Hnedý cukor, javorový sirup či stévia: Čo by ste o nich mali vedieť?

Cukor

thinkstockphotos.com

Sladká chuť v nás vyvoláva blahodarné pocity, ktoré chceme okúsiť opakovane. Keďže klasický biely cukor bol dlhé roky najznámejším sladidlom, na jeho konzumáciu sme si úplne zvykli. Existuje však možnosť ako cukor nahradiť bez toho, aby sme prestali jesť sladkosti.

Nepriaznivé účinky klasického cukru poznáme asi všetci, no zbaviť sa jeho konzumácie nám predsa robí problém. Na sladkú chuť sme zvyknutí odmalička a čím viac cukru konzumujeme, tým ťažšie si ho odoprieme. Vedci dokonca potvrdzujú, že prestať prijímať cukor vyžaduje silnejšiu vôľu ako skoncovať s fajčením. Našťastie sa ale nájdu chutné náhrady, ktoré nie sú škodlivé a umožnia nám vychutnávať lahodnú sladkú chuť bez zdravotných rizík.

Stévia cukrová – rastlinka sladšia ako cukor

Aromatická zelená bylinka milujúca teplo pomenovaná stévia je využívaná ako sladidlo celé stáročia. Jej špecifickú príchuť obohatenú svojskou arómou však poznali len Indiáni, odkiaľ sa na prelome 19. a 20.storočia začala dostávať na svetlo sveta. Už prvotné štúdie potvrdili, že vďaka glykozidom steviolu prítomným v listoch je mnohonásobne sladšia ako cukor.


Mohlo by vás zaujať: Stévia nie je len sladidlo: Pomôže v boji proti plesniam aj kilám navyše


Lahodná chuť prospešná zdraviu

Popularita stévie začala rásť rekordne rýchlo, čomu pomáhala jej jedinečná chuť a pozitívne účinky na človeka. Jej vhodnosť pre diabetikov a ľudí s vysokým tlakom začala motivovať k jej predaju mnoho potravinárskych spoločností. Stévia sa následne dostávala do nápojov, sladkostí a dokonca si získala miesto aj pri výrobe zubných pást. Nečakajte však klasickú sladkú chuť cukru, na stéviu si treba zvyknúť.

Niektoré z pozitívnych účinkov stévie

  • znižuje hodnoty krvného tlaku
  • podporuje spaľovanie tukov
  • pomáha zlepšovať pamäť
  • utišuje chronické bolesti
  • vyrovnáva hladinu glukózy

Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Javorový sirup – osvedčený kuchynský pomocník

Kanadská prírodná špecialita vyrábaná z javorovej miazgy poteší každého gurmána. Hnedá priesvitná tekutina má totiž svojskú chuť, ktorá zvýrazní jedlo aj nápoje. Síce ide o špeciálne sladidlo, no kombinovať ho môžete s mnohými potravinami bez obáv zo znehodnotenia jedla.

Sladidlo vhodné pre zdravie a krásu  

Podobne ako stévia, aj javorový sirup má priaznivé účinky na ľudské zdravie. Nie náhodou sa okrem prípravy jedla využíva aj pri kúrach spojených s očistou tela a svoje miesto si postupne hľadá v kozmetickej brandži. Každopádne, tento sirup si svoje miesto pri pestovaní zdravého životného štýlu definitívne zaistil.

Pozor na kalórie

Neodolateľná chuť javorového sirupu je „pascou“ pre váš jedálny lístok, takže so sladením to nepreháňajte. Máloktorí predajcovia priznávajú pár nevýhod tohto sladidla, medzi ktorými je najmä vyšší kalorický obsah. Ten je menší ako v prípade cukru, no pri nadmernom užívaní môžete na diétu rovno zabudnúť.


Mohlo by vás zaujať: Kupujete hnedý cukor lebo je zdravší? Pozor, nie každý je trstinový!


Trstinový cukor – keď už cukor, aspoň hnedý

Kto by sa nechcel vzdať konzumácie cukru, môže aspoň vymeniť biely za trstinový. Ten sa nespracúva technikou rafinovania ako v prípade klasického cukru z repy, čo mu dáva omnoho prirodzenejšiu chuť. Po zdravotnej stránke však nie je žiadnou výhrou, ale v porovnaní s bielym cukrom je len o niečo lepší.

Kupujte skutočný trstinový produkt

Bohužiaľ, niektorí výrobcovia potravín preferujú rýchly zisk na úkor kvality, čo si odnáša aj trstinový cukor. Nie každý hnedý cukor v obchode je skutočne trstinový, preto odporúčame pozorne prečítať obal. Mnohé produkty sú vlastne bielym cukrom pomiešaným s karamelom či iným hnedým farbivom, no rozdiel spoznáte hneď po prvej ochutnávke. Hľadajte formulku „trstinový cukor“, nie len „hnedý cukor“.

Plusy a mínusy trstinového cukru

Výhodou trstinového cukru je, že okrem sacharózy obsahuje aj zdravú fruktózu a nachádza sa v ňom aj malé množstvo minerálnych látok. Nevýhodou je, že energetická hodnota je takmer totožná s bielym cukrom a jeho nadmerná konzumácia so sebou nesie rovnaké zdravotné riziká.

Na záver si skúste položiť tri jednoduché otázky a skúste sa zamyslieť nad zmenou svojej životosprávy. Ak nájdete správnu motiváciu, určite nasmerujete svoj život lepším smerom.


Čím najčastejšie sladíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Róbert
Odporúčame