Pre ženy v klimaktériu aj na vysoký tlak: Nazbierajte si pastiersku kapsičku

Pastierska kapsička

thinkstockphotos.com

Pastierska kapsička dostala svoj názov podľa toho, že jej „plody“ majú trojuholníkový až srdcovitý tvar a pripomínajú kapsu, akú kedysi nosili pastieri. Táto na pohľad nenápadná rastlina sa často považuje za burinu, keďže ju nájdeme na okrajoch ciest aj na lúkach. Nenechajte sa však odradiť jej nevýrazným vzhľadom. Pastierska kapsička dokáže zastaviť vonkajšie aj vnútorné krvácanie. Hovorí sa jej aj ženská bylinka, pretože pozitívne ovplyvňuje menštruačný cyklus.

Výskyt a zber

Pastierska kapsička je jeden až dvojročná rastlina, ktorá sa objavuje už skoro na jar, keď prestane snežiť a mrznúť. Pri zemi má ružicu vytvorenú z listov, dlhú stonku, z ktorej vyrastajú typické trojuholníkové alebo srdcovité plody (šešule) a od marca do októbra zakvitá drobnými bielymi kvietkami. Dorastá do výšky 10 – 50 centimetrov, v niektorých prípadoch môže mať až 80 centimetrov.

Nájdete ju pri cestách, na lúkach, poliach, násypoch a v zeleninových záhradách. Zbiera sa kvitnúca vňať s veľkým počtom kvietkov a menším počtom plodov. To docielime zberom hneď na jar, no zbierať sa dá až do jesene. Nezbierajte poškodené časti rastlín, napadnuté plesňou (bledý povlak na plodoch) alebo hrdzou. Nazbierané rastliny sušíme prirodzeným teplom v tieni. Schne rýchlo, takže ju netreba obracať, no pred úschovou treba skontrolovať, či uschla celá vňať.


Mohlo by vás zaujať: Krvný tlak: Čo všetko ovplyvňuje jeho výšku a ako ho mať pod kontrolou?


Na čo je pastierska kapsička dobrá?

Pastierska kapsička je veľmi účinná pri zastavovaní vonkajšieho aj vnútorného krvácania, napríklad z nosa, žalúdka, čriev, obličiek,         krvácania z hemoroidov či pri krvácajúcich ranách. Napomáha pri látkovej premene a vápenatení tepien. Obklady z nej liečia ekzémy a vyrážky, najmä tie, ktoré vznikli zaparením a vhodná je aj na chrasty. Na zníženie vysokého krvného tlaku sa pijú dve šálky záparu denne. Dve šálky záparu denne sa pijú aj pri chorobách močového ústrojenstva.

Na ženské choroby

Zápar z pastierskej kapsičky si doprajte, ak vás trápi častá, silná, dlhotrvajúca alebo nepravidelná menštruácia. Pri silnom krvácaní treba 10 dní pred začiatkom menštruácie piť 2 šálky záparu denne. Tento zápar upravuje aj menštruáciu v čase puberty, vtedy vplýva najmä na ustálenie jej pravidelnosti. Ženám v prechode (klimaktériu) sa odporúča piť 2 šálky denne po dobu 4 týždňov. Ďalšie tri týždne treba zápar z pastierskej kapsičky vynechať a tento cyklus pravidelne opakovať.


Mohlo by vás zaujať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Artérioskleróza a hemoroidy

Artérioskleróza, ľudovo nazývaná vápenatenie tepien, ochorenie, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol. Kvôli nemu sa zužujú cievy, čo obmedzuje prietok krvi. Na posilnenie účinku pastierskej kapsičky je dobré zmiešať ju s hlohom, imelom, myším chvostom, púpavou a prasličkou. Každý deň treba vypiť 3 až 5 decilitrov nesladeného záparu po troškách a, samozrejme, je potrebné dodržiavať správnu životosprávu.

Pri krvácajúcich hemoroidoch aplikujte výplach vlažným záparom alebo macerátom. Môžete si pripraviť aj sedací kúpeľ. Na ten je však najlepšia čerstvá pastierska kapsička.

Príprava

  • Tinktúra: Čerstvú pastiersku kapsičku nakrájame nadrobno a naplníme ňou fľašu až po hrdlo. Kapsičku nestláčame a zalejeme ju alkoholom. Fľašu postavíme na 14 dní do tepla alebo na slnko.
  • Zápar: Na 1 šálku čaju je potrebná 1 vrchovatá kávová lyžička pastierskej kapsičky. Čajovú zmes zalejte horúcou vodou, nechajte 3 – 5 minút lúhovať a neskôr zápar preceďte. Zápar má mierne horkú chuť.
  • Macerát: Na dva poháre vody potrebujete 6 lyžičiek vňate z pastierskej kapsičky. Vňať zalejte studenou vodou a nechajte 8 hodín postáť. Potom aplikujte na postihnuté miesto.

Napriek tomu, že je pastierska kapsička zdraviu prospešná, nesmie sa užívať v nadmerných dávkach alebo dlhodobo, inak hrozí otrava a nervové poruchy.


Zbierate pastiersku kapsičku? A pri akých zdravotných problémoch táto rastlina pomohla vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame