Najstarší, najmladší či jedináčikovia: Viete, komu hrozia kilá navyše najviac?

Otec

thinkstockphotos.com

Prvorodené deti či jedináčikovia sú často miláčikom celej rodiny, tento status má však svoje zdravotné riziká. Konkrétne sú náchylnejší na priberanie, cukrovku a vysoký tlak. Ak teda patríte medzi nich, radšej si na svoj jedálniček dávajte väčší pozor.

Skúmali tisíce sestier

Vedci z Aucklandskej univerzity pod vedením Wayneho Cutfielda sledovali 27 000 sestier a výsledky svojho skúmania publikovali v časopise Journal of Epidemiology and Community Health. Ak teda máte mladšiu sestru, potom máte podľa nich o 29 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budete tučnejšia ako vaša mladšia sestra, a je o 40 percent väčšie nebezpečenstvo, že v dospelosti budete mať nadváhu či budete trpieť obezitou.

Prvorodení = vyššie riziko cukrovky a vysokého tlaku

Ide už o štvrtú štúdiu novozélandských endokrinológov týkajúcu sa rizikových faktorov u prvorodených: väčšinou ide o väčšiu inzulínovú rezistenciu a vyšší krvný tlak, čo znamená vyššie riziko cukrovky a vysokého krvného tlaku ako u druhorodených. Zatiaľ ide ale len o pozorovací výskum, kedy vedci ešte nedefinovali dôvody týchto javov, zjavne súvisiacich s rôznym druhom placentárnych ciev, s ktorými sa stretávame medzi prvým a druhým tehotenstvom. Dôsledkom toho je následný rôzny prísun krvi k plodu.


Mohlo by vás zaujať: Nechcené dedičstvo v podobe rakoviny hrubého čreva: Ohrozuje aj vás?


Jedináčikovia – príčina vzrastajúcej obezity?

Tento objav by podľa autorov štúdie mohol čiastočne vysvetľovať epidémiu obezity v priemyselne vyspelých krajinách, kde sa rodiny často redukujú na jediné dieťa. V blahobytnej spoločnosti je nebezpečenstvo vzniku nadváhy a obezity u prvorodených všeobecne vysoké, či už potom nasledujú štíhlejšie sestry a bratia, alebo nie.

Muži sú na tom rovnako

,,Štúdia ukazuje tento jav u žien, ale už predtým bol zistený aj u mužov. Možno tu hrá úlohu typ výživy v maternici, ktorý sa líši: buď prvorodení v prvých fázach života viac vyživovaní, alebo budúca matka prvýkrát zakúša pocit šťastia, alebo sa stretávajú so zvláštnymi typmi stresu, zatiaľ čo druhorodení pred sebou majú otvorenú cestu. Novozélandská štúdia nebrala do úvahy tieto individuálne psychologické faktory, ktoré môžu mať významnú úlohu. Poradie, v ktorom deti prichádzajú na svet, je faktorom, ktorý nemožno zmeniť, je ale možné zmeniť životný štýl a nastoliť zdravú výživu,dodáva doktor Katz.


Mohlo by vás zaujať: Doktorka varuje: Koniec roka je pre vaše deti a vnúčatá najťažsí


Stavte na zdravú stravu a pohyb

,,Moja rada prvorodeným znie, že výsledky nášho výskumu ich majú viesť k tomu, aby zdravo žili. V žiadnom prípade si nesmú myslieť, že keď sa narodili ako prví, čaká ich obezita, cukrovka či vysoký krvný tlak. Ide iba o jeden rizikový faktor. Aby sa rozvinula nejaká choroba, nielen obezita či cukrovka, je vždy potrebná kombinácia niekoľkých rizikových faktorov. Najlepšie je teda počet týchto faktorov čo najviac obmedziť a čo najrýchlejšie prijať zdravý životný štýl,“ zdôrazňuje hlavný autor štúdie Wayne Cutflied.

Iba jeden z rizikových faktorov

,,Poradie, v ktorom sa deti rodia, je nezávislé na našej vôli, a úloha, akú to môže hrať vo vzniku obezity, je malá v porovnaní s tým, ako spoločnosť prepadá moru nezdravej výživy a sedavému životnému štýlu,hovorí prezident American College of Lifestyle Medicine David Katz.


Veríte na základe vás a vášho okolia pravdivosti podobných štúdií? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Corriere della Sera
Odporúčame