Šikovne na nepozvaných nájomníkov: Odožeňte myši bez použitia lepidiel a pascí

Myš

thinkstockphotos.com

Myši v domácnosti nemusia byť výsadou rodinných domov. Tieto šikovné hlodavce sa dokážu prehrýzť takmer čímkoľvek, takže mechanické pasce či lepidlá už nie sú najspoľahlivejším spôsobom ako sa ich zbaviť. Väčšina návnad, jedov a iných chemických prípravkov navyše predstavuje veľké riziko pre malé deti alebo domáce zvieratá, a tak je lepšie zvoliť menej nebezpečné návnady.

Väčšina rodenticídov, teda jedov používaných na hubenie hlodavcov, obsahuje látky zvané antikoagulanty. Tie v podstate potláčajú schopnosť zrážania krvi, čo má za následok vnútorné vykrvácanie hlodavca. Väčšina z prípravkov, ktoré obsahujú tieto jedy, sú navyše certifikované len pre použitie v interiéroch, pretože pre ostatné zvieratá predstavujú obrovské riziko. Hlodavcom navyše spôsobuje extrémny smäd, a tak z interiéru utekajú von v snahe nájsť vodu, kde následne umierajú. Týmto spôsobom sú potom nepriamo ohrozené aj dravce či mačky, pre ktoré sú myši potravou.

Mechanické pasce zasa predstavujú nebezpečenstvo v domácnostiach s malými deťmi. Tie sa do pasce môžu samy zachytiť a spôsobiť si tak zranenia. Klasické mechanické pasce totiž fungujú na princípe silnej pružiny, ktorá vystrelí kovovú časť a hlodavcom tak prakticky zlomí väz. Predstavte si potom, čo sa môže stať, ak sa do takejto pasce dostane prst batoľaťa.


Mohlo by vás zaujať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Mätový esenciálny olej

Čuch, ktorý privedie hlodavce do vašej domácnosti je presne tou zbraňou, ktorú tento prostriedok využíva na ich vypudenie. Zatiaľ čo ľudia považujú vôňu mäty za príjemnú a osviežujúcu, pre hlodavcov predstavuje agresívny a odpudzujúci zápach. Mätový esenciálny olej síce myš nezabije, no vypudí ju z vášho príbytku na dlhý čas. Nakvapkajte 30 kvapiek mätového esenciálneho oleja na vatové guľôčky a rozmiestnite ich na miesta popri stene alebo tam, kde ste si všimli myš. Keď už vôňa vyprcháva, vymeňte vatu za novú.

Pikantný sprej

Hoci tento prostriedok neobsahuje žiadne toxíny, pri jeho výrobe odporúčame použiť ochranné okuliare a rukavice. Ide totiž o extrémne pikantný sprej z pálivých papričiek. Vhodné sú na jeho prípravu však len papričky s vysokým obsahom kapsaicínu – látky, ktorá spôsobuje pálenie. Jeho prítomnosť sa meria tzv. Scovilleho stupnicou. Čím je toto číslo vyššie, tým štipľavejšia je paprička, preto sú vhodné najmä habanero papričky, ktoré majú 100 000 – 350 000 jednotiek, kajenské papričky či tabasco. Papričky nasekajte (najlepšie kuchynským robotom či krájačom) a nechajte lúhovať v 3 litroch horúcej vody aspoň 24 hodín. Potom štipľavú tekutinu pomocou fľašky s rozprašovačom nastriekajte na miesta, kde ste zahliadli hlodavce. Nepoužívajte ju však na koberce, môže totiž odstrániť farbu. Po dvoch dňoch nastriekané miesto umyte a znovu aplikujte štipľavú zmes.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Klinčekový esenciálny olej

Funguje v podstate rovnako ako mäta. Hoci nám klinčeky pripomínajú vianočný punč, varené víno či pečenie, hlodavcom spôsobuje táto vôňa doslova muky, a tak ich týmto humánnym spôsobom dokážu vypudiť. Rovnako, ako v prípade mätového oleja je potrebné naniesť zopár kvapiek na vatu a rozmiestniť ju popri stenách či vchodoch do celého domu.

Hliníkový alobal

Pokiaľ ste našli v kuchynských skrinkách myší trus, je veľmi pravdepodobné, že hlodavcom zachutili vaše potravinové zásoby, takže sa tam skôr čo neskôr vrátia. Ukladať rôzne návnady či odpudzovacie prostriedky do blízkosti potravín však nie je najvhodnejší nápad, mohlo by totiž dôjsť k ich znehodnoteniu. Použiť teda môžete klasický kuchynský alobal. Jednoducho ním obaľte napadnuté nádoby s potravinami. Pri ďalšej „myšej návšteve“ už neželaný stravník narazí na nepríjemnú kovovú chuť alobalu, a tak si prípadnú ďalšiu návštevu radšej rozmyslí. Po tom, čo spozorujete, že trus sa na pôvodných miestach už neobjavujte, potraviny radšej z hygienických dôvodov vyhoďte a nahraďte novými.


Čo sa v boji s hlodavcami najviac osvedčilo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame