Porazte tichého zabijaka kostí: Proti osteoporóze zaberá pohyb a vhodné potraviny

Ženy

thinkstockphotos.com

Osteoporóza alebo inak rednutie kostí sa s pribúdajúcim vekom týka čoraz väčšieho počtu Slovákov, prevažne žien. Podľa odhadov na ňu trpí asi 400 000 z nás. Často ju pritom odhalí až náhodná zlomenina, ktorá môže podstatne a nadobro znížiť kvalitu života staršieho človeka. Čo všetko môžete robiť, aby vaše kosti boli v dobrom stave a ich rednutie sa vám vyhlo oblúkom?

Doprajte si pohyb – ale pravidelne!

Riziko osteoporózy znižuje pohyb, príjem vápnika a vitamín D. Vylúčiť treba cigarety, alkohol a nezdravé jedlá. ,,Telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti buniek tvoriacich kosť,“ povedala Elena Ďurišová, členka Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Pohybu by sa podľa lekárov nemali vzdať ani pacienti s týmto ochorením. Sú pre nich vhodné ľahké športy ako nenáročná turistika, bicyklovanie na ceste či chôdza do schodov. Cvičiť by mali pravidelne aspoň pol hodinu tri až päť dní v týždni. Stupeň ochorenia by sa bez pohybu prehlboval.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to


Strava bohatá na vápnik a vitamín D

Pre zdravie kostí je podľa Ďurišovej dôležitý aj príjem vápnika a vitamínu D. Najviac vápnika je v mlieku, syroch a jogurtoch. Obsahuje ho i kel, brokolica či marhule. Vitamín D možno získať z mastnejších rýb či vaječného žĺtka. Vynikajúcou prevenciou sú podľa výskumu Floridskej štátnej univerzity aj sušené slivky.

Príznaky sa objavujú pomaly

Osteoporóza patrí k závažným pohybovým ochoreniam. Zo začiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, avšak s jej rozvojom cítiť:

  • bolesti chrbta, končatín
  • kŕče chrbtového svalstva
  • zhrbenie hrudnej časti chrbtice
  • stratu telesnej výšky
  • zlomeniny už pri malom tlaku

Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


Zlomenina vo vyššom veku môže zničiť život

Ochorenie má prívlastok „tichý zlodej kostí“. Prepukne totiž nečakane, často prvým viditeľným prejavom je až osteoporotická zlomenina, ktorá sa objaví aj po pôsobení nepatrného tlaku. To je však už najzávažnejším príznakom osteoporózy. Pre mnohých starších ľudí to môže znamenať definitívnu stratu pohyblivosti a odkázanosť na pomoc iných. Preto je ideálne tomuto ochoreniu predchádzať.

Test, ktorý by ste mali absolvovať

Aby ste sa vyhli tomuto nepríjemnému scenáru, mali by ste najneskôr pri odchode do dôchodku (ale ideálne už po 50-ke) skontrolovať stav svojich kostí. Osteoporóza sa diagnostikuje pomocou testu minerálnej hustoty kostí. Denziometria je jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, ktoré trvá len pár minút. Používa sa pri nej ultrazvuk, alebo, ak je osteoporóza v pokročilom štádiu, röntgenové snímanie. Urobí vám ju odborník v osteologickej ambulancii.


Máte skúsenosti s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame