Učenie jazykov vám nejde a nejde? Vedci zisťovali prečo!

Študenti

thinkstockphotos.com

Možno aj vy ste už rozmýšľali nad tým, prečo sa váš kolega dokáže cudzí jazyk naučiť obstojne v priebehu dvoch rokov, ale vy ani za desať. Zdá sa, že nie je všetko len vaša chyba. Vedci dokázali, že určité predispozície naznačujú ľahšie učenie jazykov, rýchlosť v čítaní a presnosť vyjadrovania.

Vedci odhalili tajomstvo toho, prečo sú niektorí ľudia zrejme schopnejší učiť sa jazyky, zatiaľ čo iní nie. Experti z Montrealského neurologického inštitútu McGillovej univerzity v Kanade objavili, že učenie je viac či menej jednoduché preto, že každý vrodené dispozície v tom, ako medzi sebou komunikujú rôzne časti mozgu.

Parlez-vous français?

Výskumný tím pod vedením profesorov Xiaoqian Chaiho a Denisy Kleinovej skúmal mozog 15 dospelých osôb hovoriacich anglicky, ktoré začali intenzívny dvanásťtýždňový kurz francúzštiny. Pred kurzom a po ňom testovali ich jazykové schopnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Naučiť sa cudzí jazyk môžete aj dnes: Ako a kde sa vám to podarí najlepšie?


Za všetkým je konektivita

V bežnom živote spolu rôzne oblasti mozgu komunikujú aj vtedy, keď odpočívame. Sila týchto spojov, nazývaná konektivita v stave pokoja, je u každého človeka iná. Vedci sa snažili pochopiť, či rozdiely v konektivite v stave pokoja môžu ovplyvňovať schopnosti spojené s učením druhého jazyka.

Vedci s použitím funkčnej magnetickej rezonancie skúmali konektivitu v mozgu sledovaných osôb pred začiatkom kurzu francúzštiny. A skutočne, spôsob, akým sa rozvíjalo a fungovalo spojenie v mozgu, ovplyvňoval potom výsledky dobrovoľníkov v teste z francúzštiny, a to pokiaľ ide o väčšiu rýchlosť čítania alebo výslovnosť.

Ako rýchlo sa budete učiť je dané vopred

,,Najzaujímavejšie na tejto štúdii je to, že konektivita medzi rôznymi sektormi mozgu môže byť pozorovaná ešte predtým, ako jazykový kurz začne,uvádza neurológ Arturo Hernandez z Houstonskej univerzity, ktorý sa zaoberá štúdiom učenia druhého jazyka, ale experimentu sa nezúčastnil. ,,To ukazuje, že možno vopred určiť, aký úspech kto bude v kurze mať,dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom: Takto sa cudzí jazyk naučíte aj dnes


Na mozgu sa dá zapracovať

Experti však upokojujú: výsledky tejto štúdie neznamenajú, že úspech v učení druhého jazyka je úplne predurčený konektivitou nášho mozgu. Tento orgán je veľmi plastický a môže byť ovplyvňovaný učením a skúsenosťami, uisťuje profesor Xiaoqian Chai. ,,Kanadská štúdia je však prvým krokom k tomu, aby sme mohli pochopiť individuálne rozdiely v tom, ako sa kto učí druhý jazyk. V dlhodobej perspektíve nám to môže pomôcť vyvinúť lepšie metódy, ktoré by pomohli ľuďom lepšie sa učiť,dodáva.


Koľko cudzích jazykov ovládate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Corriere della Sera
Odporúčame