10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy

Oslava

thinkstockphotos.com

Udržať si dobré a kvalitné vzťahy s rodinou, priateľmi a známymi stojí mnoho energie. Máte pocit, že tie vaše nie sú ideálne? Mama vás vie doviesť k šialenstvu, súrodencov máte radi, len keď od vás nič nechcú a doprosovať sa stretnutí s kamarátmi vás omrzelo? Môžno nie je chyba len v okolí, ale aj vo vás. Stanovte si ciele, ako zlepšiť svoje vzťahy. Uvidíte, že o pár mesiacov budete radi.

1. Zapisujte si každý deň, prečo ste vďační, že niekoho máte

Keď si každý deň nájdete čas zamyslieť sa nad tým, za čo môžete byť ľuďom okolo vás vďační, možno nájdete aj nové spôsoby, ako im prejaviť svoju vďaku za to, že stoja pri vás. Aj napriek tomu, že sú občas možno trochu otravní.

2. Menej ohovárajte

Časté klebetenie môže mať ničivý dopad na vaše priateľstvá a aj duševné zdravie. Keď cítite potrebu povedať o niekom nepríjemnú vec, alebo sa chcete zapojiť do nezmyselnej debaty, zastavte sa a zmeňte tému.

3. Zavolajte na pár minút svojim priateľom a príbuzným

Nemusíte hneď stresovať a vyhradzovať si hodinu denne na telefonát so sestrou alebo najlepším kamarátom. Namiesto toho iba spravte krátky telefonát, pozdravte ich, spýtajte sa ich, ako sa majú a zaželajte im veľa šťastia v práci alebo pri dôležitej udalosti. Už len niekoľkominútová konverzácia s niekým, koho máte radi, vás dokáže povzbudiť a určite to nebude strata času.


Mohlo by vás zaujať: Partneri sa môžu odcudziť v akomkoľvek veku: Je váš vzťah v ohrození?


4. Sťažujte sa len vtedy, keď viete ponúknuť riešenie problému

Občas potrebujete vypustiť paru, no neustále šomranie je neproduktívne a iba nahnevá, alebo podráždi ľudí vo vašom okolí. Ak už máte niečo, na čo chcete nadávať, uistite sa, že máte aspoň nejaký nápad, ako situáciu zlepšiť či napraviť. Nielenže tak rýchlejšie dospejete k riešeniu, ale ľudia si vás nezapamätajú ako hundroša, ale iniciátora.

5. Dívajte sa ľuďom do očí, keď sa s nim rozprávate

Je jednoduchšie hľadieť niekomu do očí, keď počúvate, ale robte tak, aj keď hovoríte vy. Nielenže sa budete cítiť sebavedomejšie, ale podporí to vaše puto s danou osobou. Budete vyzerať dôveryhodnejšie, uvedomelejšie a sebaistejšie.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


6. Hovorte „prosím“ a „ďakujem“ – a myslite to naozaj

Tie najzákladnejšie pravidlá slušnosti dokážu veľa pri vytváraní pozitívneho prostredia. Byť prívetivý je dôležité. Byť milý a úprimný je však tá najlepšia kombinácia. Čím viac pravej vrelosti prejavujete ostatným, tým viac sa jej vracia k vám. Podržte niekomu dvere, pozdravte sa, poďakujte ľuďom za ich snahu a usmievajte sa. Svet sa vám bude hneď zdať lepší a krajší.

7. Rozmýšľajte skôr, než niečo poviete

Slová majú veľkú silu – môžu ľudí povzbudiť i zraniť. Predtým, než vyslovíte svoje domnienky či súdy o iných, bez ohľadu na to, či vás môžu počuť alebo nie, sa zastavte a položte si tri otázky prevzaté z istého arabského príslovia: „Je to, čo sa chystám povedať, pravdivé? Je to dobré? Je to nevyhnutné?“ Ak to, čo chcete o niekom povedať, je nepravdivé, zraňujúce alebo nedôležité, zdržte sa a zvoľte radšej mlčanie, než netaktné slová.


Mohlo by vás zaujať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


8. Chváľte druhých častejšie

Neverte rečiam o tom, že rozdávanie komplimentov iba umelo nafukuje ľudské ego. Každý potrebuje pozitívne povzbudenie a posilnenie, aby mal pocit, že ich niekto má rád a zaujíma sa o nich. Ak chcete cítiť uznanie a rešpekt, správajte sa tak aj k ostatným.

9. Zostaňte v kontakte

Vďaka moderným technológiám je čoraz jednoduchšie spojiť sa s ľuďmi, ktorí z rôznych príčin už nie sú bežnou súčasťou vášho dňa. Píšte, posielajte správy a volajte svojim blízkym a známym čo najčastejšie. Takto si udržíte dobré vzťahy po dlhé roky, aj napriek diaľke, ktorá vás oddeľuje.

10. Nesnažte sa mať za každú cenu pravdu

Ak sa s niekým pohádate, nahnevá vás to. Ak s niečím nesúhlasíte, odsudzujete to. Ak máte pocit, že máte pravdu, ponúkate nevyžiadané rady. Je to príjemný pocit, mať pravdu, no nikto nemá rád, keď mu hovoríte, čo má robiť. Kým vás niekto vyslovene nežiada o radu, nepoučujte ich. Nesnažte sa nanútiť druhým svoj názor, akceptuje ich takých, akí sú a budú vás za to milovať. 


Darí sa vám udržiavať dobré vzťahy s ľudmi okolo vás? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame