Hluchavka – žihľava, čo nepŕhli: Pomôže pri zväčšenej prostate i ženám v prechode

Biele kvety

thinkstockphotos.com

Hluchá pŕhľava, mŕtva žihľava, jasnota či medulka označujú trvácu rastlinu, ktorá dorastá až do výšky pol metra a svojimi listami nápadne pripomína žihľavu. Na rozdiel od nej vôbec nepŕhli, miesto toho lieči ochorenia dýchacích ciest, napomáha látkovej premene, má pozitívny vplyv aj na centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri menštruácii, hemoroidoch a upravuje stolicu.

Nájdeme ju takmer všade

Hluchavka biela rastie na takmer celom území Európy, dokonca sa dostala do Ázie. U nás ju nájdeme takmer všade, kde je vlhké a tienisté prostredie. Pri cestách, múroch, plotoch, v krovinách, vo vlhkých lesoch, v priekopách  a na násypoch. Kvitne od mája do septembra, vo vyššie položených oblastiach aj neskôr na jeseň. Kvety majú bielu farbu, miestami môžu byť ich končeky sfarbené do bledofialova. Príbuzné druhy hluchavky bielej majú kvety inej farby, ružovej, červenej či žltej. Kvety hluchavky žltej majú podobné účinky na močové ústrojenstvo ako hluchavka biela, ostatné druhy nezbierame.

Môže byť aj vo vašej záhrade

Hluchavku bielu rozmnožujeme spravidla delením trsov. Pred sadením v záhrade je potrebné dôkladne vyplieť pôdu, potom sa dobre rozrastie aj sama. Najvhodnejšie miesto nazasadnie hluchavky je voľný priestor pod stromami.


Mohlo by vás zaujať: Využite blahodarné účinky žihľavy: Pri reume, detoxikácii aj pri padajúcich vlasoch


Nazbierajte a sušte

Zbierať môžeme kvitnúcu vňať, listy alebo len biele kvety bez kalichov. Kvietky trháme ručne za pekného a suchého počasia, dávame pozor, aby sa pri prenose domov nesparili alebo inak nepoškodili. Hluchavku môžeme sušiť v tenkých vrstvách na papieri uloženom v tieni alebo v umelom teple pri teplote od 35 do 40 °C. Vysušenú rastlinu je potrebné skladovať v tme v uzavretých nádobách. Vňať však obsahuje menej účinných látok ako kvety. Napriek tomu, že má hluchavka príjemnú medovú vôňu, chutí horko.

Hluchavka biela rastie na takmer celom území Európy, dokonca sa dostala do Ázie

Čo v nej nájdete?

Hluchavka obsahuje flavonoidy, saponíny, triesloviny, slizy, draselné soli, stopy silice, biogénne amíny. Jej liečebné účinky antickí filozofi, medzi nimi aj Plínius a Dioscorides. Roztokom vylúhovaného koreňa si kedysi ženy farbili vlasy nažlto. Najlepšie účinkuje na orgány, ktoré sú u mužov a žien rozdielne, preto je jej použitie u oboch pohlaví rozličné.


Mohlo by vás zaujať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Pre ženy v klimaktériu aj na mužskú prostatu

Dve šálky čaju z kvetov hluchavky za deň pomáhajú pri ťažkostiach s menštruáciou (pri predčasnej, častej, silnej a dlhotrvajúcej menštruácii), najmä pri bolestiach podbrušia, posilňuje maternicu a zastavuje silný výtok. Rovnako vhodný je pre ženy v prechode.

U mužov je výborná na liečbu močových ciest, zlom vylučovaní moču, bolestiach a pálení pri močení. Priaznivo vplýva aj na zväčšenú prostatu.

U oboch pohlaví má priaznivý vplyv na centrálnu nervovú sústavu a napomáha látkovej premene. Okrem toho prečisťuje krv, zlepšuje činnosť obličiek, odstraňuje nespavosť spôsobenú nervozitou, ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo, tvárenie a upravuje stolicu. Hluchavkový čaj pomáha aj proti hemoroidom.

Ak si chcete hluchavku vypestovať doma

Ako hluchavku použiť?

Zápar (čaj):Na ¼ litra vody potrebujete 1 – 2 vrchovaté lyžičky sušených kvetov hluchavky bielej. Zalejte ich vriacou vodou, aby sa kvietky zaparili, nechajte krátko vylúhovať a preceďte.

Obklad: Potrebujeme 3 vrchovaté čajové lyžičky kvetov alebo posekaných listov na ½ litra vody. Zaparíme a krátko vylúhujeme. Do tohto záparu ponoríme plátno a prikladáme na postihnuté miesto, kým je obklad teplý.

Na sedací kúpeľ je možné použiť celú rastlinu kvety aj listy vrátane stonky.

Mladé nekvitnúce lístočky sa používajú do jarných šalátov a polievok.


Zbierate a sušíte hluchavku? Na čo všetko ju využívate? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame