Krásna v záhrade, zdravá pre telo: Vyskúšajte účinky kapucínky

Kapucínka

thinkstockphotos.com

Kapucínka väčšia je liečivá bylinka žiadaná najmä v chrípkových obdobiach, no pre svoje sýtofarebné kvety sa s obľubou pestuje v predzáhradkách. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, má silné antibiotické účinky a jej listy a plody sa môžu použiť ako zelenina do šalátu.

Kapucínka sa z Peru dostala do Európy vďaka španielskym kolonizátorom. Tí si už v 16. storočí všimli jej blahodarné účinky a začali ju využívať ako prírodné širokospektrálne antibiotikum. Liečivá je celá rastlina, listy, kvety aj semená. Využíva sa vo forme tinktúry z púčikov alebo ako výťažok z celej rastliny, prípadne uvariť čaj z čerstvých listov.

Baktérie a vírusy nemajú šancu

Kapucínka má silné antibiotické, antivírusové a antibakteriálne účinky. Využiť ju možno v mnohých prípadoch:

  • pomôže pri chrípke, nachladnutí, bolestiach v krku či zápaloch dýchacích ciest,
  • znižuje teplotu,
  • eliminuje kašeľ,
  • zabíja streptokoky a stafylokoky,
  • pri bakteriálnych ochoreniach skracuje dobu liečby a zamedzuje opakovanému vráteniu choroby.
  • v počiatočnom štádiu bakteriálnej nákazy dokáže kapucínka úplne zastaviť jej rozvoj,
  • ako prevenciu vzniku chorôb a ako prostriedok posilnenia zníženej imunity.

Ak sa predsa len rozhodnete užívať chemicky vyrobené antibiotiká, doprajte si k nim čaj z kapucínky. Zosilní ich účinok a urýchli vaše vyliečenie. Liečivé účinky kapucínky sa neobmedzujú len na baktérie, jej konzumácia zabraňuje aj rozmnožovaniu vírusov a rastu plesní. Dobré výsledky sa dosahujú aj pri liečbe zápalov zvukovodu, najmä ak nezaberá antibiotická liečba.


Mohlo by vás zaujať: Pomocníčka kapucínka: Pre vaše telo toho dokáže spraviť naozaj veľa


Zdravé močové a pohlavné ústrojenstvo

Kapucínka je je tiež vhodná na liečbu zápalových ochorení obličiek a močového mechúra. Muži ju ocenia pri prevencii a liečbe ochorení prostaty. Ženám uľaví pri zápaloch vaječníkov a ženských pohlavných orgánov. Na ich liečbu je dobrý napríklad sedací kúpeľ.

Tráviaci trakt

V žalúdku likviduje baktérie Helicobakter pylori, ktorá je často pôvodcom žalúdočných vredov a Escherichia coli (E. coli), ktorá spôsobuje nepríjemné zápaly. Veľmi pozitívne pôsobí pri infekčných hnačkách a dokáže zlikvidovať aj baktériu salmonely. Rozdrvené semená vypudzujú hlísty. Pomleté semená sa používajú ako korenie a povzbudzujú trávenie.

Liek na vypadávanie vlasov a hojenie rán

Tinktúra z kapucínky sa dá úspešne použiť proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu. Pripravte si ju podľa nasledujúceho receptu:

Rovnaký diel koreňa žihľavy, listu a kvetu kapucínky a jemne narezaných vetvičiek buxusu zalejete 60% alkoholom v pomere 1 diel bylín a 5 dielov alkoholu. Nechajte 3 týždne lúhovať a po scedení používajte na masáže hlavy.

Čerstvo rozdrobené listy dezinfikujú rany a urýchľujú ich hojenie. Rozdrvené semená kapucínky sa používajú na obklady na boľavé miesta.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná púpava: Pomôže pri poruchách trávenia ba aj pri rakovine


Dlhodobé používanie

Veľkou výhodou užívania kapucínky je jej veľmi dobrá znášanlivosť a možnosť užívania v dlhšom časovom období bez možnosti predávkovania. Kapucínka sa tiež dobre znáša v kombinácii s inými bylinami či chemicky vyrobenými liekmi. Kapucínka sa dá užívať dokonca aj v priebehu tehotenstva a pri dojčení. Čerstvú a surovú rastlinu a semená treba konzumovať len v malom množstve, inak by mohli vyvolať problémy.

Ako ju vypestovať doma?

Kapucínka je trváca, zriedkavo jednoročná bylina. Najlepšie sa jej darí na slnečnom bezveternom mieste alebo v polotieni. Semená vysádzame asi v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti od sebav polovici apríla až v máji, najlepšie do zavlažených jamiek alebo jarčekov. Kapucínke sa darí na všetkých druhoch dobre priepustnej pôdy. Pri jej pestovaní platí zásada, čím je pôda chudobnejšia na živiny, tým bohatšie sú jej žiarivé kvety a semená. Ak chceme získať rastlinu s krásnymi listami, vysádzame ju do úrodnej pôdy. Na pohnojenom pozemku teda bujne rastie, ale málo kvitne.Vhodné je rastlinu predpestovať v kvetináči a do záhrady ju vyložiť až po mrazoch. Rastliny neznášajú presádzanie – sú krehké a ľahko sa poškodia. Listy kapucínok sú odolné proti voškám, ale rady si na nich pochutnávajú húsenice. V nádobách môžu kvety prevísať cez okraj alebo ich môžeme nechať popínať sa na oporu.


Mohlo by vás zaujať: Slnečnicové semienka: Znižujú krvný tlak a pôsobia protistresujúco


Ako na zber?

Kapucínka kvitne od leta do jesene žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi, z ktorých vznikne plod – tobolka s tromi semenami. Tobolky na sušenie zbierame až keď sú dozreté, zvyčajne v septembri a októbri. Dozreté semienka majú hnedú farbu. Mladé zelené (môžeme zbierať od júna) ich môžeme nakladať do octu spolu s púčikmi kapucínky, podobne ako kapari. Sušíme v tenkých vrstvách na čistých papieroch v skleníkoch a ak je pekne, aj vonku na slnku. Listy a kvety zberáme priebežne.

Využitie v kuchyni

Šťava z kapucínky má ostrú chuť, preto je najlepšie je piť ju po jedle s cmarom alebo spolu s ovocnou šťavou. Môžeme si pripraviť čaj z dvoch čajových lyžičiek semien, ktoré krátko povaríme.Chuť čerstvej rastliny je mierne korenistá, niekedy ostrejšia, pripomína žeruchu, reďkovku alebo chren. Kvety a listy môžeme zbierať celé leto a pridávať ich do šalátov namiesto rukoly, do pomazánok, polievok prípadne na obložené chlebíčky. Nezrelé plody a pupene kvetov sa nakladajú do octu ako náhradka kapary. Mladé semená kapucínky môžeme používať ako náhradu chrenu. Semená majú z celej rastliny najpikantnejšiu chuť a na rozdiel od ostatných častí rastliny môžu pri zvýšenej konzumácii spôsobiť hnačku.


Na čo všetko využívate kapucínku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame