavy. V oboch prípadoch sú príznaky takmer totožné a prvá pomoc je rovnaká. Najčastejšie príčiny vzniku sú vysoká teplota a vlhkosť vzduchu ako aj horúce, bezveterné počasie. Ak sa pridá telesná námaha a nedostatočný príjem tekutín, úpal vznikne veľmi ľahko.Úpal a prehriatie by ste rozhodne nemali podceňovať, hoci sa príznaky spočiatku môžu javiť ako banálne. Neošetrený úpal môže viesť až k poškodeniu orgánov, v tých najťažších prípadoch až k smrti.


Mohlo by vás zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Príznaky úpalu:

  • únava a slabosť
  • nevoľnosť, zvracanie
  • bolesti hlavy a svalov
  • závrate
  • svalové kŕče a bolesti
  • podráždenosť
  • malátnosť
  • dezorientácia
  • zrýchlené dýchanie a tep
  • horúčka

Ako na prvú pomoc?

Ak máte podozrenie, že niekto vo vašom okolí má úpal, začnite okamžite konať. V takom prípade treba

  1. preniesť postihnutého do tieňa alebo chladnej miestnosti v polohe ležmo
  2. pomaly a postupne ho ochladzovať, napr. studenými obkladmi
  3. podávať tekutiny, najlepšie vodu z vodovodu alebo nesladenú minerálku
  4. v prípade bezvedomia alebo pretrvávajúcich príznakov privolajte lekára alebo záchrannú službu

Mohlo by vás zaujať: Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?


Ohrozené sú najmä deti a starších ľudí

Najväčšie riziko vzniku úpalu hrozí u starých ľudí a malých detí. Bábätká a batoľatá totiž ešte nemajú vyvinutý termoregulačný systém a tak sa nedokážu brániť prehriatiu. U starších osôb je nebezpečenstvo vyššie najmä pre rôzne ochorenia, ktorými trpia (hlavne srdcovo-cievne poruchy, kožné choroby, poruchy štítnej žľazy a neurologické choroby), lieky, ktoré užívajú a ich termoregulačný systém sa tiež s vekom spomaľuje.

Práve preto nenechávajte deti ani starých rodičov v horúčavách samých bez dozoru a dohliadajte na to, aby pili dostatok tekutín. Starí ľudia často zabudnú, že sa majú napiť, alebo nechcú piť kvôli strachu z inkontinencie, preto im nezabúdajte trpezlivo pripomínať, že pitný režim je dôležitý.

Ako predísť úpalu

V prvom rade musíte myslieť na dostatočný príjem tekutín, najlepšie vody, ovocných štiav a nesladených čajov. V horúčavách nepite príliš studené nápoje – telo ich totiž musí ohriať samo a tým sa jeho teplota ešte viac zvyšuje, najvhodnejšie sú preto nápoje vlažné. Ak vopred viete, že sa budete musieť pohybovať v horúcom a vlhkom prostredí, zvoľte ľahký a voľný odev z prírodných materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot. Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku, ak sa to nedá, noste klobúky alebo iné pokrývky hlavy, natrite sa opaľovacím krémom a pravidelne si robte prestávky v tieni. V prípade, že sa budete zdržiavať vnútri počas práce, vetrajte najmä ráno a večer, kedy je chladnejší vzduch, cez deň nechajte okná zatvorené. Takisto by ste nemali veľa času tráviť žehlením či varením a pečením – rozpálená kuchyňa vám rozhodne neprospeje. Mali by ste tiež odložiť svoje obľúbené aktivity – ak pravidelne chodíte behať, spravte tak veľmi skoro ráno alebo neskoro večer a po telesnej námahe doplňte stratené tekutiny.


Máte vlastné skúsenosti s úpalom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame