Diagnóza vybočené palce: Čo môžete podniknúť pre ich záchranu?

Ortopédia

thinkstockphotos.com

Ženská noha vraj najkrajšie vynikne v topánkach na vysokom podpätku. Nie každá žena si však môže dovoliť nosiť módnu obuv. Dôvodom je ochorenie s latinským názvom halluxvalgus, známe skôr ako vybočený palec. Choroba, ktorá spôsobuje nepeknú deformáciu chodidla, postihuje najmä ženy po tridsiatke, mužov trápi menej. Na vine ale nie sú iba spomínané lodičky či úzke sandáliky. Príčinou vybočených palcov je najmä genetika, preto sa u niekoho objavia v neskoršom veku, no môžu sa vyskytnúť aj u detí.

Ako rozpoznať príznaky

Hallux vzniká tak, že na chodidle klesne priečna klenba, ktorá vedie od palca k malíčku. Následne sa palec viac namáha, tlačí na ostatné prsty a dráždi a zväčšuje aj kĺb. Nástup choroby je zväčša nenápadný – začína sa topánkami, ktoré tlačia, neskôr začne bolieť kĺb palca a koža na ňom sčervenie. Už týmto prvotným príznakom venujte zvýšenú pozornosť a zájdite k lekárovi. Rozhodne by ste nemali nad varovnými signálmi tohto ochorenia mávnuť rukou a kúpiť si širšie topánky – v ďalších štádiách totiž dochádza k deformácii palca, výrastkom na predpriehlavkových kostiach a bolestivým otlakom. Neskôr vybočený palec začína tlačiť na ostatné prsty a tie sa takisto pokrivia.

Príčina nie celkom známa

Lekári dodnes nepoznajú presnú príčinu vzniku tohto ochorenia, isté však je, že ide o súhru viacerých faktorov. Samozrejme, genetika v tomto prípade hrá hlavnú úlohu, no to neznamená, že si za bolestivé postihnutie v niektorých prípadoch nemôžeme sami. Na vine sú najmä vysoké a úzke topánky, v ktorých stlačené prsty trpia, tesné ponožky a dlhodobé státie.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Čo s ním?

Žiaľ, vybočený palec sa nedá liečiť inak ako operatívne, najmä, keď choroba pokročí. Náprava palca ortopedickými vložkami a podobnými prostriedkami sa dá použiť pri ľahšej forme, no účinok je zväčša len dočasný a v mnohých prípadoch nedôjde k žiadnemu zlepšeniu. Hlavne ak je ochorenie u pacienta geneticky dané, nedá sa zhoršovaniu stavu zabrániť. Naviac, ak má niekto na vybočený palec vrodenú predispozíciu, je vysoko pravdepodobné, že po čase ochorenie postihne obe nohy.

Operácia na dva spôsoby

Operatívne sa hallux lieči rôznymi spôsobmi, v závislosti od toho, do akej miery sa stihli palce pokriviť. Štandardne sa pri takýchto zákrokoch vysekáva kúsok kosti a vloží sa do nej drôt, aby sa palec vyrovnal do pôvodnej polohy. Po operácii sa noha zafixuje sadrou a rekonvalescencia trvá niekoľko týždňov.

Okrem týchto klasických metód sa uplatňuje aj nový postup a to operácia s titánovými platničkami, veľkými iba 2 milimetre. Nemusíte sa báť, znie to síce desivo, no tento úkon trvá oveľa kratšie a pacient je oveľa skôr schopný znovu sa zaradiť do pracovného života. Pri tejto metóde sa deformovaný palec upravuje pomocou tenkých titánových platničiek, ktoré zostávajú v chodidle, čím zabraňujú opätovnému návratu. Jedinou nevýhodou je, že sa nedajú operovať obe nohy naraz a 4 týždne musíte nosiť špeciálnu pooperačnú topánku.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vybočeným palcom sa dá predísť

Pravdaže, ak mal hallux niekto v rodine pred vami, ochorenie začne zrejme skôr či neskôr trápiť aj vás. Správnou obuvou a cvičením však môžete oddialiť jeho nástup. Najlepšou prevenciou sú:

  • voľné a vzdušné topánky
  • používanie ortopedickej vložky
  • precvičovanie prstov na nohách
  • masáže chodidiel

Hoci sa hallux u detí vyskytuje zriedkavo, rodičia by mali dbať na správnu obuv svojich detí, aby sa tak vyhli bolestivej chôdzi v budúcnosti. Matky mladých slečien by svoje dcéry mali upozorniť, aby zbytočne nenosili dlhé hodiny tesné topánky na opätkoch – mladá noha, ktorá je ešte vo vývine, môže neskôr následkom nevhodnej obuvi veľmi trpieť.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s vybočeným palcom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame