Graviola silnejšia ako chemoterapia: Je to naozaj tak?

Graviola

thinkstockphotos.com

Graviola – presne tak znie názov ovocia, ktoré rastie v mnohých tropických regiónoch. Na tom by nebolo nič výnimočné, keby v ňom neboli objavené silné cytostatické účinky. Tie sú podľa odhadov niektorých vedcov dokonca silnejšie ako chemoterapia, ktorá sa dnes používa na liečbu onkologických ochorení.

Zo srdca amazónie

Graviola rastie najmä v tropických oblastiach v okolí rovníka. Jej domovom je aj Amazonský dažďový prales, ktorý v sebe ukrýva množstvo liečivých pokladov. Hovorí sa, že každá štvrtá liečivá rastlina pochádza práve z neho. Tak je tomu aj pri Graviole (Annona Muricata), strome ktorý dorastá až do výšky 7 metrov a má veľké, 20 až 30 cm dlhé podlhovasté plody. Ich povrch tvoria zelené pichliače, dužina je však bledo žltej farby a chutne nasladlá. Plody gravioly sa môžu konzumovať celé bez šupky alebo odšťavené.

10 000 krát silnejšia ako chemoterapia?

Štúdia vykonaná na Katolíckej univerzite v Južnej Kórei a vydaná v časopise Journal of  Natural Products uvádza, že graviola má potenciál selektívne zabíjať bunky rakoviny hrubého čreva doslova 10 000 krát účinnejšie ako chemoterapeutikum Adriamycín. Účinnou látkou sú anonové acetogeníny, ktorých poznáme zhruba 300, pričom len v graviole sa ich nachádza 40.

Plusom tiež je, že účinné látky, nachádzajúce sa v graviole údajne pôsobia na rozdiel od chemických chemoterapeutík iba na malígne (rakovinové) bunky, zatiaľ čo tie zdravé nijako nepoškodzujú. To neznamená, že graviola nemá vedľajšie účinky. V porovnaní s klasickými chemoterapeutikami však má výhodu, pretože tie práve v dôsledku poškodzovania všetkých buniek vrátane zdravých, vyvolávajú pri liečbe nežiaduce reakcie, ako napríklad vyčerpanie organizmu, nechutenstvo, vypadávanie vlasov, zvracanie a mnohé iné.


Mohlo by vás zaujať: Černice výborne chutia a pomáhajú: Pôsobia proti rakovine aj stresu


Pomáha pri mnohých druhoch rakoviny

Pozitívny vplyv sa predpokladá na väčšinu onkologických ochorení, avšak laboratórne štúdie boli vykonané na rakovine:

  • hrubého čreva
  • pankreasu
  • prsníka
  • pľúc
  • hrtana
  • prostaty
  • okrem toho sa využíva aj pri liečbe: artritídy, depresie, reumatizmu, horúčky, problémov s trávením, nachladnutí, astme, plesňových infekciách, hypertenzii,  poruchách funkcie pečene, hnačkách, odčervovaní, kašli, ale aj pri cukrovke

Viac ako 20 nezávislých laboratórnych testov

Účinky gravioly sa potvrdili v roku 1976 výskumom, ktorý vykonal americký Národný inštitút rakoviny. Jeho výsledky ukázali, že listy a stonky gravioly sú účinné pri ničení nádorových buniek. Následne sa výskum preniesol najmä na Purdue univerzitu v Indiane. Štúdie sa sústredili prevažne na jej selektívnu toxicitu na nádorové bunky. Prišlo sa na to, že pôsobí aj na multirezistentné, tzv. MDR bunky, ktoré dokážu prežiť klasickú chemoterapiu a po jej skončení začnú rýchlo rásť. Tieto bunky si tak na ďalšiu chemoterapiu vytvoria imunitu a už na ňu nezareagujú. Vedci tiež počas výskumu potvrdili aj to, že graviola zabíja selektívne len malígne bunky a zdravé ponecháva nedotknuté. Rozsiahle štúdie na ľuďoch v tejto oblasti ešte do veľkej miery chýbajú, zdá sa však, že graviola má v tejto oblasti silný potenciál.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé a chutné avokádo: Skúste výborné recepty pre teplú aj studenú kuchyňu


Konzultujte s lekárom

Onkologickí pacienti by mali vždy fytoterapiu graviolou prekonzultovať so svojim onkológom, aby nedochádzalo ku rozporom v chemickej a prírodnej liečbe. Lekár vám zároveň odporučí aj vhodnú formu a dávkovanie vzhľadom ku vášmu konkrétnemu prípadu. Graviolu si však môže kúpiť a užívať každý, kto chce povzbudiť svoju imunitu, chrániť sa pred rakovinou, alebo trpí niektorým z iných vymenovaných ochorení.

Pozor na správne používanie

Pri užívaní gravioly by ste mali byť opatrní, pretože:

  • má silné antibakteriálne účinky – pri jej užívaní treba preto súčasne užívať aj probiotiká a nemali by ste ju užívať viac ako 30 dní,
  • súčasne s užívaním gravioly neužívajte vitamín C a koenzým Q10 – znižujú jej účinky,
  • graviola znižuje tlak, preto ak trpíte nízkym tlakom, poraďte sa s lekárom,
  • nie je vhodná pre tehotné ženy.

Mohlo by vás zaujať: Top druhy zeleniny a ovocia proti rakovine: Ktoré mať na tanieri každý deň?


Kde ju zohnať?

Čerstvú graviolu u nás nezoženiete až tak ľahko, no nie je to nemožné. Vyskúšajte to hlavne v špecializovaných predajniach, zameraných na zdravú výživu. Stačí si ju ošúpať a vychutnávať si jej sladkú chuť, podobnú kombinácii jahôd, ananásu a citrusov. Okrem toho si ju môžete objednať vo forme džúsov, čaju, alebo tabliet. Najpohodlnejšie nakúpite cez internet, alebo v predajniach zdravej výživy. Dajte si však pozor na kvalitu. Niekedy o nej dosť napovie aj cena a referencie predávajúceho.


Ochutnali ste už graviolu? Ako vám toto exotické ovocie zachutilo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame