Na zazimovanie záhrady máte už iba posledné dni: Čo treba ešte stihnúť?

Jesenné upratovanie

thinkstockphotos.com

Rastliny, či už malé,; alebo veľké, tvoria súčasť života všetkých z nás. Niektorí majú to šťastie, že sa nimi môžu obklopovať vo vlastnej záhrade. Po období plnom potechy z nej, však teraz nastáva dôležitá úloha. Pred zimou sa o ňu treba dostatočne postarať, aby vám robila radosť aj v budúcnosti. Ak ste na to doposiaľ nemysleli, treba sa poponáhľať. Krásne jesenné obdobie sa končí a pred prvými mrazmi je ešte potrebné stihnúť toho dosť. Do čoho sa teda pustiť?

Zazimovanie je dôležité

Isteže, záhrada by v nejakom stave prečkala zimu aj bez vášho zásahu, no na jar by ste s ňou mali omnoho viac práce, ako keď sa o ňu postaráte teraz na jeseň. Vysadené rastliny tak prežijú kruté mrazy bez ujmy. Vy ich tak na jar nebudete musieť vymieňať za nové a zbytočne utrácať peniaze, ktoré si takýmto spôsobom môžete ušetriť na niečo iné. Navyše vydrží vaše úsilie, vynaložené na výsadbu týchto rastlín dlhšie obdobie, ako len jednu sezónu a vy sa z nich budete môcť tešiť dlhodobo.

Trávnik

Alfou a omegou každej záhrady či už ide o klasickú slovenskú vidiecku záhradu, alebo prepychovú, navrhnutú záhradným architektom, je trávnik. Aj keď mnoho ľudí si stále myslí, že jediná práca s ním je spojená s potrebou pravidelného kosenia, nie je to tak. Aj trávnik si totiž pred zimou vyžaduje osobitú starostlivosť. Hlavnou zásadou je vyhrabávať z neho až do konca novembra napadané lístie, konáre, odstrániťmach, buriny či iné neželané súčasti trávnika a prihnojiť ho pred prvými mrazmi špeciálnym hnojivom s vyšším podielom draslíka ko aj fosforu. Trávnik si tak lepšie rozvetví koreňovú sústavu pod zemou a na jar vyrastie krajší a hustejší.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Stromčeky, kríky – všetky dreviny

Jeseň je najvhodnejším obdobím na zasadenie nových ovocných stromčekov či kríkov. Ak si chcete o rok či dva vo vlastnej záhrade pochutiť na novej úrode šťavnatého ovocia, mali by ste vsadiť na jesennú výsadbu týchto drevín. Dreviny, ktoré v záhrade už zasadené máte, by ste mali počas slnečných dní občas polievať, aby nevyschli. Menšie ihličnany, ako napríklad tuje obaľte jutovinou, či netkanou textíliou, aby v zime nezmrzli. Nezabudnite na to, aby ich vrchná časť trochu vytŕčala. Kríky sa pred zimou oplatí chrániť nahrnutím lístia ku korienkom.

Kvetiny a skalka

Aj o skalku je potrebné patrične sa postarať. V prvom rade je potrebné odstrániť zoschnuté, resp. odkvitnuté stonky trvaliek, burinu, mach ako aj iné veci, ktoré ju znečisťujú. Na mieste je pokypriť pôdu okolo rastlín, delením trsov môžete rozmnožiť existujúce trvalky, alebo môžete vysadiť nové. Trávy, ktoré sú súčasťou skaliek nestriháme. Pred prvými mrazmi skalku a rastliny v nej izolujeme od mrazov tým, že ich pozakrývame ihličnatými konárikmi, alebo na ne nasypeme vrstvu suchého lístia. Dosypať môžeme tiež kamennú sutinu.


Mohlo by vás zaujať: August vo vašej záhrade: Čo sa vyplatí vysiať práve teraz?


Ruže

Ruže sú kategória sama o sebe. Ak sú rastliny napadnuté nejakou chorobou, je vhodné ich pred zimou ošetriť postrekom.

Výhonky kríkových ruží by sa mali mierne skrátiť, odstrániť z nich polámané konáriky a suché časti a pôda v ich okolí dôkladne nahnojiť špeciálnym hnojivom. Ku korienkom nahrňte lístie, alebo vetvičky ihličnanov.

Ak máte v záhrade stromovité ruže, pred zimou ich je potrebné ochrániť obalením do jutoviny alebo netkanej textílie. Jeseň je taktiež vhodná na vysádzanie nových kríkov ruží.

Postarať sa treba aj o jazierko

Jazierko treba vyčistiť od špiny – teda napadaného lístia a iného odpadu. Dôležité je postarať sa o rastliny a živočíchy žijúce v jazierku. Lekná prežijú zimu vo vode , ktorá má viac ako 80 cm. Exotické druhy rastlín, ako aj lekná, ak je hĺbka jazierka menšia, treba na zimu z jazierka vybrať a dať do vedra s vodou do chladnej svetlej miestnosti. Ryby prežijú zimu vo vode hlbšej ako 1 meter.


Mohlo by vás zaujať: Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr


Záhradný nábytok, náradie a terasa

Nemenej dôležitú starostlivosť ako rastliny, potrebujú aj neživé súčasti záhrady. Záhradný nábytok treba na zimu uskladniť do uzatvorených priestorov, alebo aspoň pod zastrešenú plochu. Je vhodné ho ošetriť olejom, prípadne vyšmirgľovať a nalakovať. Záhradné náradie je potrebné umyť, očistiť od zeminy či trávy, prípadne naolejovať.

Z okolia domu, či už z okenných parapiet, alebo z terasy treba odstrániť všetky kvetináče so živými kvetmi a umiestniť ich na teplejšie zimné stanovisko. Nezabudnite zo záhrady odložiť kosačku, rozličné hadice či vedrá, alebo nádoby na zber vody. Odtiaľ treba vodu vyliať, aby v nich nezmrzla a neznehodnotila ich. Rovnako je potrebné vypustiť aj všetky záhradné závlahové systémy.


Ako pripravujete na zimu svoju záhradku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame