Seniori a ich stravovanie: Priveľa cukrov, tukov a potraviny po záruke

Senior

thinkstockphotos.com

Každý tretí taliansky senior konzumuje viac než raz za mesiac pozáručné potraviny. Keďže my Slováci sme šetrný národ, je pravdepodobné, že sme na tom minimálne rovnako. Nie vždy sa však takéto konanie vypláca.

Čo jeme po záruke najčastejšie?

Ide najčastejšie o mlieko a mliečne výrobky, ale často na ich stole nechýbajú ani pokrmy, ktoré boli zle zmrazené. Spolu so zlou hygienou a zlou skladbou jedálnička tak rastie nebezpečenstvo intoxikácie, ktoré sa ešte zvyšuje v súvislosti s vekom konzumentov a s vysokými teplotami. Poukazuje na to štúdia vedená na Katolíckej univerzite Najsvätejšieho srdca pri poliklinike Agostino Gemelli v Ríme.

Strava starších je nevyvážená

Vedci sa zamerali na 200 starých ľudí, ktorých priemerný vek bol 74 rokov. Zo štúdie vyplynulo, že voľba skladby jedálnička našich starých rodičov nijako nevyniká rovnováhou a bezpečnosťou, hoci je správna výživa považovaná za zásadný faktor pre udržanie zdravia v starobe a hoci je bezpečnosti potravín prikladaná veľká dôležitosť najmä u starých ľudí. sú totiž oveľa zraniteľnejší a oveľa viac vystavení nebezpečenstvu oslabenia obranyschopnosti organizmu a vzniku chronických chorôb.


Mohlo by vás zaujať: Pri dobrom zdraví až do stovky: Tieto potraviny vám v tom pomôžu


Priveľa cukru a tukov

Zhruba každý tretí senior priznal, že jeho strava nie je vyvážená, zvlášť preto, že konzumuje príliš veľa cukrov a tukov. Celých 40 percent sledovaných starých ľudí neštuduje etikety na potravinách, aby zistili nutričné zloženie výrobku. Polovica opýtaných tiež uviedla, že potraviny pred prípravou rozmrazuje pri izbovej teplote. Tým sa seniori vystavujú nebezpečenstvu otravy, ktorá môže prípadne nastať z dôvodu množenia baktérií pri okolitej, pomerne vysokej teplote.

Seniori sú zraniteľnejší

,,Zdravie starších ľudí je prioritným cieľom nášho štátneho zdravotníctva. Ide nielen o úsporu zdrojov, ktoré by inak boli vynaložené na ich liečbu, ale aj o to, aby sami seniori začali byť vedome zodpovední za svoj jedálniček, uviedli koordinátorka výskumu profesorka Patrizia Laurentiová z Inštitútu verejného zdravia a Francesco Landi z oddelenia geriatrie, neurovedy a ortopédie.


Mohlo by vás zaujať: Aj v stovke môžete byť plní síl: Osvojte si týchto 15 stravovacích návykov


Viac informácií by mali dávať lekári

Autori štúdie tiež pripomenuli, že v tomto smere môžu oveľa viac pomáhať praktickí lekári. Zatiaľ ale 30 percent sledovaných uviedlo, že informácie o správnej výžive získava z televízie, časopisov a z internetu. Od odborných lekárov získava tieto informácie 35 percent účastníkov štúdie, ale od rodinného lekára len 15 percent. Ktovie, ako by podobný výskum dopadol u nás.

Čo možno jesť aj po záruke?

V prvom rade rozlišujete minimálnu trvanlivosť (potraviny možno zväčša konzumovať aj nejaký čas po nej) a dátum spotreby (nebezpečenstvo kontaminácie po ňom stúpa, s konzumovaním opatrne). V prípade správneho skladovania si nemusíte robiť starosti ak o mesiac-dva, či niekedy aj viac pretiahnete spotrebu:

  • konzervy
  • cestovín
  • oleja
  • medu
  • marmelády
  • cukru, soli a pod.

Konzumujete aj vy pozáručné potraviny? Ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame