Chcete schudnúť? Skúste tieto triky a pôjde to samo!

Raňajky

thinkstockphotos.com

Osvetlenie v miestnosti, farba jedla, ale aj ten správny stôl v reštaurácii – drobností, ktoré ovplyvňujú množstvo prijatej potravy je neuveriteľne mnoho. Štúdia newyorskej Cornellovej univerzity pre nás vypichuje všetky maličkosti, ktoré by sme pri snahe schudnúť nemali podceňovať. Viete napríklad, z akého pohára by ste mali piť a akej farby by tekutina mala byť?

Čo doma máme…

Aj pre jedlo môže platiť zíde z očí, zíde z mysle. Brian Wansink z Cornellovej univerzity preukázal, že stačí mať v kuchyni vždy k dispozícii vyprážané zemiačiky, aby sme za rok nabrali 3,6 kilogramu. Nebezpečné sú aj sladené cereálie na raňajky. Ak ich máme na očiach, zjeme ich príliš veľa. Ak chceme zvýšiť príjem zeleniny, je potrebné ju umiestniť doprostred stola, aby sme ju mali na dosah. Wansink tiež radí dať hneď stranou prebytok uvareného pokrmu, aby sme neboli v pokušení zjesť všetko.

Na veľkosti a farbe taniera záleží

Menšie taniere a ďalšie servírovacie náčinie vyzerajú plnšie a my sme uspokojení aj napriek tomu, že sme zjedli menej. Užitočná je aj farba pokrmu. ,,Pri našom experimente viedlo použitie tanierov rovnakej farby ako pokrmu na zvýšenie kalorického príjmu o 18 percent. Ak jeme svetlejšie a kalorické pokrmy s obsahom škrobu, ako je ryža alebo zemiaky, je vhodné umiestniť ich na tmavšie, kontrastné taniere,“ podotýka Wansink.


Mohlo by vás zaujať: Prestaňte priberať a získajte ideálnu postavu: Zbavte sa týchto 7 zlozvykov!


Poháre a nápoje v nich

Dôležité je tiež mať pod kontrolou príjem alkoholu a sladených nápojov. Podľa Wansinka je lepšie používať vysoké a užšie poháre ako nízke a široké: tak sa vypije o 12 percent menej. Ako u jedál i tu platí, že tu hrá svoju úlohu farba nápoja: červené víno a farebné nápoje sú lepšie vidieť a my ich vypijeme asi o deväť percent menej. Ak teda chceme obmedziť množstvo pitia, je lepšie zvoliť si tmavšie nápoje.

Vyberajte zdravé, ale aj chutné

Náš mozog nám hovorí, čo máme jesť, ale výber pokrmov sa riadi tiež emóciami. Podľa štúdie univerzity v Buffale musia nutne prísne diéty, kedy sa neprihliada na to, čo človek rád, stroskotať, pretože je pri nich jedlo spájané s negatívnymi emóciami. ,,Ak zaradíme do diéty zdravé pokrmy, ktoré nás uspokojujú a vzbudzujú dobré pocity, je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zautomatizovať pozitívne rozhodovanie pri stole,hovorí autor tejto štúdie Marc Kiviniemi.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa chudnutie nedarí: Vyhnite sa týmto 5 omylom a získajte vysnívanú postavu


Na svetle záleží

Dôležité je tiež miesto, kde jeme. Nikdy nejedzte pri televízii a radšej ani v temnej či príliš umelo osvetlenej miestnosti. ,,Nízko umiestnené svetlá a neóny rovnako ako hlasná hudba vedú k tomu, že jeme viac,vysvetľuje Wansink.

A na mieste v reštaurácii tiež

V reštaurácii nás však ovplyvňuje aj to, ako sedíme. Ak sme pri oknách či v dobre osvetlenom priestore, objednávame si podľa Wansinka zdravšie pokrmy.

,,Kto sa rozhodne pre stôl ďaleko od okien alebo od vstupu, má o 73 percent väčšiu pravdepodobnosť, že si objedná aj dezert. Na tmavšom či v oddelenom mieste sa totiž cítime byť menej pozorovaní, ak však sedíme pri stole, na ktorý je dobre vidieť, viac si uvedomujeme, že sme na očiach, a dbáme teda aj na kvalitu jedla. Ak sedíme blízko pri bare, máme sklony dať si ďalší drink. Najlepšie stoly sú vysoké, s podnožkami: odtiaľ prichádza najviac objednávok šalátov a ľahkých jedál,vysvetľuje Wansink.


Čo sa pri chudnutí najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Corriere della Sera
Odporúčame