Gestami hovoríme skôr ako slovami: Všimli ste si to niekedy?

Muž

thinkstockphotos.com

Gestá a slová sú medzi sebou tesne spojené – to nie je žiadna novinka. Väčšinou však skôr hovoríme, že slová doprevádzame gestami. Pritom podľa najnovšej štúdie je to presne naopak.

Väčšinou však pohyb predchádza hlasu o 150 milisekúnd (0,15 sekundy). Ak chceme niečo povedať, počas 0,1 sekundy náš mozog aktivuje gesto. A potom, ak toto gesto zodpovedá tomu, čo chceme povedať, aktivuje mozog počas 0,15 sekundy tiež náš hlas.

Gesto ako jazyk jazykov

Keď chceme niekoho poslať do hája, najprv sa zdvihne naša ruka ku klasickému náznaku a až potom ústa vyslovia zodpovedajúcu vetu, ktorá sa rôzni podľa krajov i národov, ale vždy je v súlade s pohybom ruky, ktorý je pre všetkých rovnaký. Skutočným esperantom je teda gesto, vďaka ktorému dokážeme komunikovať so všetkými. Koniec koncov, nie nadarmo sa hovorí dohohovoriť sa rukami aj nohami.


Mohlo by vás zaujať: Chcete zapôsobiť na šéfa a postúpiť vyššie? Vieme, ako na to


Najskôr gesto, potom slovo

Vedkyne Elisa De Stefaniová a Doriana De Marcová z oddelenia neurovied na Parmskej univerzite pod vedením Maurizia Gentilucciho s využitím neuromotorickej aktivácie objavili, že komunikácia sa skladá z prvej fázy spojenej s gestom a z druhej fázy spojenej so slovom, ktoré majú navyše svoje presné načasovanie. Je tomu tak však len vtedy, keď sa gesto a slovo zhodujú: časový odstup 0,25 sekundy sa neuplatní vtedy, keď napríklad hokejista po klasickom geste naopak začne chváliť rozhodcu, ktorého svojim gestom predtým poslal niekam, za jeho nestrannosť. Je preto jednou z možností, ako odhaliť klamára – gesto ho prezradí, hoci slová z úst nepôjdu.

Pomáhajú reči

Expertky vo svojej štúdii, nazvanej Gesto a slovo: jeden proces, alebo dva rozdielne procesy? uverejnenej v časopise Neuroimage, skúmali spojitosť medzi jazykom gest a rečou s použitím transkraniálnej megnetickej stimulácie, kedy je možné vidieť, ako je za 0,1 sekundy od pohybu gesto automaticky prijaté vďaka stimulácii v mozgovej kôre toho, komu je komunikácia určená. Ten tak simuluje v mozgu tento pohyb, a preto dokáže lepšie pochopiť jeho význam.


Mohlo by vás zaujať: Máte nos na luhára? Bleskovo odhaľte, či vám niekto klame rovno do očí!


Nielen zrozumiteľnosť, ale aj zapamätateľnosť

Tak je tomu pri každom geste, od pozdravu a znamenia víťazstva pomocou dvoch prstov vztýčených do V. Tým sa potvrdzuje hypotéza, že hovorená reč vyplýva zo systému komunikácie prostredníctvom gest. V divadle vety, ktoré si lepšie pamätáme, sprevádzané výrečnými gestami. Keď sú naopak vety sprevádzané gestami, ktoré príliš nezodpovedajú tomu, čo bolo povedané, potom si ich pamätáme menej.

Využitie v praktickom živote

Využitie takejto komunikácie s pomocou gest môže byť prospešné u afázie, teda porúch reči najrôznejšieho pôvodu a najrôznejšieho druhu. Prezentácia gest a im zodpovedajúcich slov pacientom s afáziou by im mohla pomôcť s rozvíjaním ich lexikálnej a sémantickej zásoby a tým im pomôcť lepšie rozumieť slovám.


Všimli ste si už niekedy, že gestami hovoríme skôr ako slovami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK/Corriere della Sera
Odporúčame