Soliť či nesoliť: Spoznajte tú správnu mieru!

soľ

photl.com

O tejto otázke sa vedci sporia už desaťročia. A výsledok? Pokiaľ ide o chuť, mala pravdu Maruška a soľ je naozaj nad zlato. No v prípade zdravia by s vreckom soli až taký úspech nezožala.

Samozrejme, že soľ patrí medzi látky, bez ktorých by ľudské telo nedokázalo fungovať. Navyše soľ si náš organizmus nedokáže vyrobiť sám, takže mu ju treba dodávať zvonka. Vďaka nej v každom z nás prebieha viacero procesov – pomáha regulovať množstvo vody, činnosť nervov a svalov, tvorbu žalúdočnej kyseliny a iné. Problém nastáva až pri jej množstve. Zatiaľ čo nášmu telu stačí 1,4 gramu denne v priemere jej za deň zjeme až 8 gramov. Vedci pritom odporúčajú držať konzumáciu soli na uzde v rozmedzí 2 – 6 gramov. Inak si môžeme predplatiť dosť závažné zdravotné ťažkosti. Nadmerné solenie sa časom prejaví vysokým krvným tlakom a inými srdcovo-cievnymi ochoreniami. Okrem toho takýmto jedálničkom zvyšujeme vznik rakoviny žalúdka a pažeráka. Sodík totiž v tele zadržiava vodu, čím zaťažuje krvný obeh a výsledkom môže byť opúchanie nôh.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zimné pochúťky: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách!


Dnu a von

Najviac soli prijímame bez toho, aby sme o tom vedeli. Posolený chlieb s maslom nie je ani z ďaleka takou hrozbou ako polotovary, v ktorých si obsah soli takmer neuvedomuje. Na jednej strane je soľ konzervant, vďaka ktorému jedlo ochránime pred mikroorganizmami. No na druhej strane rovnako zle pôsobí v nadmerných množstvách aj na náš organizmus. Možno by stálo za to si aspoň týždeň zapisovať koľko soli denne naozaj zjeme. Ak množstvo prekročí 2 gramy, mali by ste soľ dostať z tela inak – napríklad športom, pri ktorom sa poriadne vypotíte. Vtedy totiž soli potrebujeme viac. V litri potu možno vypotiť až 0,8 – 1,3 g soli. Rovnako jej množstvo znižujeme plačom, či hnačkou. V takýchto prípadoch jej treba dodať telu dostatok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Ako si pritiahnuť opasok

Vedeli ste, že aj keby ste prestali soliť úplne, stále by ste patrili medzi priemerných konzumentov soli? Aj chlieb, syry, konzervy, čipsy a iné pochutiny jej obsahujú dostatok. Nehovoriac o bujónoch do polievky, ktoré jej tiež obsahujú požehnane. Preto je lepšie sa naučiť soli vyhnúť, kde sa len dá. Veď aj solenie je len (zlo)zvyk, ktorý treba vedieť prekonať. Spočiatku vám možno bude chýbať pomaly aj v šálke kakaa, no časom sa chuťové bunky prepnú.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


Dochutenie bez soli

Nie je problém odstrániť zakázané veci, no ako dochutiť zvyšok povoleného jedálnička? Najlepšie pôvodnými chuťami – teda tými, ktoré soľ potlačuje. V sezóne to môže byť čerstvá zelenina a mimo nej sušená zeleninová zmes alebo bylinky. Takto pripravené jedlá sú naozaj zdravé a chutné.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame