Ideálna teplota vašej sprchy či kúpeľa: Viete, aká by mala byť?

Žena

thinkstockphotos.com

Možno ste sa aj vy už niekedy zamysleli, či je teplota vody, ktorou sa umývate, ideálna. Odpoveď na túto otázku hľadala dermatologička Melissa Piliangová z Clevelandskej kliniky.

Tá správna teplota

Kým z kohútika môže tiecť voda horúca až 60 stupňov Celzia, väčšina lekárov odporúča nastavenie domácich bojlerov na teplotu tesne pod 50 stupňov, aby sa predišlo obareniu. A optimálna teplota na spláchnutie špiny a každodenných baktérií je podľa doktorky Piliangovej 44 stupňov Celzia – a menej. Voda vo vani by mala byť „pocitovo teplá, ale nie nepríjemne horúca“, radí.

Ochranná vrstva

Epidermis, teda vrchná časť kože, má vonkajšiu lipidovú vrstvu, ktorá organizmus chráni. ,,Práve ona drží zlú vodu a baktérie vonku, dobrú vodu vo vnútri a uchováva pokožku vláčnu a hydratovanú,“ vysvetľuje Piliangová. Túto ochrannú vrstvu prirovnáva k vrstvičke masla na noži. Keď ho podržíme pod studenou vodou, zostane na mieste, ale pod horúcou vodou sa rozpustí a stečie. a presne to isté urobí s ochrannou vrstvou na koži ľudí horúci kúpeľ nad 44 stupňov, tvrdí.


Mohlo by vás zaujať: Domáca kozmetika je v trende: Pripravte si vlastný šampón či tekuté mydlo


S vyšším vekom pleť schne

U mladších ľudí koža nahradí vrchnú lipidovú vrstvu rýchlejšie ako u starších ľudí. ,, Ako starneme, má koža menšiu toleranciu voči horúcej vode, čo môže viesť k jej vysychaniu, svrbeniu, začervenaniu a možno dokonca aj k ekzémom,“ varuje.

Ani hydratačné krémy prirodzené kožné lipidy nenahradia. A zatiaľ čo dvadsaťročná žena si môže dať horúcu sprchu dvakrát denne, v štyridsiatich už môže zistiť, že po takej sprche má po tele plochy suchej kože.

Hydratujte

Nech máte akýkoľvek vek, po teplej sprche či kúpeli je hydratácia vždy na mieste. Použiť môžete klasické telové mlieka alebo krémy, no za vyskúšanie určite stoja aj prírodné oleje. Staviť môžete na kokosový, jojobový, mandľový či arganový. Ak sa radi kúpete, pokojne niekoľko kvapiek pridajte aj priamo do vody.


Mohlo by vás zaujať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Aký kúpeľ je pre vás ten pravý?

  • Horúci kúpeľ – otvára póry a spúšťa potenie. Je vhodný,keď cítite, že na vás „lezie“ choroba. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a uľaví aj boľavým svalom. Je vhodným ukončením dňa, rituálom, ktorý môžete praktizovať aj pred spaním.
  • Studený kúpeľ – ak ste v strese, možno paradoxne zistíte, že vám viac ako horúci kúpeľ  pomôže studený. Keďže voda by v ideálnom prípade mala mať okolo 18 stupňov, je vhodný skôr pre otužilcov alebo ľudí v dobrej fyzickej kondícii. Takýto kúpeľ by mal trvať len pol minúty.
  • Obohatený kúpeľ – ak vás trápia mykózy, pridajte do kúpeľa tri-štyri šálky octu. Na ekzém a svrbivé miesta je vhodný prídavok sódy bikarbóny. Na dobrý spánok pridajte do vody pár kvapiek levanduľového oleja. Nuž a takmer univerzálna klasika je morská soľ.    

Akú teplú vodu využívate na kúpanie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Wall Street Journal, ČTK
Odporúčame