Klasická kuchynská verzus morská soľ: Ktorá je pre vás najlepšia?

Soľ

thinkstockphotos.com

Havajská čierna láva, himalájska ružová či peruánska horská. Ak vám tieto názvy nič nehovoria, vedzte, že ide o rôzne druhy kuchynských solí, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo online. Rôzne morské alebo horské soli sa stávajú čoraz populárnejšími, najmä preto, že sú farebné a dodajú jedlu zaujímavý výzor. Mnoho šéfkuchárov tvrdí, že preferujú morskú soľ pred obyčajnou pre jej hrubé zrniečka, chrumkavú textúru a výraznejšiu chuť.

Výrobcovia týchto solí vyhlasujú, že nie sú iba farebnejšie, ale aj zdravšie, pretože sú prírodné a obsahujú rôzne minerály. Dokonca údajne eliminujú toxíny, vyrovnajú vám pH, zlepšia obed krvi, trávenie a dodajú vám antioxidanty. Sú tieto tvrdenia pravdivé?

Väčšie kryštáliky = viac soli

Zo zdravotného hľadiska je konzumácia akejkoľvek soli v nadmernom množstve škodlivá. Zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a ďalších srdcovo-cievnych ochorení. Soľ tiež nie je vhodným zdrojom minerálov ako sú vápnik, horčík a draslík. Obsahuje ich totiž iba veľmi málo, čo nášmu telu nestačí. Sodík je jediný minerál, ktorý naše telo zo soli získava. Morská alebo horská soľ má veľké kryštáliky a preto jej často používame pri jedle viac ako tej klasickej. Odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 5-6 gramov a túto dávku by sme nemali prekračovať. Je teda jedno, či používate bežnú alebo špeciálnu morskú soľ – snažte sa soliť čo najmenej, aby ste pomohli svojmu srdcu. Pre ľudí, ktorí majú nízky príjem jódu je používanie výlučne jodidovanej soli dobrým riešením, nie je to ale dôvod, prečo viac soliť.


Mohlo by vás zaujať: Solenie od A po Z: Akú soľ používať a čím všetkým presolené jedlá zachrániť?


Otázka jódu

Jediný rozdiel medzi stolovou soľou a špeciálnymi druhmi je v obsahu jódu. Štandardná soľ je obohatená jódom, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy. Do iných druhov soli nie je jód pridávaný a preto ho vôbec neobsahujú. Jodidovaná soľ ale nie je jediným zdrojom tohto minerálu. Nájdeme ho aj v rybách, mäkkýšoch, mliečnych výrobkoch, celozrnnom pečive alebo vajíčkach. Faktom však je, že mnoho ľudí ho malo nedostatok a preto sa soľ začala jodidovať – práve vďaka tomu na Slovensku vymizla endemická struma. Odporúčaná denná dávka jódu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je 150 mikrogramov denne. U tehotných a kojacich žien je to až 250 mikrogramov denne, keďže jód je nevyhnutný pre správny vývoj bábätka a jeho rast. Oni, ako aj deti by rozhodne mali používať aj klasickú jodidovanú soľ.

Vegáni, dajte prednosť klasickej soli

Aj striktní vegáni by si mali dávať pozor na množstvo prijatého jódu. Najbohatšie prírodné zdroje jódu sú totiž živočíšneho pôvodu. Rastlinnou možnosťou ako ho nahradiť sú morské riasy, ktoré sa dajú jesť v sushi a šalátoch. Rôzne druhy rias však majú rôzny obsah jódu a aby bol jeho príjem dostatočný, treba ich konzumovať viackrát do týždňa. To sa zrejme nedarí každému, preto je pre vegánov opäť vhodnejšia klasická jodidovaná doľ.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse


Rozdiel medzi morskou a klasickou soľou

Spočíva v ich textúre a spôsobe spracovania. Morská soľ sa získava odparovaním morskej vody a nie je nijako ošetrovaná. V závislosti na zdroji vody sa v nej nachádzajú stopové minerály, ktoré jej dodávajú odlišnú chuť a farbu. Ich množstvo je však zväčša takmer zanedbateľné (okrem sodíka) a získame ich jednoduchšie z mnohých iných bežných potravín. Navyše je táto soľ drahšia ako tá bežná.

Bežná soľ sa ťaží z podzemných zdrojov. Je spracovávaná a zbavená všetkých minerálov a pridávajú sa do nej aditíva, aby sa zabránilo hrudkovaniu. Tiež sa do nej pridáva spomínaný jód, ktorý naše telo potrebuje pre správnu funkciu štítnej žľazy.

Jeden za 18, druhý bez 2 za 20

Morská soľ a stolná soľ majú rovnakú nutričnú hodnotu, napriek tomu, že morská soľ sa často považuje za zdravšiu. Obe však obsahujú porovnateľné množstvo sodíka. Líšia sa vlastne len textúrou a veľmi jemne mierou slanosti. Preto, nech už používate ktorúkoľvek z možností, robte tak s mierou. 


Ktorú soľ najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame