O zrak sa treba starať nielen v zime: Vaše oči si pozornosť zaslúžia

Zrak

thinkstockphotos.com

Oči sú najdôležitejším zmyslom, ktorý zabezpečuje plnohodnotné prežívanie. Vedeli ste však, že zima naň kladie zvýšené nároky? Málo svetla, lesklá a namrznutá vozovka, odrazy protiidúcich vozidiel či odraz slnečných lúčov od snehovej pokrývky. To všetko sú bežné zimné situácie, ktoré však môžu mať v dôsledku nedostatočne skorigovaného zraku fatálne následky. V realite sa to totiž môže premietnuť do oneskorených reakcií, či dokonca prehliadnutia prekážky počas jazdy autom, lyžovačky alebo aj obyčajnej prechádzky.

S dobrým zrakom bez nehody

Počas zimného obdobia, kedy je viditeľnosť najhoršia z celého roka, je dobrý zrak veľmi dôležitým faktorom vplývajúcim na vašu bezpečnosť.Podľa špecialistu na oftamológiu a očnú chirurgiu MUDr. Radovana Piovarčiho z očnej kliniky NeoVízia, sadajú denne desiatky až stovky šoférov na slovenských cestách za volant s nedostatočne skorigovaným zrakom. Mnohým tragédiám na našich cestách by sa tak možno dalo predísť. Stačilo by starať sa správne o svoj zrak a chodiť na preventívne prehliadky. Vedomý by si toho mal byť každý šofér, nie len ten, ktorý trávi v aute dennodenne niekoľko hodín.


Mohlo by vás zaujať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť?


Zima je ideálna na vznik syndrómu suchého oka

Veľké zmeny teplôt, mráz a prekúrené interiéry sú ideálnym faktorom na zhoršenie syndrómu suchého oka. Vykúrené miestnosti so suchým vzduchom či pobyt vo vykúrenom aute  nadmerne vysúša a narúša tvorbu slzného filmu na povrchu rohovky. Ak už dlhšie trpíte suchým okom, vaše ťažkosti sa v zimnom období môžu ešte znásobiť.

„Očiam pomôžu tzv. umelé slzy, ktoré by mali byť povinnou výbavou. V lekárni dostanete napríklad aj také, ktoré obnovujú všetky zložky slzného filmu. Syndróm suchého oka sa prejavuje pocitom suchých, unavených, červených očí, opuchnutých viečok, piesku, cudzieho telieska, pocitmi svrbenia, pálenia, či rezania. Paradoxne, často sa prejavuje nielen zvýšenou suchosťou, ale aj naopak, zvýšením slzením. Riešením sú očné kvapky (umelé slzy), alebo takzvané smartplugy, ktoré majú dlhodobejší aj preventívny účinok,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.

Ako sa vyzbrojiť na hory?

Na horách môžu prežívať peripetie tak ľudia s okuliarmi, ako aj nositelia kontaktných šošoviek či dokonca tí, ktorí žiadne dioptrické pomôcky nenosia. „Zhruba každý tretí z nás je nositeľom dioptrických okuliarov, alebo kontaktných šošoviek.Podľa prieskumov sa až 64 percent nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek sťažuje na komplikácie pri športe,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. Problémy s videním totiž môžu spôsobiť zlý odhad vzdialenosti či problémy s priestorovou orientáciou, čo môže spôsobiť vážne komplikácie na svahua byť príčinou nebezpečných pádov a úrazov. Ľudia, ktorí nenosia nijaké dioptrické pomôcky zas môžu pocítiť syndróm suchého oka.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Pozor na úraz spôsobený okuliarmi

Pri športovej aktivite v kombinácii s náročnosťou počasia najmä v zime môžu vzniknúť úrazy (pri lyžovaní, korčuľovaní), spôsobené druhotným zranením z rozbitého okuliarového rámu. Dnes je však už v obchodoch na výber množstvo druhov dioptrických rámov, vrátane nerozbitných rámov a skiel, špeciálne určených na šport. Okuliare okrem toho spôsobujú nepríjemnosti aj v inej oblasti. Napríklad pri vstupe do vykúrenej reštaurácie, či baru z chladného vonkajšieho prostredia sa vám sklá nepríjemne zahmlia a vy si musíte počkať, kým sa sklá odmrazia.Aj s kontaktnými šošovkami však môžu vznikať v zime problémy. Môžu totiž spôsobiť slzenie a rezanie v očiach. „V mraze a vetre rohovka oka viac vysychá a kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíka, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia. Problém sa stupňuje so stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu,“ vysvetľuje očný špecialista, MUDr. Radovan Piovarči.

Ako sa o oči starať zvnútra?

Je známe, že čerstvá zelenina je pre ľudský organizmus prínosnejšia ako tá, ktorú upravujeme tepelne. Vitamíny sú totiž často termolabilné a varenie či iná tepelná úprava ich neraz doslova zlikviduje. „Pokiaľ ste absolvovali očné vyšetrenie, lekár nezistil žiadne zmeny na sietnici a vaša makula má normálny zdravý vzhľad, je pravdepodobné, že vaše stravovacie návyky stíhajú pokryť potreby pigmentov. Ak už ale lekár zistil zmeny na sietnici, z celosvetových štúdií vyplýva, že ku zdravej strave je nutné pridať aj výživové doplnky s obsahom karotenoidov, špeciálne s obsahom mezo-zeaxantínu,“ radí odborník ktorý dopĺňa, že ideálne je do stravy doplniť aj potraviny bohaté na omega 3 nenasýtené mastné kyseliny (obsiahnuté napríklad v rybom oleji, tofu, mandliach, vlašských orechoch, oleji z ľanových semienok). Dopĺňajú totiž lipidovú – tukovú zložku slzného filmu, čím znižujú výskyt syndrómu suchého oka.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Urobte pre svoj zrak viac

Metabolizmus makuly a sietnice ovplyvňujeme nielen zdravou výživou. Dôležitá je aj ochrana pred slnečným žiarením či pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý prospieva zase rohovke. Je dokázané, že strava bez dostatočného obsahu zeleniny a ovocia ochudobňuje naše telo o životu dôležité živiny, čím si vedome zvyšujeme riziko nielen ochorení sietnice, ale aj iných ochorení organizmu. Dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus) sa stravou napraviť ani zlepšiť nedajú, rovnako je tomu tak aj pri diagnóze  zeleného zákalu či sklovcových zákalov. „V prípade sivého zákalu niektoré svetové štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv zvýšeného príjmu vitamínu C vo forme surovej stravy a potravín s jeho vysokým obsahom. Ukazuje sa, že vznik a výskyt najčastejšej diagnózy seniorov dokáže vitamín C až trikrát spomaliť,“ radí oftamológ, očný špecialista, chirurg a zároveň primár očnej kliniky NeoVízia v Bratislave, MUDr. Radovan Piovarči.


Staráte sa v zime dôslednejšie o svoj zrak? Ako? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame