Testosterón ako alfa a omega mužského starnutia: Máte ho v tele dosť?

Muž

thinkstockphotos.com

Každého druhého muža po päťdesiatke trápia prejavy andropauzy. Ústup ochlpenia, ukladanie tuku v oblasti pása či rednutie kostí, nechuť do bežných aktivít a pod., sú len podaktoré z prejavov. Mnohí muži sú zaskočení, ba myslia si, že sú chorí. Z obáv, čo im lekár nájde, radšej k nemu ani nejdú alebo otáľajú aj niekoľko rokov, kým zaklopú na jeho dvere. Pritom zmeny, ktorými prechádzajú, sú iba súčasťou prirodzeného procesu starnutia organizmu.

Nič, čo by sa nedalo odvrátiť

Spomínané príznaky naznačujú pokles hladiny jedného z najdôležitejších mužských hormónov – testosterónu. Preto kedysi alfa samec odrazu stráca silu, energiu, záujem o sex a svoje koníčky. Je však pre neho neprijateľné priznať svoj problém, často mlčí, akoby sa to jeho vôbec netýkalo. Pokles hladiny testosterónu je individuálny. Nenastáva zo dňa na deň, ale ubúda postupne od 30. roku. Pokles hormónu ovplyvňujú genetika, celkový zdravotný stav, súčasný výskyt viacerých ochorení a pod.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Príznaky andropauzy  – starnutie muža:

  • pokles sexuálnej túžby
  • poruchy erekcie
  • pokles výkonnosti, pružnosti v myslení, prispôsobivosti, životného elánu
  • problémy so spánkom
  • poruchy koncentrácie a pamäte
  • apatia
  • nezáujem o aktivity, ktoré predtým bežne vykonával a boli jeho obľúbenými koníčkami
  • nepriateľské správanie
  • mrzutosť
  • striedanie nálad
  • sklony k výbuchom zlosti
  • zvýšenie tukovej hmoty (BMI)
  • zníženie svalovej hmoty

Lekár vám dokáže pomôcť

Ak ste si pozorne prečítali príznaky zníženej hladiny testosterónu a viaceré z nich pozorujete, urýchlene by ste mali navštíviť andrológa alebo urológa. Aj keď nemáte žiadne príznaky, každý muž po 45. roku by mal aspoň raz za dva roky preventívne zájsť k urológovi a nechať si vyšetriť najmä prostatu. „Normálna hladina testosterónu je nevyhnutná pre správnu diferenciáciu a funkciu prostaty. Nízka hladina testosterónu môže mať podiel na vzniku autoimúnneho zápalu prostaty, ktorý je jednou z hlavných príčin benígnej prostatickej hyperplázie. Pred jej vznikom chráni androgénna substitučná,“ vysvetlil predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti a lekár Urologickej a andrologickej ambulancie bratislavskej FNsP Bratislava – Ružinov Igor Bartl.


 Mohlo by vás zaujať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Dožite sa stovky plní elánu 

Muži majú diametrálne odlišný prístup k svojmu zdraviu ako ženy. Kým každá uvedomelá žena navštívi gynekológa aspoň raz ročne, muži andrológa často ani raz za celý život. „Je nutné, aby aj slovenskí muži sa vyrovnali svojim západným rovesníkom, lebo nie je umenie dožiť sa vysokého veku, ale prežiť ho čo najkvalitnejšie. Osemdesiatnici v západnej Európe či USA sú čulí a užívajú si všetky krásy a slasti života, kým naši muži sa väčšinou boria s viacerými pridruženými ochoreniami vyplývajúcimi aj z nízkej hladiny testosterónu,“ zdôraznil Igor Bartl.

Množstvo testosterónu sa zisťuje z krvi

Hladina testosterónu sa stanovuje z krvi. Čím je jeho hladina na liter vyššia, tým  nižšie je riziko úmrtia muža na civilizačné ochorenia, najmä kardiovaskulárne. Obvykle vo veku 65 rokov sa hladina testosterónu dostane až na spodnú hranicu. O desať rokov neskôr produkcia testosteronu zaniká, alebo  je veľmi slabá.

Potenciálne riziká ochorení pri nízkej hladine testosterónu

  • abdominálna obezita (obvod pása viac ako 94 cm)
  • arteriálna hypertenzia
  • hypercholesterolémia (znížený HDL  pod 1,0mmol/l)
  • hypertriglyceridémia (nad 1,7mmol/l)
  • diabetes mellitus 2. typu, alebo porucha glukózovej  tolerancie

Mohlo by vás zaujať: Trápi vás nízke libido? Pozor na 10 liekov, ktoré ho znižujú


Podporte tvorbu testosterónu prirodzene

Tak ako v prípade mnohcýh iných zdravotných problémov, aj tentokrát je veľmi dôležitá životospráva. Preto by si mali muži dopriať dostatok spánku – aspoň 8 hodín denne neprerušovane. Podstatné sú aj stravovacie návyky – neprejedať sa, uprednostniť zdravú stravu a vyhnúť sa fastoodom či polotovarom s vysokým obsahom estrogénov. Nemali by ste tiež zanedbávať pohyb. Pravidelná fyzická aktivita, pokiaľ možno na čerstvom vzduchu, prospeje nielen hladine testosterónu ale aj celkovému zdraviu.

Androgénna substitučná liečba

Liečba patrí vždy výlučne do kompetencie odborného lekára. Ten na základe absolvovaní nebolestivého neinvazívneho vyšetrenia a laboratórnych výsledkov zváži prínosy a riziká liečby a podľa toho rozhodne o tom, aký druh liečiva bude pre daného pacienta najvhodnejšia. Dostupné testosterónové preparáty na slovenskom trhu sú bezpečné a účinné. V súčasnosti majú pacienti viacero možností liečby, a to tabletkovú, injekčnú či transdermálnu gélovú. Liečba nie je limitovaná vekom, ani časovo. Cieľom liečby nie je iba obnovenie sexuálneho apetítu, ale aj reštart metabolizmu. Z praxe  Igor Bartl uviedol, že jeho najstarší pacient je deväťdesiatnik, ale ambulanciu už navštívili aj  muži mladší ako 30 rokov. Čím skôr sa nedostatok testosterónu začne dopĺňať, tým je liečba úspešnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Erekcia na jednotku: Môžete ju mať aj po päťdesiatke


Kontraindikácie androgénnej substitučnej liečby

  • zhubný nádor prostaty
  • zhubný nádor prsnej žľazy
  • zvýšený počet červených krviniek
  • závažná srdcová nedostatočnosť
  • syndróm spánkového apnoe
  • symptómy nezhubného zväčšenia prostaty

Problém sa dá chlapsky riešiť, nie mlčať o ňom

Riešiť problém tak, že ho neriešime, nie je východisko. Sám sa nevyrieši, len oddiali a zhorší. Musíme k nemu pristúpiť aktívne, a nie sa zaň hanbiť a tváriť sa, že nejestvuje. Ak máte problém zájsť k lekárovi, otestujte sa v rámci kampane Pochlap sa! na webovej stránke www.pochlapsa.sk, ako je to s vaším hormónom mužnosti. Z odpovedí na sériu otázok z bežného života získate váš  výsledok. Na stránke sú aj bližšie informácie o prejavoch nízkej hladiny testosterónu , spôsobe liečby a tiež prehľad lekárov-špecialistov v mieste bydliska pacienta.

Cieľom kampane Pochlap sa! je zaujať mužov, definovať problém a vysvetliť im, že pokles hormonálnej aktivity je prirodzený a postupný proces, ktorý má individuálny priebeh. Čím skôr si muži problém uvedomia a priznajú, tým skôr sa dá úspešne riešiť – chlapsky,“ uviedol I. Bartl.


Myslíte si, že máte v tele dostatok testosterónu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viola
Odporúčame