5 mýtov o matracoch: Odhaľte ich a spite na novom ako v bavlnke

Muž

thinkstockphotos.com

Sprevádza vás každý deň, trávite s ním množstvo času, no venujete mu dostatok pozornosti? Zle ste sa vyspali, ste nervózni, podráždení, bolí vás chrbát a zhoršili sa aj vaše vzťahy s okolím? Možno ste si to doteraz neuvedomili, ale za týmito problémami sa môže skrývať aj nesprávny matrac.

S výnimkou kúpy sa väčšina ľudí viac o matrac nezaujíma, hoci tvorí nevyhnutnú súčasť našich životov a závisí od neho kvalita nášho spánku a zdravia. Človek strávi až jednu tretinu svojho života spánkommatrac je jeho dôležitou súčasťou. O matracoch a ich správnej údržbe a starostlivosti kolujú rôzne nepravdy, preto vám prinášame rady, ako si vybrať ten pravý matrac.

Mýtus číslo 1: Čím tvrdší matrac, tým lepšie

Medzi ľuďmi sa bežne hovorí, že tvrdý matrac je vhodný pri bolestiach chrbtice, v skutočnosti to však vôbec nie je pravda. Chrbtica nie je rovná, ale zakrivená, najviac v oblasti pása. Spánok na neprispôsobivej ploche bez opory môže byť pre vašu chrbticu bolestivý, pretože sa nedokáže uvoľniť. To vás núti prehadzovať sa počas noci a spánok je nedostatočný. Správny matrac by mal mať pevné jadro, ale poddajnú vrchnú vrstvu, ktorá sa prispôsobí zakriveniu vášho chrbta.


Mohlo by vás zaujať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Mýtus číslo 2: Jeden matrac je vhodný pre všetkých

Chyba, ktorej sa dopúšťajú najmä manželia pri nákupe novej postele. Iné požiadavky na matrac má 90-kilový muž a iné 60-kilová žena. Dobrý matrac by mal zodpovedať proporciám tela jeho používateľa, jeho váhe a výške. Matrac by mal byť dostatočne vysoký na to, aby sa človek doň „zaboril“ tak, aby bola chrbtica vyrovnaná a chrbtové svalstvo sa uvoľnilo. Nie je žiadnou hanbou, ak si partneri kúpia rozdielne matrace – každý predsa spáva v inej polohe a má iné nároky, preto si musíte kúpiť matrac, ktorý najlepšie vyhovuje práve vám. Zabudnite na spoločné, obrovské manželské matrace. Vhodný matrac vybraný podľa individuálnych kritérií vám nezlepší len nočný oddych, ale aj partnerské vzťahy.

Mýtus číslo 3: Matrace pomáhajú liečiť alergie

Ďalší obrovský omyl, ktorému veria najmä rodičia detí s alergiami. Pravda je taká, že žiadny, ani ten najlepší antialergický matrac nijako alergie nelieči. Antialergické vlastnosti matraca spočívajú najmä v tom, že materiály použité v jadre matraca nezadržiavajú vlhkosť, ktorá je živnou pôdou mikroorganizmy. Poťahy takýchto matracov sú tiež upravené tak, aby zabránili množeniu baktérií, zázraky by ste však od nich čakať nemali.


Mohlo by vás zaujať: Zdravý chrbát bez bolestí: Zistite, ako správne sedieť a čomu sa vyhýbať


Mýtus číslo 4: Matrac dá vybrať tak, že si naň ľahnem v predajni

Pri výbere nového matraca nestačí iba posadiť sa naň. Ani auto by ste si predsa nekupovali len na základe toho, že ste sa doň posadili. Musíte ho poriadne vyskúšať. Účinok matraca na vaše telo pocítite až po prvej noci, pretože vaše telo potrebuje istý čas, aby si na odlišnú oporu v spánku zvyklo. Opýtajte sa preto predajcu, či ponúkajú skúšobnú dobu, počas ktorej môžete matrac vrátiť, prípadne, či si za vrátenie matraca účtujú prirážku.

Mýtus číslo 5: Matrac má celoživotnú záruku

Mnoho výrobcov na svojich matracoch uvádza, že k nim poskytujú celoživotnú záruku. Overte si však, čo si pod tým predstavujú. Väčšina spoločností odkazuje na záruku materiálov použitých v matraci. Po čase, keď sa matrac prirodzeným používaním opotrebuje, strácate nárok na záruku. Kvalitnejší matrac vám, samozrejme, vydrží dlhšie, no i tak by ste podľa odborníkov z National SleepFoundation (Národná nadácia pre spánok) mali meniť matrac každých 7 až 10 rokov. I ten najkvalitnejší matrac vám po rokoch neposkytne tú správnu oporu a stratí svoje pôvodné vlastnosti.


Aký matrac sa najlepšie osvedčil vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame