Ploché bruško bez nadúvania? Môžete ho mať aj vy!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Môžete sa pochváliť plochým bruškom?

Nafúknuté brucho narušuje kvalitu života

Zvykne vás trápiť nafúknuté brucho, spôsobuje vám bolesti či kazí líniu? Na svetovej výstave Expo 2015 v Miláne predložili talianski vedci štúdiu, ktorá analyzuje tento jav a radí, ako ho eliminovať. Nafúknuté brucho je totiž problém aj pre mnohé štíhle osoby a navyše často spôsobuje bolesti. Aby sme mohli proti nemu bojovať, stačí obmedzovať potraviny, ktoré fermentujú. Bohužiaľ dlhý zoznam takýchto potravín zahŕňa aj ovocie a zeleninu.


Ploché brucho bez zbytočného vzduchu

Talianski vedci preukázali, že keď z jedálnička vylúčime potraviny, ktoré vyvolávajú veľkú fermentáciu, nafúknuté brucho spľasne o 50 percent. Ak budeme odporúčanú stravu konzumovať 16 mesiacov, pokles bude činiť 66 percent. Ide o celkom veľké množstvo potravín, medzi ktorými sú bohužiaľ aj pokrmy odporúčané pre prevenciu rôznych chorôb. Štúdia prezentovaná najprv na Digestive Disease Week vo Washingtone navyše ukázala, že sa bolesti brucha po jednom mesiaci stravy bez fermentujúcich potravín zmierňujú o 40 percent.


Mohlo by vás zaujať: Keď nafúknutý balón v bruchu strpčuje život: Zbavte sa nadmernej plynatosti


Pre koho je vhodná?

,,Diétu sme predpísali viac ako stovke ľudí oboch pohlaví a sledovali sme ich v priemere viac ako dva roky," hovorí Enrico Stefano Corazziari z rímskej univerzity La Sapienza. ,,Realizovali sme ju u osôb s dráždivým syndrómom hrubého čreva, ale môžeme ju poradiť všetkým, ktorí majú problémy s nafúknutým bruchom."

Obmedzenia sú pomerne veľké

Nafúknuté brucho trápi najmenej 20 percent talianskej populácie a narušuje kvalitu života, nielen z estetického hľadiska, ale aj kvôli bolestiam. A ktoré potraviny nafúknuté brucho robia? Vyhýbať sa musíme potravinám označovaným ako FODMAP. To sú fermentované oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly s veľkou fermentačnou schopnosťou. Patria sem jedlá s obsahom oligosacharidov:

 • strukoviny
 • niektorá zelenina (karfiol, brokolica, cibuľa, cesnak)
 • ovocie (napríklad melóny, broskyne, marhule, slivky, mango, čerešne, ringloty, nektarinky či jablká)
 • laktóza (mlieko a mäkké a čerstvé syry)
 • sladidlá ako sorbitol, xylitol alebo manitol
 • cereálie ako pšenica a raž

Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Čo si dopriať?

Z obilnín si naopak musíme vyberať špaldu a produkty bez lepku, dávať prednosť tvrdým syrom a mlieku bez laktózy, sóje a ryžu. Z ovocia je potrebné voliť obzvlášť banány, čučoriedky, grapefruity, kiwi, mandarínky, citróny, pomaranče, hrozno, maliny či jahody. Zo zeleniny si môžeme dopriať zeler, papriky, baklažán, hlávkový šalát, fazuľky, paradajky alebo tekvicu. Zo sladidiel je potrebné dávať prednosť sacharóze, glukóze, javorovému sirupu a umelým cukrom nekončiacim na -ol.


Máte aj vy problémy s nadúvaním? Čo vám pri nich najlepšie pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

 • Daniela 21.06.2016, 20:06

  S cereálií nafukuje? Tak možno preto mal priateľ také problémy. Dlhodobo mal totiž nafuknuté bruchro. Stravoval sa pomerne dobre a aj pravidelne, mal pitný režim, takže sme nerozumeli z čoho to môže byť. tiež nechcel celé dni len hltať čierne uhlie. Skúsili sme biopron forte, pretože čerstvé mliečko sa mi darilo tak 1x do týždňa - ak som mala šťastie, priniesť domov. Nafúknuté brucho je veľmi nepríjemná záležitosť a hlavne teraz keď väčšina z nás sa už chystá na letné dovolenky. Tak dúfam, že mu to trošku zaberie :)

 • Marta 26.12.2015, 11:20

  Ja som zvyknutá väčšinou na kyslé mlieko alebo bryndzu, keď som mala napuchnuté brucho, aj keď do Chorvátska som si zakúpila biopron premium. Teraz som si ho radšej zobrala aj na sviatky domov k rodičom, lebo sa tu strieda vo veľkom sladké so slaným a mastné so suchým. Nehovoriac o majonéze :D :D Na trávenie mi aj zaberalo to, že som mala pravidelný prísun vody, minimálne 2 litre denne, ale do toho som nerátala polievku či čaj

1

Pridať komentár