Zdravie z kôry rôznych drevín: Čas na jej zber je práve teraz!

Bylinky

thinkstockphotos.com

V poslednej dobe sa čím ďalej tým viac ľudí obracia pri riešení zdravotných problémov na prírodu. Nejde však len o bylinky, aj naši predkovia už poznali významné účinky kôry stromov. Práve jeseň je je na jej zber ten najvhodnejší čas. Tak neváhajte a z najbližšej prechádzky v prírode si prineste aj kôrový úlovok.

Dubová kôra – na hemoroidy, potenie či bolesť hrdla

Už od nepamäti sa v ľudovej medicíne využíva sila dubovej kôry. Starí Slovania a Kelti hľadali v košatých duboch odpovede na rôzne problémy a za to im obetovali dary. Dobre osušená a olúpaná dubová kôra je vhodná na vnútorné aj vonkajšie použitie. Má vynikajúce sťahujúce účinky, vďaka čomu zápaly rýchlo ustupujú. Takže je tým pravým prostriedkom pri liečbe popálenín, omrzlín, hemoroidov, kožných a hubových ochorení. Intenzívny kúpeľ si pripravíte vylúhovaním 100 gramov dubovej kôry v ôsmich litroch vody. Môžete ho použiť aj ako obklad pri spomínaných problémoch a navyše vám poslúži aj pri nadmernom a zapáchajúcom potení nôh a rúk. Pri vnútornom použití zas vyliečite krvácanie ďasien aj bolesť hrdla.


Mohlo by vás zaujať: Nazbierajte si kôru stromov: Z vŕby na horúčku a bolesti, z brezy na žalúdok


Kôra z bazy zjemní príznaky starnutia

Zelenú kôru z bazy čiernej je dobré zoškrabať na jar alebo na jeseň. Najskôr ju však musíte oddeliť od sivej kôry a dôkladne vysušiť na slnku. Má antialergické, antibakteriálne a protivírusové účinky. Vďaka množstvu antioxidantov je vhodným riešením ako predchádzať ochoreniam spojenými so starnutím. Je známa aj ako účinné prírodné preháňadlo. Pri problémoch s vyprázdňovaním pite denne tri šálky nasledujúceho odvaru. Litrom studenej vody zalejte 20 gramov kôry a zohrievajte dovtedy, kým sa polovica nevyparí.

Brezová kôra pre zdravú kožu

Chcete sa zbaviť plesňového ochorenia alebo nezvládate boj s psoriázou? V tom prípade je načase vyskúšať odvar z brezovej kôry. Dajte na liter vody 200 gramov brezovej kôry a povarte polhodinu. Potom je nutné odvar scediť, vliať do vane či lavóra a kúpeľ je hotový. Brezová kôra má však aj ďalšie účinky, ktorých tajomstvo poznali aj Indiáni. Využívali ju pri akýchkoľvek žalúdočných ťažkostiach. Navyše obsahuje aj silné protizápalové látky – betulín a kyselinu betulínovú.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti kĺbov vedia znepríjemniť život: Zabojujte s nimi pomocou prírody!


Štamprlík odvaru z moruše

Kôra prirodzene odolnej dreviny pôvodom z Číny má pre náš organizmus viacero blahodarných účinkov. Odvar z kôry moruše pomáha vyplavovať z tela nečistoty. Tie vznikajú pri nesprávnom stravovaní či pri nervozite a hromadia sa vo vredoch. Aby sa vred začal hojiť, je nutné piť odvar po dobu dvoch týždňov. Pôsobí aj proti zápche a pomáha pri liečbe srdcovocievnych ochorení, astme, vysokom tlaku aj bronchitíde. Zalejte čajovú lyžicu vysušenej kôry 2 dcl prevarenej vody. Odvar sa musí hodinu lúhovať dovtedy, kým úplne nevychladne. Môžete ho piť aj každý deň, ale nie viac ako štamprlík.

Vŕba namiesto liekov na bolesť

Kôru vŕby využívali na liečebné účely už v starom Egypte a Číne. Vnútorná vrstva kôry je lahodná a sladká, no nesprávny zber môže celý strom zničiť. Preto je najvhodnejšie zbierať vnútornú kôru z jednotlivých konárov a nie z kmeňa. Vŕba sa pýši obsahom kyseliny salicylovej, ktorá je aj zložkou aspirínu a používa sa proti bolesti. Stačí, ak si pripravíte z jej kôry, listov a vetvičiek čaj a bolesť by vás mala opustiť. Užíva sa aj pri prechladnutí, chorobách močových ciest a obličiek aj zápaloch tráviacej sústavy. Aj naše staré mamy ju používali pri bolestiach hlavy, zubov i svalov. Pri problémoch s vyrážkami, mastnou pokožkou či lupinami si stačí pripraviť jednoduchý kúpeľ z vŕbovej kôry a listov. Nezabúdajte, že vŕba síce patrí medzi liečivé rastliny, no radšej ju nekonzumujte vo veľkých množstvách. 


Kôru ktorej zo spomínaných drevín využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame