Hladučká pokožka vďaka peelingu: Vyskúšate chemický alebo si vyrobíte vlastný?

Kúpele

thinkstockphotos.com

Vaša pleť vám každý deň pomáha bojovať s rozličnými baktériami a škodlivými vplyvmi okolitého prostredia. Odmeňte sa jej starostlivosťou, ktorú si zaslúži. Jemnejšia a krajšia pokožka sa dá dosiahnuť jednoducho. Očistným peelingom, ktorý jej pomôže dýchať, odstráni odumreté bunky a dodá jej jednotný svieži odtieň a pružnosť.

Ako si ale vybrať? Dnes sú na trhu desiatky či skôr stovky prípravkov na tvár alebo telo. Ktoré sú však vhodné pre váš typ pleti a ako často by ste ich mali používať? Poradíme vám kedy je efektívnejší chemický alebo mechanický peeling?

Chemický peeling

Ovocné kyseliny sa používajú v estetickej medicíne už niekoľko rokov. Pokožku omladia, odstránia menšie jazvy po akné a povrchové vrásky. Po nanesení sa podráždená pleť začne olupovať a pri pravidelnom užívaní dokážu vyhladiť povrch a odstrániť nežiadúcu pigmentáciu.  

Dnes už mnohé kozmetické salóny ponúkajú procedúry s použitím chemických peelingov. Zmes alfa-hydroxidových kyselín (AHA) alebo kyseliny glykolovej odstráni odumreté bunky bez negatívneho vplyvu na organizmus. Pokiaľ ste sa rozhodli použiť chemický peeling, najskôr sa poraďte s dermatológom o jeho účinkoch na vašu pleť. Ak je vaša pokožka precitlivená môže na aplikáciu reagovať začervenaním a podráždením.


Mohlo by vás zaujať: Neželané „ozdoby“ kože: Prečo starecké škvrny vznikajú a ako ich odstrániť?


Najskôr nastúpi podráždenie

Pre krásu sa trpí. Preto, ak chcete rýchly a výrazný výsledok musíte očakávať, že po použití chemického peelingu bude vaša pleť z počiatku podráždená. Pri silnejších peelingoch v kozmetických salónoch  sa okrem olupovania objavuje aj výrazné začervenanie a podráždenie, ktoré môže pretrvávať aj niekoľko dní. Preto s čistením začnite postupne a poraďte sa s lekárom. Procedúry by sa nemali opakovať častejšie ako dvakrát do roka a nie sú vhodné pre tehotné ženy.

Ovocné kyseliny v domácnosti

AHA kyseliny sa vyskytujú v menšej miere aj v kyslom mlieku a paradajkovej šťave. Už v starovekom Egypte poznali účinky kyslého mlieka na telo. Sama Kleopatra ho využívala pri omladzovacom kúpeli. Táto lacnejšia a pre telo neškodná variácia chemického peelingu sa dá použiť doma a pri dennom oplachovaní tváre a tela pomôže pri akné, pigmentových škvrnách a môže celkovo zlepšiť štruktúru pleti.


Mohlo by vás zaujať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


Mechanický peeling šetrne odstráni nedostatky

Táto alternatíva je na vašu pokožku jemnejšia. Pomalšie obrusuje jednotlivé vrstvy pokožky. V kozmetických prípravkoch sa používa morský piesok, mletá pemza či drvené mandľové škrupiny. Pri aplikácii nezabúdajte na to, že takéto čistenie nesmie prebiehať častejšie ako raz za 14 dní. Pokožka potrebuje svoj čas na to, aby sa regenerovala. Nadmerné používanie by mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Rovnako je to aj pri citlivej a suchej pleti. Tá reaguje na hrubé zrniečka peelingu negatívne. Kozmetické produkty s jemnejšou štruktúrou na pokožku nepôsobia agresívne a môžu sa použiť častejšie. Pri aplikácii na telo môžete pôsobenie peelingu podporiť použitím rukavíc s hrubšou textúrou alebo nanášať pomocou kefky.

Vyrobte si vlastný peeling

Regeneračný a hydratačný  účinok tekvice, mandlí a vitamínu E sa využíva v kozmetike už dlhé roky. Mandľový olej okrem regenerácie pokožku aj upokojí a neuškodí ani citlivej pleti. Tekvicový olej pokožke zas vráti elasticitu a pomôže vybieliť starecké škvrny. Ak chcete vedieť, čo si nanášate na tvár pripravte si vlastnú zmes na prečistenie pleti:

  • Mandľový: hnedý trstinový cukor s mandľovým olejom alebo maslom
  • Tekvicový: tekvicovú dužinu s hnedým cukrom,
  • Peeling s vitamínom E: vitamín vytlačený z kapsule, hnedý cukor a tekvicový olej
  • Peeling z morskej soli: lyžička morskej soli s olivovým alebo kokosovým olejom

Zmes sa nanáša na tvár krúživým pohybom, nechá chvíľu pôsobiť a dôkladne sa opláchne. Peeling z morskej soli sa odporúča používať iba na pokožku tela. Najefektívnejší je v boji s celulitídou. Odstráni odumretú pokožku a prekrví postihnuté miesta. Jeho efekt je silnejší a tak pri nanesení môže mať na pokožku negatívny účinok. Aby ste sa vyhli nadmernému podráždeniu,nepoužívajte peeling častejšie ako raz do mesiaca a vždy soľ zmiešajte s olivovým alebo kokosovým olejom, ktorý ju hydratuje. Po opláchnutí a vysušení pleť vždy ošetrite výživným krémom alebo maskou. 


Ako sa o svoju pokožku staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame