Čierne, biele, zelené či červené: Odhaľte tajomstvo štyroch tvárí jedného korenia

Korenie

thinkstockphotos.com

Obľúbené dochucovadlá sa od svojho príchodu z Orientu stali jedným z najpopulárnejších korenín v našej kuchyni. Štipľavá a hrejivá chuť sa rýchlo stala v našom jedálničku nezameniteľnou. V dejinách sa táto prísada do jedál dokonca vyvažovala zlatom. Dnes sa využívajú nielen v kuchyni ale sú aj účinnými pomocníkmi v boji s chorobami a bolesťami.

Rozlišujeme viacero druhov korenia. Najpoužívanejšie je čierne korenie, ktoré sa pestuje na vždy zelenom kríku s názvom piepor čierny. Stimulujúce účinky na trávenie robia z korenia účinný prostriedok na rozprúdenie krvného obehu a trávenia. Efektívnejšie vstrebávanie živín prispieva ku zlepšeniu prijímania potravy.

Správne zložky = extra efekt

Piperín, štipľavá zložka korenia pomáha vstrebávať sa najmä látkam ako kurkuma. Čierne korenie dokáže zvýšiť vstrebanie kurkumínu  a znásobuje aj jeho antioxidačné účinky. Spolu tak môžu obmedziť výskyt rakoviny a pomáhajú telu bojovať s touto chorobou.

Z potravy kombináciou korenín dostaneme najviac živín, vitamínov a minerálov. Zároveň povrchová vrstva korenia obsahuje látky rozkladajúce tukové bunky a tak prispieva k zbaveniu sa nadbytočných kíl. Tieto opustia telo aj s toxínmi, ktoré korenie svojimi močopudnými účinkami odplavuje z tela.


Mohlo by vás zaujať: Voňavé klinčeky sú viac ako korenie: Zbavia vás bolesti zubov a zničia baktérie


Čierne korenie v lekárničke

  • Stimulujúci efekt na organizmus sa prejavuje aj v sexuálnom živote. Prekrvenie organizmu spôsobuje zvýšenú citlivosť na podnety. Ako afrodiziakum sa využívalo už v minulosti pri príprave nápojov lásky.
  • Počas studených dní sa môžete zohriať aj s korením. Teplé nápoje dochutené čiernym korením sa využívajú na prehriatie a zároveň pomáhajú pri chrípkach a prechladnutí. Korenie pomôže pri odkašliavaní. 
  • Protizápalové účinky sa využívajú aj pri zapálených ďasnách a pri bolesti zubov. Korenie sa rozžuje niekoľkokrát denne. Prípadne si korenie podrvte v mlynčeku a naneste priamo na postihnuté miesto.
  • Prekrvenie studených nôh sa jednoducho dosiahne pridaní čierneho korenia do ponožiek. Bobule korenia nohy premasírujú a prehrejú.
  • Čierne korenie podporuje trávenie a jeho antiparazitné účinky vám pomôžu zbaviť sa nežiaducich návštevníkov v organizme. Stačí si pridať štipku čerstvo namletého korenia do jedál a máte po starostiach.
  • Čierne korenie sa hryzie pri zápaloch hrdla a pri liečení chrípky. Prekrvenie a prehriatie pomôže uvoľniť hlieny a zbaviť sa zápalu.

Z jedného kra štyri druhy korenia

Rastlina podobná liane sa prichytáva lepkavými výhonkami na okolité stromy a po zakvitnutí sa objavia kvety rastúce v skupinách. Bobule dozrievajú v strapcoch podobných malému hroznu. Z tejto tropickej rastliny pochádzajú aj ich príbuzný červené, biele a zelené korenie, ktoré sa odlišujú časom a technológiou zberu.


Mohlo by vás zaujať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


Farebné bobule z jedinej rastliny:

  • Zelené korenie

Oberá sa za surova, kedy sa bobule sparia horúcou vodou a usušia sa. Do jedál ich pridávame na záver a po dochutení hneď odstavíme s plameňa. Používame do omáčok k hovädziemu mäsu, na prípravu paštét a šalátov. Korenie je v surovom stave mäkké a používa sa aj pri zaváraní.

  • Červené korenie

Získava až po dozretí, kedy majú bobule červenú farbu a po usušení sa z nich dá vyrobiť aj jemnejšie biele korenie.

  • Biele korenie

Odstránenie červenej šupky korenie zjemní a odhalí sa biele jadro, ktoré je výrazne aromatickejšie. Spolu so šupkou sa odstráni aj sladkastý nádych korenia. Biele korenie sa odporúča najmä na dochutenie jemných smotanových omáčok.

  • Čierne korenie

Najznámejšie čierne korenie sa zbiera tesne pred dozretím a bobule sa sušia až kým nedostaneme známu tmavú koreninu. Ajurvedská medicína ho využíva v malo množstve, pri kombinovaní s inými bylinkami pôsobí ako ich aktivátor. Jedlám dodáva pikantnú chuť, preto ho pridávajte opatrne. Hodí sa takmer ku všetkým druhom mäsa, môžete ho pridávať aj do polievok. V studenej kuchyni (pri nátierkach či šalátoch) je vhodnejšie použiť ho jemne pomleté.

Sotva badateľné rozdiely dokážu ovplyvniť arómu a dodajú jedlám chuť, na ktorú nezabudnete. Nadmernému používaniu korenia sa musia vyhýbať tehotné ženy, ľudia liečení na vysoký krvný tlak a tí, ktorí majú problémy s prekyslením organizmu.


Ktoré druhy korenia používate najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame