Začínate mať problém s hemoroidmi? Konajte, kým nebude neskoro!

Hemoroidy

thinkstockphotos.com

Ochorenie, o ktorom sa hanbíme hovoriť na verejnosti, trápi až polovicu populácie. Po 60-tke sa dokonca vyskytuje až u 60 % ľudí. Hemoroidy, ľudovo známe aj ako zlatá žila, sú napriek tomu spoločenským tabu a mnohí ľudia práve preto odkladajú liečbu. Sedavý spôsob života a nevhodné stravovanie v poslednej dobe spôsobili, že nimi trpí čoraz viac ľudí aj v mladom veku, muži i ženy rovnako. Rozšírené a zapálené žily v okolí análneho otvoru však rozhodne nie sú problém, ktorý by sme mali podceňovať.

Prečo vznikajú hemoroidy

Hlavnými príčinami vzniku hemoroidov sú, samozrejme, tie, ktoré dokážeme sami ovplyvniť. Patria medzi ne najmä:

  • sedavý spôsob života/sedavé povolanie
  • nedostatok pohybu
  • nadmerná konzumácia červeného mäsa
  • nadmerná konzumácia pikantných jedál
  • nedostatočný príjem tekutín
  • nedostatok vlákniny v strave
  • nesprávny spôsob vyprázdňovania sa

Mohlo by vás zaujať: Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?


Kto je v nebezpečenstve?

Prirodzene, existuje mnoho prípadov tejto choroby, na ktoré nemáme dosah. Vrodenú predispozíciu na hemoroidy najskôr máte, ak sa už vyskytli u niekoho v rodine. Zvýšené riziko je tiež u starších ľudí, tehotných žien, mužov, ktorí majú problémy s prostatou a u tých, ktorí majú oslabené väzivo a zvýšený vnútrobrušný tlak. Keďže hemoroidy sú žilové ochorenie, častejšie sa objavujú u pacientov, ktorí už prekonali aj inú chorobu žíl.

Eliminujte sedenie

Ak vás vaša práca núti sedieť celý deň za stolom, nepríjemnostiam v análnej oblasti sa určite nevyhnete. Robte si pravidelné prestávky, počas ktorých sa prejdite, aby ste si rozprúdili krv v stuhnutých svaloch. Okrem dlhého sedenia je však nebezpečná aj akákoľvek činnosť, pri ktorej sa vyvíja veľký tlak – bicyklovanie, jazda na koni, vzpieranie a iné športy. Ak sa venujete niektorej z týchto aktivít vo voľnom čase, dávajte si väčší pozor na prípadné príznaky ako je nepohodlie, svrbenie alebo krvácanie.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Robte „to“ na záchode správne

To, ako trávite váš čas na toalete, je pre vznik hemoroidov taktiež závažný faktor. Sedenie počas vyprázdňovania je pre naše telo neprirodzené, pretože sa nezapájajú panvové svaly, ale naopak sa preťažujú rektálne svaly. Ideálny spôsob ako vykonať veľkú potrebu sú tzv. turecké záchody, na ktorých si musíte kľaknúť či čupnúť. Preto, ak sa chcete vyhnúť starostiam s oslabeným svalstvom, pokúste sa nakloniť dopredu alebo si podložte pod nohy stolík ako oporu. Ak zvyknete čítať na záchode, mali by ste s tým rýchlo skončiť. Aj dlhé vysedávanie na toalete totiž môže zhoršiť váš stav.

Na toaletnom papieri záleží

Dokonca aj toaletný papier, ktorý používate, môže prispievať k zapáleniu žíl. Tvrdý papier dráždi okolie análneho otvoru, ktorý sa nadmerne prekrvuje a môže dôjsť až ku krvácaniu. Snažte sa používať jemný toaletný papier alebo vlhčené obrúsky. Najideálnejšie, ak máte v kúpeľni bidet, je používať na hygienu intímnych oblastí iba čistú vodu, aby nedošlo k podráždeniu.


Mohlo by vás zaujať: Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?


Prispôsobte svoj jedálniček

Vaša strava takisto dokáže v prevencii proti hemoroidom spraviť veľa. Vo všeobecnosti by ste mali prijímať množstvo vlákniny, ktorá podporuje trávenie a správne vyprázdňovanie sa. Do svojho jedálnička preto zaraďte čo najviac ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Aj kvasené mliečne výrobky s obsahom mliečnych baktérií napomáhajú správnej črevnej mikroflóre. Naopak, mali by ste obmedziť prísun kávy, cukru, bielej múky a potravín, ktoré spôsobujú zápchu, alebo vás po nich preháňa. Chronická zápcha a hnačka sú totiž rozšíreným dôvodom na vznik hemoroidov. Neustále namáhanie rektálnych svalov ich oslabuje a bolestivé ťažkosti na seba nenechajú dlho čakať. Úplnou samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu s 2 až 3 litrami vody denne.

A čo ešte?

Okrem správneho stravovania sa a dostatku pohybu by ste mali dodržiavať aj ďalšie zásady:

  • Dodržujte dôkladnú intímnu hygienu
  • Nedvíhajte ťažké bremená – zvyšuje sa tak vnútrobrušný tlak
  • Nenoste oblečenie tesné v oblasti rozkroku
  • Pravidelne si nájdite čas na pokojné vyprázdnenie sa

Máte vlastné skúsenosti s hemoroidmi? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame