Z baktérií v kávovare budete mať zimomriavky: Ako sa ich zbaviť?

Kávovar

thinkstockphotos.com

Ak si aj vy radi pochutnáte na kvalitnej káve z automatu v pohodlí domova, zbystrite pozornosť. Kávovar, ktorý vám pravidelne pripravuje obľúbený životobudič, môže byť nebezpečný pre vaše zdravie.

Mikrobiológovia zo španielskej univerzity vo Valencii zistili, že v záchytných nádobách, do ktorých odkvapkáva prebytočná káva, sa nachádza 35 – 67 rôznych druhov baktérií. Niektoré z nájdených baktérií sa zaraďujú medzi patogénne druhy, ktoré môžu ľudskému telu ublížiť.

Ďalší podobný výskum sa uskutočnil v Spojených štátoch amerických. Výskumníci odobrali vzorky z kávovarov niekoľkých rodín a objavili v nich prítomnosť stafylokoka aj baktérie enterobacter cloacae, ktorý sa bežne nachádza v črevách a pomáha premieňať potravu na exkrementy. Podľa epidemiologičky Kathryn Jacobsen z univerzity Georgea Masona nie je nezvyčajné, že možno túto baktériu nájsť práve k kávovare. Je tam vlhké a teplé prostredie, ktoré baktérie a plesne potrebujú na rozmnožovanie.

Hrozba pre vaše pľúca

Vzorky preskúmalo Súdne laboratórium Armstrong a súhrnnú správu vytvoril špecialista na infekčné choroby Cedric Spak. Našli vzorky baktérií, ktoré sa bežne nachádzajú v stojatých vodách či nefunkčných vodovodných potrubiach, a teda nie je vhodná na pitie. Väčšie ťažkosti však môže narobiť baktéria enterobacter cloacae, ktorá napáda organizmy s oslabenou imunitou a spôsobuje závažné infekcie, napríklad zápaly močových ciest, obličiek, dýchacích ciest, zápal pľúc, kože, ale aj septickú artritídu či zápal srdcových chlopní.

Dýchacie problémy alebo zápal pľúc spôsobený baktériou enterobacter cloacae sa prejavujú dýchavičnosťou, žltým hlienom, vysokými horúčkami a silným kašľom. Tieto choroby dýchacích ciest sú však omnoho nebezpečnejšie ako zápaly pľúc spôsobené iným typom baktérií, pretože sa pacienti cítia menej chorí, no miera úmrtnosti je prekvapivo vysoká.

V prípade, že sa dostane spomínaná baktéria do srdca, môže spôsobiť kašeľ, horúčku, rapídne chudnutie, celkovú únavu organizmu i problémy spojené s nedostatočným krvným obehom či vznik krvných zrazenín.


Mohlo by vás zaujať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Zo stolice do kávovaru?

Ďalšou baktériou, ktorá môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy je klebsiella pneumoniae, ktorá sa taktiež bežne nachádza v črevách a v stolici. Ak sa však dostane mimo svojho prirodzeného prostredie, môže spôsobiť zápal močových ciest, hnačku či vírusovú infekciu dýchacích ciest a v najhorších prípadoch aj otravu krvi. Opäť sú v ohrození najmä ľudia s oslabenou imunitou.

Ako sa vyhnúť potenciálnemu nebezpečenstvu?

Odborníci hovoria, že tieto baktérie sa z kúpeľne či toalety do kuchyne môžu dostať najmä ak si po vykonaní biologických potrieb neumyjeme alebo nedostatočne umyjeme ruky. Odporúčajú, aby ste pravidelne čistili zberné nádoby kávovaru octom, ktorý je vhodnejší na kuchynské spotrebiče ako chemické čistiace prostriedky. Na prípravu kávy v kávovare je lepšie používať filtrovanú vodu než vodu priamo z kohútika. Najdôležitejšie však je, aby ste prebytočnú vodu nenechávali v zásobníku, ale menili ju po každom použití, a tiež aby ste zberné nádoby pravidelne vyprázdnili, prepláchli teplou vodou a nechali vyschnúť na vzduchu či utreli dosucha ako iné kuchynské pomôcky.


Mohlo by vás zaujať: Vyberáme kávovar: Ktorý je pre vás ten pravý?


Všetkého veľa škodí

Rokmi overené pravidlo, že všetkého veľa škodí, platí aj v oblasti čistoty. Ak si myslíte, že najčistejšie kávovary obsahujú najmenej baktérií, mýlite sa. Nadmerne umývané kávovary môžu obsahovať baktériu stafylokoka, ktorá sa nachádza na ľudských rukách. Prílišným čistením teda prinášame čoraz väčšie množstvo tejto baktérie tam, kde sa môže množiť a mutovať s inými baktériami.


Čistíte kávovar pravidelne od baktérií? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame