Prijímate dosť bielkovín? Tu je 8 znakov toho, že nie!

Cvičenie

thinkstockphotos.com

V súčasnosti sa o zdravej a vyváženej strave hovorí a píše viac než kedykoľvek predtým. Na jednej strane je skvelé, že sa snažíme stravovať čo najzdravšie, no na druhej si tým môžeme spôsobovať aj zdravotné problémy. Ak ste vegetarián, alebo konzumujete len veľmi málo mäsa a nenahrádzate si ho inými zdrojmi bielkovín, potom sa môže stať, že vám táto životne dôležitá živina chýba. V prípade, že sa u vás objavujú viaceré z uvedených príznakov, by ste mali zvážiť svoju stravu a zaradiť do nej viac proteínov.

1. Máte obrovskú chuť na sladké

Jeden z prvých príznakov toho, že vám chýbajú proteíny je, že začnete jesť veľa sladkostí a nikdy vám nie je dosť. Jedna z najdôležitejších funkcií bielkovín je udržiavať stálu hladinu cukru v krvi – čo znamená, že ak ich máte málo, hladinu cukru v krvi vám stúpne a budete mať ustavične chuť na nejakú maškrtu.

2. Padajú vám vlasy

Bielkoviny sú základom stavby všetkých buniek, vrátane vlasových folikúl. Ak sú silné, vlasy nevypadnú, ani keď za ne poťaháte. Ak však máte v strave nedostatok proteínov, vaše pramene začnú rednúť. Padanie vlasov môže byť aj indikátorom ochorenia štítnej žľazy, preto by ste sa mali mať na pozore.


Mohlo by vás zaujať: Vypadávanie vlasov vie vystrašiť každého: Zistite, prečo vaša koruna krásy vädne


3. Ste slabí

Všetci vieme, že proteíny sú nevyhnutné pre svaly. Ak je ich príjem nízky, vaše svaly sa začnú zmenšovať. Výsledkom je, že sa budete cítiť slabý a nebudete vládať vykonávať ani bežné aktivity alebo športy, ktoré vám predtým nerobili problém.

4. Ste ustavične chorí

Nielen svaly, ale aj imunitný systém sa nezaobíde bez bielkovín. Chrípka a rôzne infekcie sa u vás objavujú častejšie, než u ostatných, hoci inak ste v dobrom zdravotnom stave – aj za to môže nedostatok proteínov. Jedným zo symptómov sú aj zádery. Koža nás chráni pred vonkajšími vplyvmi a pri nedostatku proteínov sa začne šúpať alebo popraská.

5. Nedokážete sa sústrediť

Vyrovnaná hladinu cukru v krvi je dôležitá pre to, aby ste sa dokázali sústrediť. Takže ak trpíte nedostatkom bielkovín a váš cukor kolíše, budete sa cítiť unavene bez zjavnej príčiny. Dni bez energie na prácu a povinnosti, náladovosť a väčší stres odstránite, ak začnete jesť viac proteínov.


Mohlo by vás zaujať: Účinné, ale nebezpečné: Ktoré bielkovinové diéty vás môžu aj zabiť?


6. Bolia vás kĺby a svaly

Náš organizmus ukladá bielkoviny do synoviálnej tekutiny, čo je mazivo obaľujúce kĺb, na obnovu kĺbov a svalov po náročnom cvičení. V prípade nedostatku proteínov telo tieto zásoby spotrebuje ako prvé, čo spôsobí stuhnutie kĺbov a svalov. Táto bolesť sa navyše nedá liečiť klasickými liekmi na svaly a kĺby, preto na dostatočný príjem bielkovín myslite každý deň.

7. Nedokážete sa vyspať

Ďalší problém, ktorý sa vyskytuje pri nedostatku proteínov je neschopnosť sa v noci poriadne vyspať. Bez bielkovín sa telo nadmerne dožaduje sacharidov. To vytvára závislosť na cukre kvôli nedostatku energie. Avšak telo cukor spaľuje rýchlo, vytvára sa jeho nerovnováha v krvi a budíte sa každé dve až tri hodiny. Počas spánku organizmus spaľuje tuk, vďaka čomu spíte celých osem hodín. Zvýšený príjem bielkovín stabilizuje hladinu cukru v krvi a tak si vaše telo si tak lepšie oddýchne.

8. Ustavične cítite hlad

Zo všetkých živín, ktoré naše telo prijíma, nás bielkoviny zasýtia najviac. Keď však nedokážete prestať jesť a váš žalúdok pripomína bezodnú jamu, skúste pridať jednu porciu proteínov ku každému jedlu. Budete sa cítiť plnší a dlhšie vydržíte bez jedla.


Mohlo by vás zaujať: Bielkovinová diéta: Aj pre stále hladných chlapov!


Odkiaľ prijímať bielkoviny?

Najbohatšie prírodné zdroje bielkovín sú živočíšneho pôvodu: tmavé mäso, najmä hovädzina, kačacina alebo mäso morských rýb, mliečne výrobky a vajíčka.

Vegetariáni, vegáni alebo ľudia so zdravotnými problémami sa ale môžu spoľahnúť na rastlinné zdroje bielkovín ako napríklad:

  • semiačka
  • orechy
  • strukoviny
  • obilniny (pohánka, quinoa, amarant, ryža, ovos)
  • sója
  • hrášok
  • arašidy
  • špenát
  • zemiaky

Z ktorých potravín prijímate bielkoviny vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame