Liek pre dušu aj telo máte poruke aj vy: Čo o smiechu možno neviete?

Smiech

thinkstockphotos.com

O smiechu sa vraví, že je veľmi účinným liekom a povzbudzuje nielen myseľ, ale aj telo. Len si spomeňte na všetky tie citáty a myšlienky o sile smiechu. Je ich poriadne množstvo, ale viete, aké účinky ma smiech naozaj?

Už v dávnej minulosti sa ľudia dávali do reči s tými, čo sa usmievali. Tým totiž dávali najavo, že sú otvorení spoločnosti a neplánujú nijaký útok. Smiech je akýmsi jedinečným prejavom, ktorý dokáže zlepšiť zlú náladu nielen usmievajúcemu sa človeku, ale všetkým navôkol. Jeho významov je však oveľa viac a účinky, ktoré má na náš organizmus nie sú zanedbateľné.

Nad chorobami sa môžete len smiať

Často sa smejúci ľudia sa môžu tešiť o to viac, že vďaka každodennému smiechu sa im posilňuje imunita. V porovnaní s pochmúrnymi osobami je ich obranyschopnosť na tom oveľa lepšie. Pozitívna nálada totiž údajne podporuje tvorbu špeciálnych protilátok. Tie ničia rakovinotvorné bunky a chránia dýchacie cesty pred ochoreniami.

Lepší krvný tlak, trénovanejšie srdce, menšia náchylnosť na infarkt a srdcové ochorenia. Tak aj toto sú benefity, ktoré získate ak nebudete váhať ani minútu a usmejete sa. Zdá sa vám to nemožné? Nuž, skutočne nejde o hory-lesy sľubujúcu reklamu z teleshoppingu. Samotní lekári potvrdzujú zdravotné účinky smiechu. Dokonca tlmí aj nepríjemnú bolesť chrbtice a uľavuje pri migréne. Aj keď vám pri týchto bolestiach do smiechu rozhodne nie je, vyskúšajte aspoň malý úsmev.


Mohlo by vás zaujať: Pekný úsmev čo najdlhšie: Tu je kompletný plán ukážkovej starostlivosti o zuby


K pevnejšej postave

Pri otrasoch bránice, ktorým sa počas smiechu nevyhnete, dochádza k uvoľňovaniu stuhnutých svalov na šiji, chrbte, rukách i nohách a posilňovaniu brušných svalov. Minúta intenzívneho smiechu dokáže vraj nahradiť 15 minút fyzických cvičení alebo trištvrte hodiny relaxačných cvičení. Smiech zvyšuje výdaj energie a zároveň aj tep srdca približne o 10-20%. V praxi to znamená, že ak sa budete naplno smiať 10-15 minút, dokážete bez akéhokoľvek fyzického pričinenia spáliť 10-40 kalórií.

Žite dlho aj s vráskami smiechu

Aj keď sa pribúdajúcim vráskam málokto poteší, tie od smiechu by sme si mali vážiť a nosiť ich s hrdosťou. Lekári z Detroitu tvrdia, že ľudia so širokými a hlbokými vráskami od smiechu majú za sebou šťastný a plnohodnotný život. Práve takíto ľudia majú oveľa lepšie zdravie a dožívajú sa vyššieho veku. Odborníci z Michiganu súhlasia s kolegami z Detroitu a zároveň tvrdia, že vplyv na dĺžku života nemajú tzv. umelé úsmevy. Podľa ich výskumu platí, že vrásky z umelého úsmevu sú odlišné od vrások, ktoré spôsobil úprimný smiech.


Mohlo by vás zaujať: Žiarivo biely úsmev môžete mať aj vy: Vyskúšajte tieto jednoduché tipy!


Čo možno neviete…

  • Aj myši sa smejú, keď ich pošteklíte.
  • V blízkosti iných máme sklon sa smiať častejšie. Človek je podľa expertov pri spúšťaní smiechu dôležitejší ako samotný vtip.
  • Náš mozog dokáže rozlíšiť úprimný a falošný úsmev.
  • Vtipy považujeme za smiešnejšie, ak sa poznáme s komediantom, ako keď ide o neznámeho rečníka.
  • Smiech je prospešný aj pre partnerský vzťah. Z dlhodobého hľadiska zaznamenávajú väčšiu spokojnosť páry, ktoré sa usmievajú aj pri vážnejších témach.
  • Smiech je príťažlivý a veľmi nákazlivý.
  • Šesťročné deti sa smejú v priemere 300 krát za deň. Dospelí v priemere len 15 – 100 krát za deň.
  • Existujú veci, ktoré rozosmejú každého.
  • Ženy sa smejú oveľa viac ako muži.
  • Držiteľom svetového rekordu za najdlhší nepretržitý smiech je Etiópčan, ktorý sa dokázal smiať tri hodiny a šesť minút.

Ako často sa smejete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame