Obávate sa rakoviny hrubého čreva? Na tieto potraviny si dávajte pozor!

Chladnička

thinkstockphotos.com

Nevhodná strava je jednou z kľúčových príčin rakoviny hrubého čreva a konečníka. Hrubé črevo spracúva len to, čo zjete. Ak si nedáte pozor, bude sa v jeho útrobách ukladať nadmerné množstvo škodlivých látok, ktoré môžu zapríčiniť počiatok rakovinového bujnenia. Ktorým druhom potravín sa vyhnúť a čoho si naopak možno dopriať do sýtosti bez toho, aby ste riskovali vážnu chorobu?

Jeden z najčastejších zabijakov

Rakovina tráviaceho traktu, najmä rakovina hrubého čreva a konečníka si každoročne vyžiada desiatky životov. Na Slovensku patrí do prvej štvorice najčastejšie diagnostikovaných nádorových ochorení, v Európe jej patrí dokonca druhá priečka. Pritom, ak prídete včas, patrí medzi najlepšie liečiteľné onkologické ochorenia vôbec a je dobre diagnostikovateľná už v počiatočných štádiách. U mužov je diagnostikovaná o niečo častejšie ako u žien, mnohí však už prichádzajú v pokročilom štádiu a preto je úmrtnosť na toto ochorenie taká vysoká. Každý mesiac jej len na Slovensku podľahne viac ako sto pacientov a každý deň lekári diagnostikujú zhruba desať nových prípadov.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa rakovine hrubého čreva: Dodržujte tieto tri jednoduché pravidlá


Rizikové faktory rakoviny hrubého čreva

Ku vzniku tohto ochorenia prispieva:

  • nedostatok pohybu, fyzickej aktivity, sedavé zamestnanie
  • genetická predispozícia
  • obezita
  • cukrovka (riziko zvyšuje až o 40%)
  • chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu
  • alkohol (vrátane piva) a fajčenie
  • nevhodná strava

Pozor na červené a spracované mäso

Podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie je za podstatnou príčinou vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka najmä strava a to predovšetkým červené a spracované mäso. Medzi červené mäso patrí hovädzie, bravčové, teľacie, jahňacie, kozie, aj baranie  mäso. Ku spracovaným druhom mäsa zaraďujeme všetko mäso, ktoré bolo spracované údením, solením, alebo iným spôsobom a patria sem bežne konzumované produkty, ako paštéty, šunka, saláma, slanina, párky či mäso v konzerve.


Mohlo by vás zaujať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


Na zozname dokázaných karcinogénov

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je súčasťou WHO, zverejnila výsledky svojho hodnotenia karcinogénnosti konzumácie červeného a spracovaného mäsa na základe viac než 800 štúdií vykonaných v rozličných krajinách sveta. Výsledkom je, že spomínané potraviny boli oficiálne pridané na zoznam Svetovej zdravotníckej organizácie, ako dokázané karcinogény, na ktorom sú spoločne s nimi aj tabak, azbest, plutónium či naftové exhaláty. Podľa odborníkov totiž existujú dostatočné dôkazy o tom, že spomínané potraviny spôsobujú kolorektálny karcinóm. „Pre jednotlivca je riziko vzniku kolorektálneho karcinómu vzhľadom na konzumáciu spracovaného mäsa malé, ale toto riziko sa zvyšuje s množstvom skonzumovaného mäsa,“ uviedol predstaviteľ IARC Kurt Straif. Každých 50 gramov takéhoto mäsa denne zvyšuje riziko ochorenia o 18%. „Tieto zistenia sú ďalšou podporou pre súčasné zdravotné odporúčania obmedziť konzumáciu mäsa,“ vysvetľuje riaditeľ IARC ChristopherWild. 

Obmedzovať by ste mali aj:

  • mastné jedlá
  • vyprážané jedlá
  • vnútornosti, pečienku
  • čipsy
  • fritované zemiaky (pri teplote nad 180°C v nich vzniká silné karcinogény a preto je vhodné ich pripravovať napríklad v rúre pri nižšej teplote)
  • akékoľvek údené potraviny, aj syry
  • priveľa sladkostí
  • nadmernú konzumáciu bielej múky a výrobkov z nej

Mohlo by vás zaujať: Rakovina hrubého čreva a konečníka straší čoraz viac: Ako sa pred ňou uchrániť?


Doprajte si veľa vlákniny a vody

Nielen ako prevencia kolorektálneho karcinómu, ale aj ako súčasť zdravého životného štýlu by mala vaša strava pozostávať z množstva zeleniny, najmä zelenej a tmavožltej, kapustovej, cibuľovej zeleniny, strukovín, ale aj koreňovej a hlúbovej zeleniny. Medzi vhodné druhy ovocia patrí napríklad ananás a jablká. Veľmi vhodné sú celozrnné produkty, ryby, hydina, ako aj mliečne a kvasené produkty, ktoré obsahujú živé kultúry. Dôležité je dodržiavať dostatočný pitný režim, ktorý pozostáva najmä z čistej vody a zeleného čaju, ktorý má antioxidačný účinok.

Zachrániť vás môže bezplatný a bezbolestný test

Test na okultné krvácanie (okom neviditeľné), ktorý vám skutočne môže zachrániť život, nič nestojí, nebolí a trvá len pár minút. Každý človek starší ako 50 rokov má raz za dva roky v rámci zdravotného poistenia nárok na bezplatné vyšetrenie vzorky stolice, ktoré si urobí sám, diskrétne, v pohodlí domova. Test dostane u svojho praktického lekára a je plne hradený zdravotnou poisťovňou. Testovanie v dvojročnom intervale postačuje, nakoľko rakovina hrubého čreva sa vyvíja niekoľko rokov bez akýchkoľvek príznakov, pričom v prípade zachytenia v tomto intervale sú vyhliadky na vyliečenie veľmi dobré. Pri nepriaznivej rodinnej anamnéze však máte nárok na preventívnu starostlivosť už aj v skoršom veku, podľa toho, ako určí váš lekár.


Podstúpili ste už test na okultné krvácanie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame