Dobrý sused lepší ako rodina: Staňte sa tým najobľúbenejším široko-ďaleko

Susedky

thinkstockphotos.com

Ľudia žijúci v našej bezprostrednej blízkosti sú nám poruke často viac ako príbuzní – najmä ak potrebujeme okamžitú pomoc. Udržiavanie priateľských susedských vzťahov je preto priam nevyhnutné pre spokojné bývanie. Či už žijete v paneláku v meste alebo v rodinnom dome na dedine, určite si nechcete strpčovať život hádkami so susedmi, preto vám prinášame rady ako byť susedom, ktorý nevyvoláva konflikty.

1. Predstavte sa susedom

Keď sa nasťahujete do nového domu alebo bytu, jednou z vašich prvých spoločenských povinností by malo byť zoznámenie sa so susedmi. Veľmi milým zvykom je aj ponúknuť im domáci koláč alebo ich pozvať na kávu. Okrem toho, že spoznáte ľudí v okolí, s ktorými sa budete pravidelne stretávať a zdraviť, vám zoznamovanie sa ponúka príležitosť na zber informácií. Noví susedia vám môžu poskytnúť užitočné rady a tipy, napríklad kedy prichádza pošta, ako často sa odváža odpad alebo kde sú najbližšie potraviny.

2. Dbajte na životný štýl susedov

Úvodný rozhovor so susedmi vám umožní dozvedieť sa viac aj o ich zvykoch. Dodržiavanie nočného pokoja by v slušnom susedstve malo byť samozrejmosťou, no vaši susedia možno pracujú na nočné zmeny, alebo majú malé bábätko. V takom prípade by ste po vzájomnom dialógu mali brať ohľad aj na tieto skutočnosti a snažiť sa robiť čo najmenej hluku. Kompromis je vždy lepší ako roztržky a ohováranie, ktoré sa neraz končia súdnymi spormi.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po súkromí na záhrade? Živý plot vám ho zaručí


3. Vzájomne si pomáhajte

Každému sa občas stane, že na niečo zabudne, alebo sa ocitne v neočakávanej situácii. Nehanbite sa požiadať o pomoc susedov a rovnako, ani vy im neodmietnite pomoc v nepríjemnostiach. Niekedy si od vás susedia požičajú vajcia, pretože im sa práve minulia, inokedy zase vy potrebujete, aby vám pár dní polievali kvety. Drobnými láskavosťami sa utužuje v susedských vzťahoch dôvera – nie je totiž nič lepšie, než mať susedov, na ktorých sa možno spoľahnúť.

4. Pozývajte svojich susedov na spoločné akcie

Ak organizujete grilovačku, výlet s deťmi alebo zber jabĺk, nevynechajte ani susedov. Okrem príjemne stráveného času si opäť môžete vzájomne vypomôcť, napríklad pri strážení detí alebo v záhrade. Komunitné podujatia neprinášajú len pekné spomienky, ale aj úžitok všetkým zúčastneným – či už ste sa rozhodli spoločne vyčistiť priestor pred domom, alebo ste sa podelili o priveľkú úrodu ovocia.

5. Nezaťahujte do susedských vzťahov peniaze

Hoci pracujete vo finančnej inštitúcii, nesnažte sa ponúkať svojim susedom úver, rovnako si od nich ani peniaze nepožičiavajte. Nesplatené dlhy a finančné problémy sú častým rozvracačom vzťahov. Nadobro pokazené susedské pomery vám za to isto nestoja.


Mohlo by vás zaujať: Odlíšte sa od susedov: Doprajte si súkromie aj zeleň so živým plotom!


6. Starajte sa o čistotu v okolí

Snáď niet horších susedov, ako tí, ktorí sa nestarajú o upratovanie spoločných priestorov, alebo majú zanedbanú záhradu. Dodržiavajte preto rozpis služieb na umývanie schodov ak bývate v byte a ak vlastníte dom, udržiavajte pokosený trávnik. Okrem toho, že spustnutý dvor je škaredý, náletová burina a neorezané stromy môžu obťažovať ľudí bývajúcich na susednom pozemku. To isté platí aj o povaľujúcich sa odpadkoch. Pokúste sa vytvoriť okolo seba príjemné a upravené prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre nielen vy, ale aj vaši susedia.

7. Dávajte pozor na svoje zvieratká

Rozhodnutie zaobstarať si psa alebo mačku je len na vás, no výrazne môže ovplyvniť život ľudí navôkol. Nenechávajte preto zviera dlho samé alebo zavreté a zbierajte po ňom výkaly vždy, keď ho venčíte. Snažte sa riešiť situáciu aj vtedy, keď sa susedia sťažujú na to, že váš pes často a dlho šteká. Pomôžete tým nielen podráždeným susedom, ale aj svojmu psovi.


Ako vychádzate so susedmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame