Skorocel, kurkuma či aloe vera: Pomôžu pri ošetrení drobných zranení

Zranenie

thinkstockphotos.com

Pri bežných činnostiach v domácnosti sa občas stane, že po chvíľke nepozornosti môžete dôjsť k menšiemu zraneniu ako sú odreniny, rezné rany, popáleniny, či otlaky. Zväčša nepredstavujú väčšie komplikácie, no aby ste predišli prípadnej infekcii, celkom vám postačí aj domáce ošetrenie pomocou bežne dostupných byliniek či potravín.

Studená voda ranu vyčistí

Aby ste zabezpečili, že sa rana bude lepšie a rýchlejšie hojiť, treba ju správne vyčistiť hneď, ako k poraneniu dôjde. Ako prvé by ste teda ranu mali vyčistiť pod tečúcou vodou za pomoci jemného mydla. Aj v tomto prípade existujú ideálne pravidlá. Voda by mala byť studená, tiecť by mala pod miernym tlakom. Postihnuté miesto by ste mali umývať jemným mydlom aspoň 10 minút. Môžete použiť aj filtrovanú, prípadne prevarenú či destilovanú voda. Odstránite ňou tak nečistoty a baktérie, ktoré sa mohli dostať do rany prostredníctvom noža, či iného predmetu, ktorým ste sa poranili.

Nechtík lekársky na popáleniny

Nechtík má také silné účinky, že sa často používa aj na ťažšie poranenia. Táto bylina má protizápalové a mierne antimikrobiálne vlastnosti, ktoré znižujú zápal a bolesť, rovnako však podporuje aj hojenie rán. Zíde sa vám najmä na rany po popálení, pomliaždení, pri opuchoch a neutíchajúcich bolestiach hlbokých rán. Používajte najmä šťavu z čerstvých kvetov a listov, výhodou je, že nechtík sa dá zbierať do neskorej jesene.

Pripraviť si však môžete aj tinktúru a to tak, že plnú hrsť kvetov nechtíka zalejete litrom pravej vínovice. Tinktúru lúhujte dva týždne na slnku a potom používajte priamo na rany.

Ak ste fanúšikom mastičiek a krémov, pripravte si domácu nechtíkovú masť. Potrebovať budete päť hrstí celej rastliny nechtíka a 500 g domácej bravčovej masti. Tú rozohrejete na panvici a do horúcej masti vložíte nadrobno nakrájanú rastlinu. Necháte vzkypieť a potom odstavíte. Masť s nechtíkom nechajte aspoň 12 hodín postáť a potom znovu zahrejete tak, aby sa masť rozpustila. Celú zmes precedíte do čistej fľaše a masť môžete používať.


Mohlo by vás zaujať: Urýchlite hojenie drobných rán a popálenín: Ide to aj bez mastí z lekárne


Skorocelom proti svrbeniu

Väčšina z nás považuje túto divo rastúcu rastlinu za burinu, no jej prírodné antibakteriálne a protizápalové účinku ju stavajú do pozície vynikajúceho domáceho liečiteľa menších rán. Okrem schopnosti vyčistiť a zaceliť rany výborne pôsobí aj proti pridruženému neustupujúcemu svrbeniu. Z čerstvých listov si drvením v mažiari pripravte pastu, ktorú následne nanesiete na ranu. Necháte ju zaschnúť a potom opláchnete teplou vodou.

Kokosový olej zabráni vzniku jaziev

Po dôkladnom očistení môžete ranu ošetriť kokosovým olejom. Medzi jeho nekonečné blahodarné účinky totiž patrí aj schopnosť účinne liečiť rany vďaka antibakteriálnym, protizápalovým a hydratačným vlastnostiam. Kokosový olej sa výborne hodí na väčšie rezné rany, zabraňuje totiž vzniku infekcií a jaziev. Použite extra panenský olej priamo na vodou očistenú ranu a previažte obväzom. Olej aplikujte na ranu aj trikrát denne a zároveň vymieňajte obväz, minimalizujete tak zjazveniu rany.


Mohlo by vás zaujať: Popálili ste sa pri varení? Po chladení môžete nasadiť tieto prírodné zbrane


Exotický Neem zocelí narušenú pokožku

Zederach indický je v našich končinách známy pod exotickým názvom Neem a je dostupný v lekárňach v podobe kapsúl. Ide o tropický trvalo zelený strom, ktorého účinky ocenia ľudia najmä pri bolestiach, infekciách, zápaloch či kožných problémoch. Obsahuje veľké množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú dôležité pri procese tvorby kolagénu. Ten udržuje pokožku pružnú a podporuje hojenie rán. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu šťavy z listov tohto stromu s polovicou čajovej lyžičky práškovej kurkumy, až vznikne kašovitá hmota. Tou potrite ranu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom postihnuté miesto opláchnite teplou vodou. Postup opakujte niekoľko dní.

Kurkuma zastaví silné krvácanie

O výraznom pozitívnom vplyve kurkumy na zdravie človeka sa v posledných rokoch hovorí čoraz intenzívnejšie. Ide totiž o prírodné antiseptikum a antibiotikum, ktoré môže byť použité na liečenie zranení a tiež ako prevencia infekcie. Práve kurkumín – látka, ktorú kurkuma obsahuje, zlepšuje hojenie rán moduláciou kolagénu. Ak hlboká rana krváca, môžete použiť prášok z kurkumy priamo na ranu. Krvácanie tým okamžite zastavíte. Rovnako môžete zmiešať 1 čajovú lyžičku kurkumy v prášku v pohári horúceho mlieka a nápoj vypiť pred spaním.


Mohlo by vás zaujať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


Aloe vera znižuje zápal a pokožku hydratuje

Túto mäsitú rastlinu používali na hojenie rán vraj už naši predkovia v dobe, keď medicína ani zďaleka nedosahovala dnešnú úroveň. Aloe vera má analgetické, protizápalové a upokojujúce vlastnosti a gél z rastliny je bohatý na fytochemikálie, ktoré znižujú bolesť a zápal a zároveň zvyšujú obsah vlhkosti v koži a podporujú hojenie rán. Gél nanášajte priamo na rany a nechajte ho zaschnúť a pôsobiť.


Ktoré zo spomínaných byliniek a potravín pri ošetrení drobných zranení najlepšie pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame