Stručný návod na vybudovanie sebadôvery: Ste lepší, ako si myslíte!

Žena

thinkstockphotos.com

Od sebadôvery sa odvíja fungovanie človeka vo všetkých oblastiach života. Odzrkadľuje sa v osobných i pracovných vzťahoch. Je jedno, či sa s nízkym sebavedomím pasujete dlhé roky alebo je dôsledkom nedávnych náročných životných situácií, pretože s budovaním sebadôvery môžete začať kedykoľvek.

Ktoré maličkosti vám pomôžu zvýšiť sebadôveru a urobiť život plnohodnotnejším?

1. Pustite sa do činností, ktoré ste odkladali

Možno nemusíte ani dlho premýšľať a na um vám zíde zoznam aktivít, ktorým by ste sa radi venovali, ale z nejakého dôvodu nikdy nie je ten „správny čas“. Na čo vlastne čakáte? Pustite sa do práce hneď, nech už ide o čokoľvek – pestovanie kvetín, upratanie šatníka, turistiku… Ak sa dáte s vervou do vykonávania toho, čo ste dlho odkladali, posilníte tým aj svoje sebavedomie.

2. Pestujte svoje zručnosti

Každý z nás má na niečo talent. Niekto je pohybovo zdatný, iný má talent na učenie sa jazykov, ďalšiemu nemožno uprieť kulinárske zručnosti alebo šikovnosť v ručných prácach. Základom je snažiť sa objaviť to, čo nám ide a zdokonaľovať sa v tom. Čím viac budeme na sebe pracovať, tým  viac porastie aj naše sebavedomie. Dlho som nevedela prísť na to, v čom som dobrá. Môj život sa točil iba okolo rodiny a práce. Potom som sa náhodou dostala ku knižke nepečených zdravých dobrôt a začala som skúšať. Dnes si vymýšľam svoje vlastné recepty a delím sa o ne s čitateľmi na svojom blogu,“ prezrádza 45-ročná účtovníčka Klára.

3. Začnite športovať

Jedným z pozitív pravidelného cvičenia je lepší pocit zo seba samého. Jednak  človek zlepšuje svoju kondíciu, jednak sa stáva i navonok atraktívnejším. Už aj 30-minút chôdze denne sa pozitívne odzrkadlí na sebavedomí.


Mohlo by vás zaujať: Vyššie sebavedomie: Chceli by ste ho mať aj vy?


4. Snažte sa nevidieť veci iba čierno-bielo

Ak sa vám podarí nájsť v problémoch či ťažších situáciách niečo pozitívne, ste na dobrej ceste. Prestaňte sa obviňovať, keď sa vám niečo nepodarí alebo nejde presne podľa vašich predstáv. Pokúste sa o nadhľad a trochu pozitívneho prístupu.

5. Choďte do prírody

Nie je to tak dávno, čo bol v časopise Enviromental Science and Technology publikovaný zaujímavý výskum – už 5 minút aktivity v prírode zvyšuje sebavedomie. Ak máte náladu pod psa a sebavedomie na bode mrazu, obujte si turistické topánky a vydajte sa do prírody. Pešia turistika či severská chôdza vám dodajú elán a energiu.

6. Nechcite od seba priveľa

Na nízku mienku o sebe samom môže mať vplyv aj stanovovanie si príliš vysokých, takmer nesplniteľných cieľov. Ciele sú síce pre budovanie sebadôvery potrebné, ale mali by byť realizovateľné, časovo vymedzené, presne stanovené a ideálne zložené z menších, teda čiastkových cieľov. Myslite na to, keď si budete najbližšie stanovovať stratégiu. Je reálnejšie schudnúť 2 kilá týždenne prostredníctvom vyváženej stravy a cvičenia a následne si hmotnosť udržať, ako chcieť dať dolu 5 kíl za týždeň radikálnou diétou, a po dvoch dňoch to vzdať.


Mohlo by vás zaujať: Farba vášho štvorkolesového tátoša: Čo kričí do sveta o vašej osobnosti?


7. Nepodceňujte svoj zovňajšok

Nikto od vás nechce, aby ste chodili v najnovších módnych kúskoch. Ale snažte sa, aby vybraný odev vystihoval vašu osobnosť, podčiarkoval prednosti a potláčal drobné nedostatky, a aby ste sa v ňom zároveň cítili príjemne. Dodá vám to dobrý pocit a pocit atraktívnosti.

8. Urobte dobrý skutok

Ak urobíte niečo pekné pre niekoho iného, budete mať zo samého seba lepší pocit. Môže ísť o milý úsmev, dobré slovo, pozornosť pre kolegu, čokoľvek, čo druhého poteší. 


Snažíte sa zvýšiť svoje sebavedomie? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame