Lekársky predpis na ne netreba: Vyskúšajte prírodné antibiotiká

Cesnak

thinkstockphotos.com

Určite ste skúsili na vlastnej koži, že antibiotiká lekári predpisujú častejšie, ako by ste chceli alebo ako by bolo vhodné. Keď ich prijímame vo veľkom, tak poškodzujú tráviaci systém a znižujú prirodzenú imunitu. Samozrejme, nie vždy sa im dá vyhnúť. Čo tak sa však najskôr obrátiť na prírodu a vyskúšať zdravé a prirodzené antibiotiká, ktoré majú neraz podobné účinky ako tie chemicky vyrobené?

Cesnak

Mnohé kultúry po celom svete už dlhé veky využívajú účinnú silu cesnaku na liečenie rôznych chorôb. Cesnak sa pýši silnými antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami a bojuje proti infekcii a mykózam, vďaka čomu zabezpečuje a uľahčuje zbavenie sa nežiaducich baktérií. Patrí k prírodným antioxidantom, ktoré znižujú počet voľných radikálov a navyše podporujú imunitu. Alicín je aktívnym prvkom cesnaku, ktorý je predovšetkým zodpovedný za ničenie škodlivých baktérií a ich prevenciu. Aby ste aktivovali jeho účinky, pravidelne užívajte cesnak či už rozmixovaný v teplom čaji, vo varených jedlách, s medom alebo len taký samotný.


Mohlo by vás zaujať: Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!


Oreganový olej

Olej z oregana účinne zabíja patogénne baktérie bez toho, aby zničil tie prospešné. Vyznačuje sa aj antifungálnymi a antivírusovými schopnosťami. Vďaka takejto silnej trojkombinácii dokáže súťažiť s liekmi, pričom nehrozí vytvorenie si rezistencie na antibiotiká. Hlavnou antibakteriálnou zlúčeninou v oreganovom oleji je karvakrol. Aby bol teda olej účinný, musíte sa uistiť, že obsahuje najmenej 70% karvakrolu. Obvykle odporúčané dávkovanie je pol kávovej lyžičky ráno a večer. Môžete ho však použiť aj v rámci aromaterapie.

Med

Azda najpríjemnejším či najchutnejším z prírodných antibiotík je med z manuky. Manuka je stálezelený ker pochádzajúci z Nového Zélandu. U nás je manuku možné vidieť ako izbovú rastlinu často upravovanú ako bonsaj. Má jedinečné antibakteriálne účinky a likviduje významné patogénne baktérie, vírusy, plesne a kvasinky. Navyše výborne hojí rany, podporuje regeneráciu a lieči kožné vyrážky či ekzémy. Manuka med sa vyrába z nektáru kvetov a vďaka vymenovaným zdraviu prospešným schopnostiam je známy po celom svete. Keďže Manuka med sa nedá vždy jednoducho zohnať a je aj pomerne finančne náročný, pokojne môžete použiť aj bežný včelí med. Má totiž podobné účinky. Navyše bráni rastu potravinových patogénov, ako je Ecoli či salmonela. Určite ste si všimli, že niektorý druh medu je tmavší, iný zase svetlejší. Vo všeobecnosti je možné povedať, že čím tmavšiu farbu med má, tým má lepšie antibakteriálne účinky.


Mohlo by vás zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Zázvor

Zázvor úspešne bojuje proti infekciám horných dýchacích ciest, harmonizuje činnosť tráviacej sústavy a ničí choroboplodné zárodky. Užívanie zázvoru je veľmi jednoduché. Spravíte si z neho čaj, pridávate do mixovaných štiav a vďaka jedinečnej chuti ho pokojne pridávajte do rôznych jedál.

Echinacea

Echinacea už roky používame na liečbu rôznych infekcií. V minulosti to bolo najmä na liečbu záškrtu, otvorených rán, otravu krvi a mnohých ďalších. V súčasnosti je to predovšetkým pri zbavovaní sa chrípky či nachladnutia. Oslavovať ju môžeme aj za schopnosť ničiť najnebezpečnejšie formy baktérií, ako je napríklad MRSA, ktorá je zodpovedná za ťažko liečiteľné  infekcie u ľudí aj zvierat. Jednoducho, je to tzv. superbacil, ale vďaka echinacei ho viete zničiť aj vy. Ako prevenciu je vhodné užívať raz denne nalačno 1 lyžičku tinktúry z nej. V prípade ochorenia 1 čajovú lyžičku štyrikrát denne.


Ktoré ďalšie účinné prírodné recepty v boji s chorobami poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame