5 vecí, ktoré ničia váš spánok: Odstráňte ich a konečne nerušene spite!

Spánok

thinkstockphotos.com

Budíte sa ráno s kruhmi pod očami, náladou pod psa a neuveriteľnou únavou? Podľa odborníkov je nekvalitný spánok jednou z novodobých epidémií. Má hneď viacero negatívnych zdravotných dôsledkov, pretože počas spánku prebiehajú v tele dôležité regeneračné procesy.

Nedostatočný spánok je spojený s únavou, zníženou koncentráciou a v dlhodobejšom horizonte aj s vysokým krvným tlakom, depresiami a obezitou. Za kvalitu spánku je zodpovedných mnoho faktorov, pričom väčšinu z nich vieme ovplyvniť vlastným pričinením. Čo nám teda „kradne“ spánok?

1. Začarovaný kolobeh nedostatku spánku a zvýšeného stresu

Odborníci z Americkej psychologickej asociácie urobili na túto tému prieskum a zistili, že až pre 43 percent je dennodenný stres jednou z príčin, pre ktoré nemôžu večer zaspať. Zároveň skonštatovali, že tí, ktorí dokážu stres zvládať lepšie, zaspia rýchlejšie a ich spánok je kvalitnejší. To znamená, že stres a nedostatok spánku sa vzájomne ovplyvňujú. Stres spôsobuje problémy so spánkom a nekvalitný spánok negatívne vplýva na schopnosť zvládať stresové situácie počas dňa.

Riešenie: Nájdite si spôsob, ktorý vám pomôže naučiť sa zvládať stresové situácie lepšie. Tým ovplyvníte aj rýchlosť zaspávania a kvalitu spánku. Môže ísť napríklad o šport, meditáciu, hlboké dýchanie, vyfarbovanie antistresových maľovaniek či počúvanie relaxačnej hudby.


Mohlo by vás zaujať: Desatoro zdravého spánku: Dodržiavajte ho a ráno budete ako rybička


2. Práca do neskorých večerných hodín

Ešte v roku 2014 uskutočnila The American Academy of Sleep Medicine zaujímavú štúdiu, v rámci ktorej zistila, že hlavným zlodejom spánku je práca. Pričom táto organizácia odporúča ľuďom vo veku 18-64 rokov spánok v trvaní 7-9 hodín. Upozorňuje i na to, že nedostatočne dlhý spánok má v dlhodobejšom horizonte vplyv na pamäťové schopnosti a ľudia potom i v strese reagujú príliš emocionálne.

Riešenie: Zapracujte na lepšom manažovaní svojho času, snažte sa ísť spať a vstávajte v približne rovnaký čas (platí to aj pre víkendy).

3. Pitie alkoholu pred spánkom

Mnohí ľudia sú presvedčení, že alkohol pred spaním pomáha zaspať rýchlejšie. S tým súhlasia i odborníci, no má to jeden háčik. Hoci vďaka poháriku vína či iného alkoholu zaspíte skôr, celková kvalita spánku je značne znížená. Väčšie množstvá alkoholu pred spánkom môžu dokonca narušiť regeneračné procesy, ktoré v tele počas nočného odpočinku prebiehajú.

Riešenie: Vyhnite sa pitiu alkoholu pred spaním, radšej siahnite po bylinkových čajoch, ako napríklad ľubovníku bodkovanom, levanduli, harmančeku či valeriáne lekárskej.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


4. Používanie elektroniky pred spaním

Zvykli sme si v posteli používať mobilný telefón, tablet či dokonca notebook. To má negatívny vplyv na zaspávanie i kvalitu spánku. Ak si napríklad pred spaním čítate správy, ktoré sú zväčša plné negatívnych informácií, zrejme vás to vnútorne rozruší. Nebezpečenstvo používania elektronických zariadení však spočíva aj vo vyžarovaní umelého modrého svetla. Odborníci z Brigham and Women᾿s Hospital na základe sledovania žien zistili, že tie, ktoré používali elektronické prístroje na čítanie kníh, zaspávali dlhšie kvôli zníženej produkcii melatonínu. Navyše bola u nich zaznamenaná znížená koncentrácia v dopoludňajších hodinách.

Riešenie: Vyhnite sa používaniu elektronických zariadení aspoň 2 hodiny pred plánovanou dobou odpočinku. Radšej sa venujte čítaniu kníh v starej dobre tlačenej forme. Ak je to pre vás nemožné, minimálne úplne vylúčte používanie elektroniky v posteli pred zaspávaním.

5. Svetlo, hluk a nekvalitný matrac

Určite sa vám stalo, že ak ste sa v noci niekoľkokrát prebudili, cítili ste sa aj po ôsmich hodinách v posteli vyčerpane a bez energie. Je to naozaj tak. Vedci z univerzity v Tel Avive zistili, že prerušovaný spánok má na telo rovnaké účinky, ako štyri a menej  hodín nepretržitého spánku. A príčina môže byť aj v matraci, svetle z pouličnej lampy či zapnutej umývačke riadu, ktorú počuť z kuchyne.

Riešenie: Snažte sa zabezpečiť kvalitné podmienky pre spánok: ticho, tmu, kvalitný matrac, primeranú teplotu v spálni. Vyhnite sa umiestneniu elektronických zariadení v miestnosti, kde spíte. 


Darí sa vám dopriať si kvalitný spánok? Koľko hodín denne spíte? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame