Strávte pri žehlení menej času: Tipy a triky ako ho urýchliť

Žehlička

thinkstockphotos.com

Čaká aj na vás hora oblečenia, ktorá potrebuje ožehliť? Prečítajte si nasledujúce tipy a triky. S ich pomocou vám žehlenie zaberie menej času, vaša bielizeň bude rovnejšia a žehlička dlhšie vydrží.

Začnite od najjemnejších kúskov

Predtým, než začnete žehliť, vytrieďte si oblečenie podľa použitých materiálov. Najjemnejšie oblečenie vyžadujúce najnižšiu teplotu žehlite ako prvé. Zabezpečíte tak, že žehlička bude rozohriata na primeranú teplotu. Ak žehlíte najjemnejšie oblečenie nakoniec, musíte čakať, kým žehlička ochladne, čo predlžuje dĺžku žehlenia, a okrem toho si nemôžete byť istí, či žehlička vychladla na potrebnú teplotu. Keď budete pokračovať postupne k pevnejším materiálom, môžete úmerne zvyšovať teplotu žehličky.

Ohyby vám komplikujú žehlenie

Pred žehlením konkrétneho kusu oblečenia vyhlaďte rukami jeho povrch. Zbavíte sa tak prebytočných záhybov. Žehličkou môžete následne pohybovať rýchlejšie a nemusíte sa báť, že sa vám záhyb zo zadnej strany trička žehlením pretlači na prednú stranu a naopak.

Tak často ako môžete, žehlite oblečenie len z jednej strany. Napríklad, ak dobre vyhladíte povrch nohavíc, zložíte jednu nohavicu na druhú a žehlíte smerom od rozkroku k spodnej časti nohavíc, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám podarí ožehliť ich celé na jeden raz. Ak musíte nohavice obracať, aby ste vyžehlili aj vrásky zo zadnej strany, nevyhladili ste ich pred žehlením dostatočne.


Mohlo by vás zaujať: Kupujete žehličku? Poradíme, ktorá je pre vás najlepšia


Základom sú rovné línie

Aj keď vás láka robenie krúživých pohybov žehličkou, vždy žehlite v pravidelných rovných líniách. Posúvajte žehličku zľava doprava alebo zhora nadol (v závislosti od materiálu) a presúvajte sa od ožehlenej časti k neožehlenej. Všetky potenciálne nerovnosti vám zostanú na spodnej strane oblečenia. Krúživými pohybmi vytvoríte viac ohybov, ktoré sa po prežehlení „vpíšu“ do látky a bude ťažké ich zažehliť dohladka.

Nežehlite príliš suché oblečenie

Zvesíte oblečenie zo sušiaka, dáte ho do koša na bielizeň a čakáte niekoľko dní, kým sa pustíte do žehlenia? Oblečenie úplne vyschne a je oveľa viac pokrčné, ako keby ste ho žehlili hneď po sušení. Ohyby z úplne suchého oblečenia musíte žehliť dlhšie pri vysokej teplote a často treba použiť množstvo vodnej pary zo žehličky.

Ďalšie tipy:

  • Pri žehlení košieľ či blúzok začnite rukávmi.
  • Ak nemáte rukávnik, vložte do rukáva zrolovaný uterák a tak ho ožehlite.
  • Vopred si pripravte vešiaky a čerstvo ožehlené kusy okamžite zaveste.
  • Ak je bielizeň priveľmi suchá, rozložte ju do kúpeľne počas vášho horúceho kúpeľa či sprchy. Potom sa pustite do žehlenia.
  • Zvlhčiť bielizeň vám pomôže aj rozprašovač vody na kvetiny.
  • Nezabudnite čítať etikety, aby ste oblečenie nepoškodili.

Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Starajte sa o svoju žehličku

Hoci sú dnešné žehličky omnoho odolnejšie ako ich staršie predchodkyne a výrobcovia tvrdia, že nie je rozdiel v tom, akú vodu použijete, neplňte žehličku vodou z vodovodu. Ak nemáte poruke destilovanú vodu, prevarte vodu v kanvici, vychlaďte ju a nalejte do žehličky. Zabránite tak, aby sa žehlička upchala vodným kameňom, prípadne aby sa zvyšky vodného kameňa pri použití vodnej pary dostali na oblečenie.

Vždy vylejte vodu zo zásobníka v žehličke, než ju odložíte. Toto pravidlo platí najmä ak žehličku odkladáte žehliacou plochou nadol. Prebytočná voda sa bude zachytávať v štrbinách, cez ktoré prúdi para von, až kým ich neupchá a nepoškodí aj vnútorné časti žehličky. Okrem toho takto unikajúca voda spôsobuje aj zmenu farby a poškodenie žehliacej plochy. Žehlička sa tak časom môže zachytávať o jemnejšie kusy oblečenia.

Ak sa rozhodnete pre čistenie žehliacej plochy, použite jemnú tkaninu namočenú vo vode s trochou sódy bikarbóny. Dbajte na to, aby sa sóda čo najviac rozpustila, aby ste zrniečkami nepoškriabali žehliacu plochu. Na vyčistenie zvyškov vody prípadne vodného kameňa zo štrbín žehličky použite vatové tampóny na čistenie uší nasiaknuté vodným roztokom s jedlou sódou. Ak bude vodný kameň príliš usadený, použite väčšiu koncentráciu sódy.


Aké skúsenosti máte s naparovacími žehličkami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame