Pre mužný výzor aj zdravie: Zarastená brada je to pravé

Brada

thinkstockphotos.com

V posledných rokoch sa celosvetovo a masívne rozmohol trend pestovania hustého strniska. Kým v minulosti bola neoholená brada symbolom sily a mužnosti, dnes je jej hlavným motívom najmä imidž a pre športovcov predstavuje dokonca aj talizman. K príčinám, prečo nepoužívať holiaci strojček, sa navyše pridávajú aj zdravotné dôvody.

Medzi partnerkami a manželkami sa nájdu fanúšičky i odporkyne tohto trendu, no najmä tie druhé by mohli prehodnotiť svoj postoj. Existuje totiž aj niekoľko zdravotných benefitov, ktoré nosenie hustej brady predstavuje.

Znižuje riziko vzniku rakoviny

Pri častom holení dochádza k mechanickému poškodzovaniu prirodzeného povrchu pokožky a odstraňovaniu kožných buniek čo môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože. Funguje to rovnako ako keď si pri holení omylom strhnete znamienko, hoci následky nemusia byť hneď vážne. Nosenie brady navyše do značnej miery zabraňuje prenikaniu škodlivého UV žiarenia cez pokožku, čím opäť znižuje riziko vzniku rakoviny kože.

Zmierňuje riziko vzniku alergií a astmy

Rovnako ako drobné chĺpky v nose zabraňujú prachu a časticiam v ovzduší dostať sa prostredníctvom nosa do respiračného systému, i brada a fúzy spĺňajú túto funkciu. Husté a dlhé strnisko tak zachytáva rovnaké látky, ibaže im zabraňuje dostať sa do organizmu práve cez ústa. Alergény spôsobujúce respiračné problémy a alergické reakcie majú pri takejto ochrane až o polovicu sťažený priechod. V istom zmysle tak brada predstavuje filter, a tak i o ňu sa treba starať a pravidelne ju „čistiť“.


Mohlo by vás zaujať: Iskra a šarm aj vo vyššom veku: Ako starnúť a vyzerať stále na jednotku?


Udržuje teplo a chráni pred kašľom

Ale len pokiaľ patríte k tým pánom, ktorí zarastajú aj na krku. V tejto oblasti totiž ochlpenie pôsobí ako akási jemná termoizolačná vrstva, čím udržiava krk v teple a nepriamo tak chráni dýchacie cesty, ktoré sú najmä v nepriaznivých podmienkach náchylnejšie na rôzne baktérie a vírusy.

Predchádza problémom s pokožkou

Niektorí ľudia tvrdia, že nosenie neoholenej brady je nehygienické. Podľa nich sa v hustom strnisku množia baktérie, ktoré spôsobujú rôzne kožné problémy, či dokonca zdravotné ťažkosti. Pri pravidelnom čistení brady však pôsobí opačne. Baktérie nemajú priamy prístup priamo k pokožke a nespôsobujú na jej povrchu znečistenie a následné vyrážky. Vyhýbanie sa holeniu rovnako zamedzuje zarastaniu chĺpkov, a teda podráždeným, začervenaným a často bolestivým bodkám na pokožke.


Mohlo by vás zaujať: Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári


Brada udržuje pleť hydratovanú

Muži s citlivou pokožkou potrebujú pleť po oholení hydratovať, aby ju uchránili pred suchom či nepríjemným vzhľadom. Brada je však najprirodzenejšou „hydratačnou vrstvou“. V pokožke udržuje vodu a na jej povrchu prirodzenú vrstvu mastnoty, ktorú koža produkuje.

Zlepšuje sexuálny život

Istý výrobca pánskych holiacich strojčekov zorganizoval akciu, pri ktorej sa tisícky mužov pýtal na to, ako sa cítia s hustou bradou, či fúzmi. Až polovica opýtaných mužov uviedla, že sa cítia atraktívnejšie, 55 percent priznalo, že dostalo kompliment ohľadom svojho porastu a 41 percent mužov sa podľa prieskumu s bradou cíti sebaistejšie. A nebude to náhoda. Páni s hustou bradou, ideálne v kombinácii so svalnatejšou vyššou postavou, sú totiž ženskou populáciou podvedome vnímaní ako mužnejší. Existuje dokonca i niečo ako ideálna dĺžka brady. Najpríťažlivejšie je podľa žien desaťdňové neoholené strnisko.


Ako často a akým spôsobom si upravujete bradu a fúzy vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame